Yeni Araştırma, Temas Halinde Covid-19’u Öldürecek Bir Yüzey Kaplaması Oluşturmayı Hedefliyor

20 Kasım 2020

Waterloo Üniversitesi bünyesindeki Waterloo Nanoteknoloji Enstitüsü (WIN), SiO2 İnovasyon Laboratuvarları ile iş birliği içinde çalışıyor.

Mekanik ve Mekatronik Mühendisliği Profesörü ve projenin baş araştırmacısı Sushanta Mitra, “COVID-19 virüsü yüzeylerde 24 saat veya daha uzun süre hayatta kalabilir” dedi. “Ön saflardaki çalışanları ve genel halkı korumak için, herhangi bir yüzeyle temas ettiğinde virüsün derhal etkisiz hale getirilmesi önemlidir. Çalışmamız, tam da bunu yapacak bir anti-viral kaplama üretimiyle doruğa ulaşacak.

Mitra’nın ekibi, viral yük ve kaplanmış yüzey arasındaki yapışma kuvvetini ölçmek için yenilikçi bir deneysel kurulum geliştirdi. Mitra, COVID-19’un insanlar arasında, tükürük damlacıkları veya diğer vücut sıvıları gibi birincil bulaşma modunu taklit etmek için su damlacıkları kullanıyor. Daha ileri testler, kaplamaların popülasyonlarımızda COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2’yi devre dışı bırakma yeteneğini belirleyecektir.

Kaplama oluşturmak, farklı yüzeylerdeki anti-viral materyalleri dayanıklı bir şekilde kaplamak için tekniklerin geliştirilmesini, dikkatli deneyler yoluyla virüs ve kaplanmış materyaller arasındaki fiziksel kuvvetlerin kökeninin anlaşılmasını ve geliştirilmesini, hesaplama modeli ve son olarak bu çalışmalara dayanarak kaplama malzemelerinin optimal bir formülasyonunun oluşturulması içeren çok aşamalı bir süreçtir.

SiO2 Innovation Labs CTO’su Bruce Johnston, “Güvenli, sürdürülebilir ve çevre dostu ürünler yaratma ve sunma geçmişimiz, bu tarihi anla tanışmamızı sağlıyor” dedi. “Patojenleri hızla etkisiz hale getirip daha sonra yayılmalarını sağlayacak bir yüzey kaplamasını piyasaya sürmek için Profesör Mitra ve WIN ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz.

Azalan enfeksiyon oranları, hayat kurtaracak ve evler, işyeri, okullar, mağazalar, toplu taşıma ve konaklama mekanları dahil olmak üzere kamusal ve özel alanlarda daha güvenli ortamlar yaratacaktır”. Bu araştırma çok yönlü ve Waterloo’da Kimya Mühendisliği Profesörü Boxin Zhao ve Kimya Profesörü John Honek dahil olmak üzere birçok farklı araştırmacı tarafından yürütülmektedir.

Waterloo Nanoteknoloji Enstitüsü (WIN), kendini BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine adamış Kanada’nın en büyük nanoteknoloji enstitüsü ve akıllı ve işlevsel malzemeleri, bağlı cihazları, yeni nesil enerji sistemlerini ve terapötik ve terapötikleri keşfetme ve geliştirmede küresel bir lider. SiO2 Innovation Labs, Kuzey Amerika’da üretilen yenilikçi, güvenli ve verimli ultra ince yüksek performanslı ticari ve endüstriyel kaplamalar yaratıyor.

Bu araştırma, Kanada Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyi ve Mitacs tarafından desteklenmektedir.