Yeni Nesil Ofis Tasarımları

01 Ekim 2019

 

Eda Tahmaz
İç Mimar
EDDA Mimarlık

 

 

Geçmişten günümüze değişen ihtiyaçlar doğrultusunda daha farklı bir noktaya gelen ofis tasarımlarında dinamik ve yaratıcı Y ve Z kuşaklarının aktif rol almasıyla birlikte ofis mekanlarının sunduğu imkanlar da değişmektedir. Çalışanların kendilerini huzurlu ve konforlu hissedeceği, rahat iletişim kurabilecekleri, doğal malzeme ve dokuların sıcaklığı ile harmanlanmış mekanlar, çalışanların psikolojisine olumlu yönde katkı sağlamakta ve verimliliklerini yüksek oranda arttırmaktadır, ancak en önemlisi çalıştıkları kuruma olan bağlılıklarını arttırmaktadır.

Özellikle Z kuşağı için, aktivite temelli çalışma ortamlarının sağlanması, farklı mekanlarda da çalışmaya imkan verecek masa ve oturma sistemlerinin teknolojik ekipmanlar ile donatılmış olması esnek ve özgür çalışmayı seven bu kuşak için çok önemlidir.

Üretkenliğin ve verimliliğin artması için farklı aktivitelere uygun olarak tasarlanan, lounge alanları, kullanılan renkler ile seçilen ürün ve aksesuarlar çalışanların motivasyonunu artırmada oldukça etkili alanlar olduğunu düşünüyorum. Farklı renk ve doğal dokuların bir arada kullanılmasıyla çalışanların farklı alternatifler ve yaratıcı fikirler üretmesi kolaylaşır. Bu açık ve ortak mekanların en büyük sorunu olan gürültüye karşı, konforlu, hem çalışma hem de sohbet ortamını oluşturacak önlemler alınarak akustik sistemler kullanılması çok önemlidir.

Doğal ışıktan maksimum düzeyde yararlanılarak gerçekleştirilen mimari çözümler ile gün ışığına yakın bir oranda seçilecek bir aydınlatma sistemi daha ferah bir çalışma ortamı yaratılmasında ve dolayısıyla üretkenliğin artırılmasında oldukça etkilidir.

Doğal ışıktan maksimum oranda faydalanmanın en önemli sonucu da, ofis mekanlarında kapalı duvar sistemleri yerine modern, ferah ve akustik yalıtımdan ödün vermeyen cam bölme duvar sistemleri ile çok amaçlı çalışma alanlarının oluşturulmasıdır. Şefafflık, özellikle ofis projelerinde üzerinde durduğumuz konulardan biridir.

Sağlıklı ve doğal malzemeler ile tasarlanan ofislerde, ısıtma-soğutma sistemi ile beraber taze havanın da çalışma mekanlarında yeterince olması, iç ve dış hava sirkülasyonunun çok iyi bir şekilde sağlanması, çalışma verimliliği açısından şarttır.

Yeni nesil ofislerde, doğal ahşap ile cam, mermer ile metalin bir arada kullanılması eskinin cazibesi ve yeninin yalınlığını ön plana çıkarıyor. Minimalist tasarım anlayışı ile tasarlanan ofislerde canlı renk kullanımı ile dinamizm sağlamak; mekanlarda kumaş kullanımı ile rahatlık ve estetiğin yakalanması, ofisin işleyişi her ne olursa olsun daha yaratıcı ve aktif rol alan ofis kullanıcıları artarak ofis yaşamının dinamikleştirilmesi sağlanmış oluyor.

Kullanıcı isteklerinin de etkili olduğu renk seçimleriyle, departmanlar arasında çeşitlilik oluşturmak, çalışma ekibini yoğun iş temposu içerisinde dinamik tutacak canlı renkler, sıcak malzemeler ve iç peyzaj ile tasarımda dinamik ve modern bir hava yakalamak bizim ofis tasarlarken en önem verdiğimiz konular arasında yer alıyor.