Yalıtım ve Endüstriyel Zeminler için Zemin Hazırlığı ve Parlak Beton Uygulamaları

14 Temmuz 2020

Zemin Hazırlığı

Yalıtım ve endüstriyel zeminler için zemin hazırlığı beton veya benzer sertlik değerine sahip ve mekanik özellikler bakımından uygun zeminlerde zeminin üzerindeki yumuşak şerbet tabakasını ve yüzeye sonradan dahil olmuş beton alçı, boya ve benzeri kirlenmeleri bu iş için tasarlanan makine ve kesici uçlar ile aşama aşama aşındırarak betonun dayanıklı bölgesine ulaşmak ve bu bölgede yalıtım malzemesi, epoksi tartan zemin malzemeleri akrilik zemin malzemeleri gibi malzemelerin tutunumunu kolaylaştırmak için uygun yüzeyi hazırlamaktır.

Kazıma işlemleri ile birlikte beton yüzeyinde kılcal çizikler oluşur. Uygulanacak olan endüstriyel zemin malzemesi bu çiziklerin arasına dolarak betoz zeminde maksimum seviyede tutunma sağlar. Bu da uygulanan zemin işleminin daha sağlıklı olmasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Aynı zamanda kazıma işlemi ile birlikte beton zemindeki mastar izleri tepsi izleri ve ondülasyonlar büyük oranda azalacağı için kullanılan endüstriyel zemin ürünlerinin sarfiyatının da azalması sağlanır.

Betonun dayanıklı bölgesine ulaşabilmek için metal kazıma kesicileri (metal elmas) kullanılır. Bu kesiciler uygulama yapılacak betonun sertlik değerine göre uygun olarak kategorize edilmiş ve üretilmişlerdir. Ayrıca içlerinde bulunan elmas olarak adlandırılan tanecik değerlerine göre 20 grit, 30 grit, 60 grit vs. olarak sınıflandırılırlar. Bu elmaslar yapılacak uygulama için uygun olacak şekilde seçilir ve kullanılır. Kazıma için kullanılan makinenin de elmas seçimi için önemli rolü vardır. Ağırlık ve çalışma şekline göre uygun elmaslar seçilerek işleme başlanmalıdır.

Parlak Beton Uygulamaları
Parlak beton uygulamaları aynı şekilde zemin hazırlığı yapıldıktan sonra betonun dayanıklı bölgesinde kazıma işlemlerinin kademe kademe uygulanması ve sonrasında parlak beton uygulamaları için özel olarak üretilen reçineli elmaslarla işlemlere devam edilmesiyle oluşur. Reçineli elmaslar da aynı metal elmaslar gibi 50 grit, 100 grit, 200 grit gibi ihtiva ettiği tanecik değerine göre sınıflandırılırlar. Reçineli elmasların uygulanması metal elmaslarla zemin hazırlığı bittikten sonra başlar ve istenilen zemin özelliğine göre belirlenen reçineli elmas değerine ulaşıncaya kadar silim işlemi yapılır. Örneğin tozumaz zemin işlemi için 50 -100 grit yeterli olurken yarı parlak zemin uygulaması için 200-400 grit seviyesinde parlatma işlemi yeterli olabilir.

Bu değerler zeminin özelliklerine göre değişkenlik gösterebileceği için net örnekler vermek zordur ancak genelde uygulamacı ve iş veren numune iş üzerinde mutabık kalınan değerlerde uygulama yapmaktadır ve iki tarafında memnuniyeti sağlanmaktadır. Parlak beton uygulamalarında kullanılan bir diğer ürün ise sıvı yüzey sertleştiricilerdir. Bu ürünlerden en yaygın kullanım alanına sahip olanı Lityum Silikat’ tır.

Sıvı yüzey sertleştiriciler yeterli miktarlarda uygun şekilde uygulandıklarında beton yüzeyinizin içine işleyerek tozumasını engeller ve betonunuzu sertleştirerek daha uzun ömürlü daha sağlıklı bir kullanım sağlar. Bunların dışında tam parlak zeminler için üretilen sıvı yüzey cilaları da bulunmaktadır. Parlak beton uygulamaları genel olarak her bütçeye ve her zevke göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Anlaşılacağı üzere betonun ham hali işlenerek oluşur ve kesinlikle yüzey kaplama uygulaması değildir. Bu nedenle diğer uygulamalara göre uygulama kolaylığı, fiyat, kullanışlılık, uzun ömürlü olması gibi birçok artısı bulunmaktadır.

Parlak Beton UygulamalarıBu uygulamalar için makine seçimi de uygulama ve iş gücü açısından büyük önem taşır. Her türlü yüzey uygulaması için üretilen çeşitli mekanizmalar ve ebatlarda makineler mevcuttur. Makine seçimindeki ana değişkenler uygulama metrajı, beton cinsi, beton dökülme şekli, yapılacak uygulama gibi kabaca sınıflandırılabilir. Bu seçimlerin tecrübeli ve uzman kişiler tarafından yapılması önerilir.

Asferah Makine olarak üretimini yaptığımız her türlü endüstriyel zemin işine ve amaca uygun makine ve ekipmanı müşterilerimize ulaştırmak için çalışıyoruz. Tasarımları tarafımdan yapılan makine ve ekipmanların tamamı yerlidir ve tüm bileşenleri özel olarak tasarlanmış, sizleri yarı yolda bırakmamak için işlenmiştir. Asferah Makine sizlere alışılmadık bir servis ve satış sonrası destek hizmeti verecek ve memnuniyetinizi sağlayacaktır.

 

 

 

Sedat Avcı

Makine Mühendisi
Asferah Makine İml. İnş. İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.