World E- Commerce Forum Bu Yıl Online Gerçekleşecek

12 Mayıs 2020

Türkiye’nin e-ihracat platformu WORLDEF tarafından her yıl Türkiye İş Bankası ana iş ortaklığı ile düzenlenen World E-Commerce Forum, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında e-ticaret ve e-ihracatın tüm paydaşlarına destek olmak amacıyla bu yıl ilk defa ücretsiz ve online olarak meydana gelecek. İngiltere Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin organizasyon partneri olduğu forum, Türkiye’nin bu çaptaki en büyük online etkinliklerinden biri olacak.

 

Online World E-Commerce Forum 2020, WORLDEF öncülüğünde Türkiye İş Bankası ana iş ortaklığı; İngiltere Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) organizasyon partnerliği ile 16 Mayıs Cumartesi günü 12:00-17:30 saatleri arasında sanal ortamda gerçekleşecek. Türkiye Ticaret Bakanlığı’nın da desteklediği forumda, e-ihracat odağında oturumlar, workshoplar, birebir görüntülü görüşmeler ve işbirliği toplantıları düzenlenecek.

 

Forum, bu yıl koronavirüs pandemisi sürecinde e-ihracat ekosistemine destek olmak ve e-ihracatın kalkınması amacıyla ücretsiz ve online olarak düzenlenecek. Video konferans uygulaması DealRoom üzerinden gerçekleştirilecek online foruma, e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminden 15’ten fazla konuşmacı katılacak, 10’dan fazla workshop düzenlenecek. On binden fazla firmanın online katılımının beklendiği forumda 100’den fazla uluslararası firma yer alacak. İngiltere Ticaret Bakanlığı’nın davet ettiği İngiliz e-ticaret şirketleri de forumda yer alacak. İngiltere başta olmak üzere farklı ülkelerden firmalar sanal stant açabilecek. Bu stantlarda Türk üreticiler ile yabancı firmalar arasında iş birliği görüşmeleri yapılabilecek. Tüm katılımcılar fiziksel bir etkinlikteymiş gibi birbirleriyle ve katılımcı firmalarla birebir görüşebilecek ve de toplantı organize edebilecek.

 

Sınır ötesi e-ticaret ekosisteminin önemli isimlerinin yer alacağı forumun konuşmacılarından bazıları ise su şekilde: WORLDEF Başkanı Ömer Nart, İngiltere İstanbul Başkonsolosu Judith Slater, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Alderman Emma Edhem, İngiltere Ticaret Bakanlığı Dealmaker Simon Spince, İngiltere’nin önemli pazaryerlerinden Elearning Marketplace Genel Müdürü Carolyn Lewis, İngiltere’nin en büyük online pazaryerlerinden Fruugo’dan CRO Sven Hakan Thyr ve Phil Booker, yurtdışındaki pazaryerlerine satış için entegrasyon sağlayan ChannelEngine CEO’su Jorrit Steinz, farklı ülkelerden firmaların İngiltere satış operasyonlarını yöneten London Bridge Project’ten Andrei Buecli (Amazon Operations Manager) ve Aaron Sarac (COO).

 

Ayrıca, forumun sonunda İskoç müzisyen Paul Dwyer, katılımcılara online moral konseri verecek. Dünyanın dört bir yanında hayranı bulunan Dwyer, forum katılımcılarına sanal ortamda keyifli anlar yaşatacak. Ünlü müzisyen, Türkçe şarkıları da seslendirecek.

 

WORLDEF Başkanı Ömer Nart konu ile ilgili olarak: “Forumda İngiltere pazarı özelinde e-ticaretle ilgili en güncel konular ele alınacak. Avrupa bölgesinde sınır ötesi e-ticaret imkanları da konuşulacak. Bu anlamda World E-Commerce Forum, e-ihracatçılar için büyük potansiyel taşıyan İngiltere’deki büyük pastadan pay almak isteyen firmalara rehber niteliği taşıyor. Brexit kararının ardından yaşanan geçiş dönemini e-ihracatçılarımızın çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bu sebeple forum, e-ihracat yapmak isteyenlere bir vizyon sunacak ve ufuk açacak’’ dedi.

 

Online World E-Commerce Forum 2020, WORLDEF ve Türkiye İş Bankası ana iş ortaklığı ile düzenleniyor. İngiltere Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin organizasyon partneri olduğu forumu, Türkiye Ticaret Bakanlığı da destekliyor. Forumun katılımcı firmaları arasında; Digital Partners, London Bridge Project, AliExpress, Magnacca, Fruugo, ChannelEngine, Elearning Marketplace, Propars, Sefamerve, EY Parthenon, UND, PTS. Medya sponsorları ise şunlar; TRT Haber, TRT World, Reuters, Turkish British, Dünya, Sabah, Hürriyet, Ecommerce News, B2Press, Perakende.org. yer alıyor.