Yakut Makina G. Müdürü Bahadır Yakutlu

29 Kasım 2019

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide Yakut Makina firma ortağı ve Genel Müdürü Bahadır Yakutlu sorularımızı yanıtladı. Yakutlu, Yakut Makina’nın ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Herkese merhabalar. Öncelikle 2019 yılının kuruluşumuzun 50. Yılı olması sebebiyle hissettiğimiz heyecanı ilgi duyan herkesle paylaşma fırsatını bize verdiğiniz için size ve okurlarınıza teşekkürlerimi sunarım. 1966 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimimi yine İstanbul’da tamamladıktan sonra 1988 yılında İzmir 9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Askerliğimi tamamladığım 1990 yılından itibaren de Yakut Makina ve Zincir San. Ltd. Şti.’nde hem Firma Ortağı hem de Genel Müdür olarak görevimi sürdürmekteyim.

 

Bahadır Yakutlu Yakut Makina

 

Yakut Makina’nın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Yakut Makina’nın günümüzdeki yapısı nedir?

Yakut Makina ülkemizde sanayi ve üretimin çok zayıf olduğu dönemlere rastlayan 1969 yılında, babam Erdoğan Yakutlu tarafından İstanbul’un Güngören semtinde 100 m²’lik küçük bir atölye ölçeğinde kurulmuştur. Başlangıçta birkaç kişiden oluşan ekibiyle farklı sektörlerde kullanılan çeşitli makinaların imalatını gerçekleştiren firmamız, 1978 yılında Sn. Erdoğan Yakutlu’nun vefatının ardından kısa bir bocalama dönemine girse de faaliyetlerine kesintisiz bir şekilde devam etmiştir. O tarihlerde üretim yapan küçük ölçekli işletmelerin birçoğu, firma sahibinin vefatından sonra varlığını sürdüremiyor ve kapanmak zorunda kalıyordu.

Yakut Makina’nın halen devam eden kurumsal yapısı ve ortaklık dağılımı 1994 yılında başlamıştır. Bu tarihten itibaren firmamız, o zamanlar ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlayan boya sektöründe kullanılan konveyör sistemlerinin üretiminde uzmanlaşmaya öncelik tanıyarak diğer imalatların tamamına kademeli bir şekilde son vermiştir. 2004 yılından beri çalışmakta olduğumuz fabrikamız Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde bulunan Velimeşe OSB’de 11 bin m²’lik bir alan içerisinde tek katlı 4 bin m² kapalı sahada kuruludur. Üretimde farklı amaçlarla kullandığımız 60 adet makineden oluşan bir makine parkurumuz bulunmaktadır. Bugün itibariyle de 40 kişiye istihdam sağlamaktayız.

Yakut Makina başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Yakut Makina’nın özellikle Boya ve Yüzey İşlem sektörleri için sunduğu ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız, ağırlıklı olarak boyahane tesislerinde boyanacak malı taşıyan askılı ve zemin tipi konveyörlerin üretiminin yanında, farklı birçok sektörün seri üretimde montaj amacıyla veya fabrika içerisinde malların bir noktadan diğerine nakledilmesinde kullandığı konveyör sistemlerinin de üretimini gerçekleştirmektedir. Nasıl bir ortamda hangi amaçla kullanılacağına ve taşıyacağı ürünün özelliklerine göre yapı ve ölçüleri değişen 11 farklı model konveyörün proje bazında üretimini yapmaktayız. Ağırlıklı olarak otomotiv, savunma sanayi, beyaz eşya, bisiklet, motosiklet, büro mobilyaları, küçük ev aletleri, jant, makine, mutfak eşyası, cam eşya, tekstil, deri, alüminyum, asansör, elektronik eşya, çelik kapı ve mobilya gibi üretim sanayinin farklı sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara ve bunların yan sanayilerine hitap etmekteyiz. Konveyör sistemlerimiz, yüzey hazırlama ve kaplama gerektiren birçok endüstrinin seri üretiminde metal, plastik, ahşap ve cam gibi farklı materyallerin yaş ve toz boya ile kaplanmasında, kataforez ve emaye kaplama tesislerinde, tekstil sektöründe kumaş ağartma, kırışıklık verme gibi işlemlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Yakut Makina 01

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Ortalama olarak yılda 150 – 200 arasında konveyör sisteminin üretimini gerçekleştiriyoruz ve bunların toplam uzunlukları da 40 kilometreyi bulmakta. Elimizde kesin bir veri olmamakla birlikte, üretim ve satış kapasitesi olarak dünyada ilk 15, Avrupa da ise ilk 7 firma arasında olduğumuzu tahmin ediyorum. Ülkemizin her bölgesinde ve neredeyse her ilinde konveyörlerimiz hizmet veriyor ve bunun yanında dünyanın 60’a yakın ülkesine de ürünlerimizi gönderiyoruz. Toplam satışımızın yaklaşık %75’i yurt dışı satışlarımızdan oluşmakta ve bu oran her geçen yıl giderek yükselmektedir. Yurt dışı pazarlarımız için ağırlıklı olarak Asya ve Avrupa ülkelerini sayabiliriz ancak, Güney Amerika, Kuzey Amerika, Afrika ve Uzak Doğu ülkelerine de çok sayıda konveyör sistemi gönderiyoruz. Özellikle uzak pazarlarda son yıllarda çok ciddi bir potansiyele ulaştık. Birçok ülkede tanınan bir marka olmayı başardık.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Yakut Makina olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Firmamız kendi faaliyet alanındaki birçok konuda ülkemizde öncü durumundadır. Ar-Ge çalışmalarına ayırdığımız bütçe, toplam giderlerimiz içinde oldukça önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Sadece Ar-Ge ve inovasyon konularında çalışan ayrı bir departmana sahibiz. Bu bölümdeki mühendislerimiz devam eden standart üretim çalışmalarından tamamen izole bir şekilde, sadece yeni tasarım ve ürün geliştirme konularına odaklanmıştır. Ayrıca daha iyi, daha rekabetçi, daha verimli ve daha sade bir üretimi geliştirmek için de çalışanlarımızın birçoğu katkı sağlamaktadır. Yönetim kadrolarımız da çalışanlarımızın bu konulardaki fikir ve görüşlerine önem vermektedir.

Yakut Makina 02

Yakut Makina’nın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Firmamız işçi sağlığı ve iş güvenliği konularına duyarlı bir yaklaşıma sahiptir. Bu konularda birçok firma gibi biz de dışarıdan danışmanlık hizmetleri alıyoruz. Farkımız, bunlara gereken önemi vermek ve uygulamalara titizlik göstermekte ortaya çıkıyor. Çalışanlarımızın iş güvenliği eğitimleri, sağlık kontrolleri ve fabrika ortamının güvenliği sürekli denetlenmekte, gerek görülmesi halinde önlemler derhal hayata geçirilmektedir. Çevre konularında da elimizden geldiği kadar duyarlı davranmaya çalışıyoruz. Dünyanın sürdürülebilirliği için bizden sonraki nesillere daha iyi çevre koşullarını miras bırakmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Fabrikamızda çevreye zararlı atık çıkaran hiçbir proses bulunmamaktadır. Çevre konularında gerekli denetimlerimiz zamanında ve titizlikle yapılmaktadır. Evsel atıklarımızı da minimum düzeye indirmek amacıyla bir atık su arıtma tesisi kurmayı planlıyoruz. Fabrika bahçemizde bulunan bitkilerin sulanması için de damlama sistemine geçme çalışmalarımız da başlamak üzeredir.

Yakut Makina’nın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Yakut Makina’nın yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Yatırım yaparken önceliğimiz, yenilikçi bir ürün geliştirmek, devam eden üretimlerimizde verimliliği artırmak ve kalitenin yükseltilmesine katkı sağlamak gibi konulardadır. Daha iyi bir ürünü daha verimli ve rekabetçi bir şekilde nasıl üretebileceğimizi veya yeni bir ürünü nasıl geliştirebileceğimizi düşünürüz. Yakın zamanda üretimde kullanmak üzere 2 yeni makine alımının yanında halen elimizde bulunan bazı makinelerimizi de yenileyerek günün teknolojisine daha uygun bir hale getirmeyi planlıyoruz. Bu yatırımlarımıza 2019 sonuna doğru başlamayı ve 2020 yılı içerisinde de tamamlamayı hedefliyoruz.