Yeni GCMS NX Serisi ile İş Pratikleriniz Yeniden Şekillenecek

07 Ağustos 2019

 

Berna Özkan
Pazarlama Müdürü
Ant Teknik Cihazlar

 

 

Shimadzu’nun yeni gaz kromatografi kütle spektrometresi serisi GCMS NX, üstün performans özellikleri ile GCMS\MS uzmanlarının kullanımına sunuldu. TQ8050 NX, GCMS-TQ8040 NX ve GCMS-QP2020 NX’ten oluşan yeni NX serisi, yüksek doğruluk ve yüksek hassasiyet özelliklerini, bakım kolaylığı ve yüksek verimlilikle birleştiriyor.

Gaz kromatografi kütle spektrometreleri (GC-MS), çevresel kirletici maddelerin ve gıdalardaki pestisit kalıntılarının varlığını kontrol etmek için kantitatif analizlerde kullanılır. Ayrıca yasaklı ilaç ve aromatik bileşenlerin analizinde ve kimyasalların kalite kontrolünü yapmak amacıyla kullanılırlar. Son yıllarda, GC-MS sistemleri artık sadece yüksek hassasiyetli iz analizler için performans  sağlamaları nedeniyle değil, aynı zamanda kullanıcı dostu olmaları ve farklı seviyelerden kullanıcılara hitap etmeleri nedeniyle de tercih ediliyor. Shimadzu’nun GCMS NX serisi gaz kromatografi kütle spektrometreleri, analiz laboratuvarlarının ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlandı. GCMS NX serisi tasarlanırken yüksek doğruluk ve yüksek hassasiyet gibi temel işlevlerin yanında, analizlerin verimliliğini artıracak işlevler de dikkate alınmıştır.

Özellikleri
1. Üstün Hassasiyet ve Tekrarlanabilirlik
GCMS NX serisinde yer alan sistemlerin tamamında, gaz kromatografi (GC) ünitesi olarak Shimadzu’nun yeni GC’si, Nexis GC-2030 kullanılmaktadır. Bu GC modeli, ultra hızlı ve ultra hassas kontrol sağlayan ve çeşitli uygulamalara uyum sağlamak için gereken genişletilebilirliği sunan ve dünya standartlarında kullanım özellikleri sunan yeni nesil akış kontrol cihazı ile donatılmıştır. Nexis GC-2030’un standartların üzerinde hassasiyet sağlayan bir kütle spektrometresi ile birleşimi hem yüksek hassasiyet hem de yüksek performans  sağlamaktadır.

2. Bakım Kolaylığı
Click Tek özelliği ile aksesuarlar alet kullanmadan takılabilmekte veya çıkarılabilmektedir. Alet kullanmadan açılabilen ve kapatılabilen numune enjeksiyon portu ile aydınlatmalı kolon fırını gibi özellikler bakım yükünü azaltır. Bazı parçaları değiştirmek için gereken süre %80 kısaltılmıştır. Bakım kolaylığı ile GCMS NX serisi operatörlere olan bağımlılığı ortadan kaldırarak analiz laboratuvarlarında üretkenliği artırmaya katkıda bulunur.

3. Daha Kısa Bekleme Süreleri ile Daha Yüksek Çalışma Verimi
Konvansiyonel GC-MS sistemlerinde açma, kapama ve bakım ve ayarlama işlemleri esnasında sistem kullanıcı tarafından kontrol etmelidir. GCMS NX serisi ile sistemler, doğrulama işlemlerini otomatik hale getirirken toplam sistem çalışma süresinin kontrolünü sağlayan ve bekleme süresini kısaltan aktif bir zaman yönetimi işlevi ile donatılmıştır. Bu sayede sistem kullanım verimliliği yükselmiştir.