Yeni Texon Ecoline Tabanlık Yüzde 100 Geri Dönüştürülebilir

30 Eylül 2020

Kaliteden ödün vermeden ayakkabılarındaki geri dönüştürülmüş malzeme miktarını artırmak isteyen ayakkabı üreticileri, artık yepyeni bir iç taban teknolojisine sahipler. Texon Ecoline, güç ve sürdürülebilirliği mükemmel şekilde birleştiren devrim niteliğinde bir malzeme olarak tanıtıldı. %85 geri dönüştürülmüş polyestere (rPET) dayanan Texon Ecoline, %100 geri dönüştürülebilir ve benzer malzemelere göre %3Texon2’ye kadar daha hafif ancak daha ağır alt tabakalarla aynı mukavemeti ve performansı sunabiliyor.

Texon Ecoline, malzemenin rastgele düzenlenmiş elyaflarının iç bağlanma yapısını geliştiren özel bir füzyon bağlı işlemle üretiliyor. Bu üretim yöntemi, iç taban uygulamaları için gerekli olan ince, hafif nitelikleri korurken malzemeyi daha güçlü hale getirir. Metrekare malzeme başına %50’ye kadar daha az enerji kullanarak ve daha az su ve kimyasal tüketerek daha çevre dostu olma özelliği taşıyor.

Texon Ecoline’ın çevresel kimlik bilgilerini daha da artıran Texon, ürünü katı atık geri dönüşümü için geri alma programına entegre etti. Bu şema, herhangi bir kesintiyi Texon’a iade etmesini sağlayarak, ayakkabı üreticilerinin aynı ürünü daha fazla oluşturmasına imkan tanıyor. Bu, katı atık sahasına gönderilen malzeme miktarını azaltır ve üreticilerin atık bertaraf maliyetlerinden tasarruf etmelerini sağlar.

Texon’da Yeni Ürün Geliştirme Müdürü James Chandler daha fazla açıklama yaparak şunları söyledi: “Texon Ecoline, sıfır atık hedeflerimize ve dokunmamış tabanlar için güçlü, hafif malzemeler istediğini bildiğimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarına mükemmel bir şekilde uyan, çığır açan bir üründür ve oldukça sürdürülebilirdir. Ekip olarak bu ürünle inanılmaz gurur duyuyoruz.

Bu yılın başlarında, 2025 yılına kadar sıfır atık üreten firma olma hedefimizi kamuoyuna açıkladık. Bu taahhüdümüzün bir parçası olarak, kullanılmamış malzeme kullanımımızı azaltıyor ve gezegenden daha az şey almamızı ve elimizdekileri optimize etmeyi sağlayan öncü yeni çözümler geliştiriyoruz. Texon Ecoline bu yaklaşımı yansıtıyor ve performans veya kaliteden ödün vermeden geri dönüştürülmüş malzemeden yüksek performanslı hafif tabanlık yapmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor.”

Yapışık ve vulkanize konstrüksiyonlarda kullanılmak üzere tasarlanan Texon Ecoline, birçok ayakkabı türü için uygundur. Materyal, her koşulda ayak konforunu artıran mükemmel nem emme ve dağıtma özellikleri sunar. Aynı zamanda neopren ve PU yapıştırıcılarla yüksek taban yapışma özelliğine sahiptir.

Texon Ecoline, nötr bir renkte tabaka halinde mevcuttur veya katı atığın daha iyi yönetimi için net formda tedarik edilebilir. Farklı ölçüler, üretim yöntemleri ve işlemler, ödün vermeden çok yönlülüğe ve çok çeşitli uygulamalara izin verir.