VDM Metals, Henkel’in Nitrik Asitsiz Asitleme Sürecini Benimsedi

07 Ekim 2020

Alman bir nikel alaşımları ve özel paslanmaz çelik üreticisi olan VDM Metals Group, özel tel ürünleri için Henkel’in yeni nesil, nitrik asit (HNO3) içermeyen Bonderite C-CP (“Cleanox”) asitleme işlemini benimsedi. Bonderite C-CP ürün yelpazesi, üretim süreçlerinin sürdürülebilirlik değerini önemli ölçüde artırmak için metal endüstrisindeki pazar gereksinimlerini karşılıyor.

Cleanox teknolojisi, teller, borular, bobinler, çubuklar ve bileşenler dahil olmak üzere dünya çapında birçok sektörde onlarca yıldır kullanılmaktadır. Tüm paslanmaz çelik sınıfları için uygun ve daldırma, püskürtme, sürekli hat veya toplu çözelti işlemleri dahil olmak üzere birçok uygulamada kullanılabiliyor. Werdohl merkezli VDM Metals, NOx limitlerine uyumu sağlamak için yüksek alaşımlı malzemelerin haddelenmiş tellerini temizlemek için Henkel’in Cleanox teknolojisini kullanıyor.

Henkel’de Batı Avrupa Metal Bobin Satış Müdürü Bjoern Lorenz, “Henkel, müşterilerimize metal bobin endüstrisinde paslanmaz çelik için güvenilir, esnek ve sürdürülebilir asitleme işlemi sunarak, şirket stratejimizle uyumlu bir şekilde çevrenin korunmasında belirleyici bir rol oynamaya kararlıdır. VDM Metals gibi müşteriler, hem ekolojik iyileştirme hem de üretim güvenliğine önemli bir katkı sağlarken, rekabetçi üretim maliyetlerinden yararlanmaktadır. Kimyasalları otomatik olarak kontrol etmek ve dozlamak için ekipmanlarımızla eşleştirilen kimyasal ve elektrikli dekapajımızla (pickling) birlikte, sürdürülebilirliklerini artırmaya odaklanan müşterilerimize sistematik bir paket sunabiliyoruz. ”

Yüksek alaşımlı nikel krom alaşımları, otomotiv, petrokimya, havacılık, enerji üretimi ve elektrik, kimya ve beyaz eşya sektörleri dahil olmak üzere birçok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, nitrik asit kullanımı nedeniyle yaygın olarak kullanılan karışık asit dekapaj (pickling) sistemlerinde zorluklar vardır.

Bu temizleme teknikleri tipik olarak, ara ve son durulama aşamaları sırasında büyük hacimlerde nitrat iyonlarının boşaltılmasına neden olur. Nitrat ve nitrit kirliliği yasal düzenlemelere tabidir ve atık su arıtma yönergelerine uyum göstermelidir.

Yaygın karışık asit asitleme proseslerinin bir başka dezavantajı, hava kirliliğini önlemek için nitrojen oksit (NOx) dumanlarının arıtılması gerekliliğidir. Nitrojen oksitleri farklı prosedürlerle temizlemek teknik olarak mümkündür, ancak ekipman, proses kontrolü ve bakım yatırımları gerektirir.

VDM Metals

Her iki faktör de asitleme işleminin, atık su arıtmanın ve atık bertarafının üretkenliğini belirler.

Henkel’in Bonderite C-CP’si, nitrik asitsiz temizleme teknolojileri serisindeki en son yeniliklerle bu çevresel ve maliyet engellerinin üstesinden geliyor. Yeni teknolojinin oluşturduğu çamur miktarının geleneksel prosesle karşılaştırıldığında daha düşük olması, başka bir sürdürülebilirlik avantajıdır. Dahası, bu tam otomatik teknoloji kullanıldığında küresel işlem maliyetleri geleneksel süreçlere eşit veya daha düşüktür. Bonderite C-CP işlemi püskürtme veya daldırma hatlarında kullanılabilir. Yüksek kromlu AISI / SAE 4XX kaliteleri dahil olmak üzere östenit, ferrit, martensit, dubleks veya süperdupleks bazlı herhangi bir paslanmaz çelik veya özel kaliteler için uygundur.

Werdohl’daki VDM Metals’in Üretimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Olaf Kazmierski, hem yeni teknolojinin sürdürülebilirlik potansiyeli hem de Henkel ile olan işbirliği konusunda çok olumlu. “Bonderite C-CP’yi benimsememiz, asitleme sürecini optimize etmemizi sağladı. Henkel’in prosesin nasıl yönetileceğine ve tüketimin nasıl optimize edileceğine dair tavsiyeleri, karışık asitlerden Bonderite teknolojisine kusursuz değişimin temelini oluşturdu. Nitrat yükleri sorunu açıkça azaltılmıştır. Bu arada süreç sorunsuz işliyor, yeni asitleme prosedürü iyice oluşturulmuş durumda. ”

Cleanox serisindeki en son yenilik, teknolojiyi daha uygun maliyetli ve sürdürülebilir hale getiren asit geri kazanımlı asit makinelerinin kullanılmasıdır. Bu ekipman, Henkel tarafından birden fazla amacı yerine getirmek için, ancak öncelikle üretim sisteminde kalan çamurun daha da azaltılması ve kullanılmış Bonderite C-CP ürünlerinin geri dönüştürülmesi için sunulmaktadır. Bu makineleri kullanarak müşteriler, ürün tüketim maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf edebilir ve ekolojik ayak izlerini daha da azaltabilir.

Henkel, paslanmaz çelik için nitrik asitsiz asitleme teknolojilerine yönelik artan pazar talebini karşılamak için 1990’larda Bonderite C-CP teknolojileri yelpazesini sunmaya başlamıştı. Bu başlangıçtan bu yana, hidroflorik asidin kullanımını ve depolanmasını daha da kısıtlayan Avrupa Topluluğu Direktifi (96/82 / EC) (“Seveso” olarak bilinir) uyarınca AB’de bu alanı yöneten mevzuat sıkılaştırıldı. Henkel’in en yeni nesil Bonderite C-CP’si bu yasal gerekliliklerle tamamen uyumludur. VDM Metals, üretimlerinde süreci benimseyen ilk yüksek alaşımlı demir dışı metal üreticilerinden biridir.

Henkel’de Metal Bobin Avrupa Başkanı Aziz Mabrouki konuyu şu şekilde bağlıyor: “Cleanox teknolojisi yalnızca Avrupa’da değil, tüm dünyada yaygınlaştı. Paslanmaz çelik üreticilerinin ve kullanıcılarının, Çin merkezi hükümetinin nitrit emisyonları ile ilgili düzenlemeleri gibi yeni direktiflere uymalarını desteklemek için, kimyadan uzmanlığa ve ekipmana kadar uzanan entegre çözümler sunabiliyoruz.”

 

RESİMALTI

VDM Metals, Henkel’in nitrik asitsiz asitleme sürecini benimsiyor.

(Fotoğraf: VDM Metals, PR087