Vibrathane 7085: Lanxess’in Yeni Nesil Döküm Poliüretan Hammaddesi

03 Ekim 2019


Serkan İltan

Cast PU Satış Yöneticisi
Kimsel Kimyevi End. Hmd. A.Ş.

 

 

Sıcak döküm poliüretan hammaddeleri kullanılarak yapılan üretimlerde ürün çeşidi ve/veya ürünün çalışacağı ortamdaki fiziksel şartlar, hammadde seçimi konusunda özel tercihler yapılmasını gerektirir.

Kalıcı deformasyon (compression set) değerleri ile ilgili ihtiyaçlar ön planda ise genellikle TDI sistem hammaddeler seçilir. TDI hammaddelerin, yük altında sıkışıp – ezilen ve yük ortadan kalktıktan sonra toparlanıp eski haline dönebilen parçalar – ürünler üretmek konusunda iyi bir karnelerinin olması bu seçimlerde önemli bir etkendir. Kesme – yırtılma etkilerine dayanım konusunda ise MDI sistem hammaddelerin karneleri daha iyidir. Yüksek kesme – yırtılma dayanımı ile düşük kalıcı deformasyon değerlerini aynı anda yakalamak ise oldukça zordur. Bu özellikler çoğunlukla ters orantılı olarak hareket ederler. Bir değerde zirve performansının yakalanması istendiğinde diğerinden feragat edilmesi gibi bir durum ortaya çıkar.

Sıcak döküm poliüretan hammaddeleri üretiminde çok uzun bir tarihçeye sahip olan Adiprene ve Vibrathane markaları sektördeki pek çok yeniliğe ve inovasyona öncülük etmiş hammaddelerdir. Bu köklü markaların sahibi olan LANXESS firmasının geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı VIBRATHANE 7085 kodlu MDI Ester türü hammadde de bu yenilik ve inovasyon geleneğinin son temsilcilerinden biridir.

VIBRATHANE 7085 kesme – yırtılma dayanımları gayet iyi olarak kabul edilen konvansiyonel MDI Ester hammaddelere göre 3 katın üzerinde kesme – yırtılma dayanımına sahiptir. Özellikle kesme – yırtılma dayanımında sağlanan %200’ün üzerindeki bu iyileştirme, aynı zamanda çok çok iyi kalıcı deformasyon özelliği ile desteklenmiştir.

VIBRATHANE 7085 hammadde 1,4 BDO ile kürlendiğinde 83 – 87 ShA sertlik vermektedir.

Bu sertliklerdeki diğer konvansiyonel tip MDI Esterler  için kalıcı deformasyon değerleri %40 – 44 civarında iken yeni nesil VIBRATHANE 7085 için bu değer %26’ya kadar düşmüştür. Bu değerler VIBRATHANE 7085’in kesme – yırtılmaya karşı yüksek dayanım ve/veya kalıcı deformasyona yüksek direnç gerektiren ortamlarda çok iyi sonuçlar sağlayacağını işaret etmektedir.

VIBRATHANE 7085, ayrıca VIBRACURE 5401 ve VIBRACURE 2101 kodlu küratiflerle de birlikte kullanılabilir. VIBRACURE 5401 ile 75 ShA sertlik, VIBRACURE 2101 ile 95 ShA sertlik elde edilebilir. Bu sertliklerde elde edilen elastomerler de yüksek kesme – yırtılma dayanımları ve düşük kalıcı deformasyon özellikleri ile aynı sertliklerdeki diğer elastomerlerden birkaç adım ileride olacak yapıdadırlar.

Kimsel olarak 2017 yılının sonlarından bu yana poliüretan hammadde sistemleri konusunda distribütörlüğünü yaptığımız LANXESS firmasının sahip olduğu ADIPRENE, VIBRATHANE ve özellikle de bowling toplarının imalatında kullanılan ROYALCAST markalı hammaddeleri 65 yıllık ve bir tecrübe ve birikimle üretilmektedir. Kimsel’in LANXESS ile yaptığı iş birliği ve yürütmekte olduğu distribütörlük görevi, ülkemizdeki sıcak döküm poliüretan hammadde sistemleri kullanarak üretim yapan firmalara VIBRATHANE 7085 gibi son teknoloji ürünü hammaddeleri tedarik etmesine olanak sağlamaktadır.