Yataş’ın Sünger Üretim Grup Yöneticisi Sayın Selim Yağcı

30 Ocak 2019

Yataş’ın Sünger Üretim Grup Yöneticisi Sayın Selim Yağcı ile firmalarının gelişim süreci ve sektöre sunmuş oldukları ürünler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Selim Yağcı

Okurlarımıza kısaca kendinizden ve eğitim durumunuzdan bahsedebilir misiniz?

1985 yılında Kayseri’de doğdum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum ve 2010 yılında Yataş firmasında Sünger Üretim Mühendisi olarak sektöre giriş yaptım.

Yataş’ın kuruluşundan bugüne dek uzanan süreçteki başarı öyküsünden bahseder misiniz?

Bugün sektörün öncü markalarından biri olan Yataş’ın temelleri 1976 yılında kurulan Anadolu’nun ilk sünger fabrikası Süntaş A.Ş.’nin kurulmasıyla atıldı. Şirketimiz,1980 yılında tesis yatırımlarımızı büyüterek süngerin yanı sıra süngerli yatak üretimine de başladı. Ürün gamına 1984’te yaylı yatağı, 1987’de ev tekstili ürünlerini, 1993 yılında ise sofabed (yataklı kanepe) ve koltuk takımını ekledi. 1996 yılında mobilya sektöründe bir ilke imza atarak halka açılan ilk şirket olduk. Yataş Grup olarak bugün Yataş Bedding ve Enza Home markalarımızla tüketicileri mobilyadan halıya, aydınlatmadan ev tekstiline geniş bir ürün yelpazesiyle buluşturuyoruz.

Yataş

“2019 yılında Yataş Bedding, Enza Home ve yeni markamız Divanev ile milyonlarca evde olmaya devam edeceğiz.”

Yataş

2017 yılının ilk çeyreğinde pazardaki payımızı daha da güçlenerek artırmak için Divan Home ve Divan Yatak markalarını satın aldık. 2019 yılında Yataş Bedding, Enza Home ve yeni markamız Divanev ile milyonlarca evde olmaya devam edeceğiz.

Yataş’ın ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Yataş Bedding’te yatak, baza, başlık, yastık, yorgan, renkli ev tekstili ve yatak odası dekorasyonunu tamamlayıcı ürünlerinin bir arada satılıyor. Yataş Grup’un, “Uyku Sağlığı” ve “Yatak Odası Dekorasyon Dünyası” satış noktası olan  ürün çeşitliliği ve fiyatlandırma stratejisiyle Türkiye’de en geniş hedef kitleye ve geniş fiyat aralığına sahip markalarından biri. Türkiye’de alanında ilklerin öncüsü, jenerik marka Yataş; yatak ve yan ürünlerinde hangi araştırma yapılırsa yapılsın, tüketicide akla gelen ilk marka olmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük teknoloji üreticileri ile gerçekleştirilen iş birliklerine dayalı olarak yenilikçi ürün portföyüyle bugüne kadar sayısız ödül alan Yataş, Türkiye’nin en fazla çeşide sahip markası.

Beyaz ve renkli ev tekstili olmak üzere ikiye ayrılan Yataş tekstil grubunda; beyaz ev tekstili yastık, yorgan ve yastık-yatak koruyuculardan, renkli ev tekstili ise yatak odasının ihtiyacı olan nevresim takımı, yatak örtüsü gibi ürünlerden dekoratif kırlentlere kadar geniş bir ürün yelpazesinden oluşuyor. Mobilya markamız Enza Home’un ürün gamında ise yatak odaları, koltuk takımları, oturma grupları, köşe takımları, yemek odaları kısacası bir evin ihtiyacı olan bütün mobilyalar bulunmakta. Yataş Grup’un mobilya, uyku ve dekorasyon ürünlerindeki deneyimini yansıtan yeni markaları Divanev ve Divanuykusu ise gerek tasarım ve kalite gerekse ürün çeşitliliği açısından sektöre yeni bir soluk getirecek. Divanev’in koleksiyonunda Enza Home’dan farklı olarak ilk defa genç odası ve bebek odası ürünlerine yer vereceğiz.

Sünger ürün gruplarınızdan ve hizmet verdiğiniz sektörlerden bahsedebilir misiniz?

Yatak ve mobilya sektörlerinde kullanılmakta olan esnek polieter sünger üretimi ile birlikte kalıplanmış sünger ve Yataş’ın özel bir yatağı için sprey sistemi kullanmaktayız. Gruplayacak olursak standart sünger, yüksek elastikiyetli (HR) sünger, visco sünger, yanmaz (FR) sünger, otomotiv ve tekstil sektörleri için optik ve antrasit süngerler ve kalıplanmış ortopedik visco süngerler şeklinde sıralayabiliriz.

Üretim sistemlerine ek sahip olduğumuz zengin çeşitlilikteki kesim sistemleri ile tüm sektörlere kullanıma hazır bir şekilde sünger kesim hizmeti vermekteyiz. Hizmet verdiğimiz başlıca sektörler ise koltuk ve kanepe imalatı, yatak ve tekstil üretimi, otomotiv ve ayakkabı üretimi için laminasyon süngerleridir.

Üretim alanında kullandığınız yeni teknolojiler neler?
Öncelikle teknoloji ve yeniliğe çok fazla önem veren bir firma olduğumuzu bildirmem gerekir. Kısa bir süre önce sünger üretim, stoklama, taşıma ve kesim teknolojilerimiz ile alakalı fabrikamızda yenilenme sürecine girmiş bulunuyoruz. Bu konuda Türkiye ve dünyada öncü firmalar ile çalışılmış, kalite ve verimlilik seviyelerimizi yükselterek kapasite artışları sağlamış bulunmaktayız.

Yataş Ekibi