Cumartesi, Eylül 25, 2021

Yenilenebilir Kaynaklı Enerjiye Müzik Dopingi

“Gelecek İçin Dünyamızı Değiştirme” hedefi, Birleşmiş Milletler Bonn Yerleşkesi’nde kutlanan “Yenilenebilir Enerji Günü”ne damgasını vurdu.

“Küresel %100 Yenilenebilir Enerji Platformu” girişimi ile Yenilenebilir Enerji Elçisi ve Ruslana tarafından başlatılan “Yenilenebilir Enerji Günü” başta öğrencilerin “Gelecek İçin  Cuma Günü” platformu olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütünce destekleniyor.

Pakistan’dan çağdaş tasavvuf müziğin öncüsü Arieb Azhar, Trinidad kökenli Makeda ile Ruslana, Yenilenebilir Enerji Günü kutlamasına müzikleriyle enerji taşıdı.

Ülkemizin yenilenebilir enerji kaynakları teknik potansiyeli önemine dikkat çeken İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Türkiye’nin iklim değişimiyle mücadelesinin lider yerli güçlerinin güneşimiz, rüzgârımız, suyumuz ve biyokütlemiz olduğunu söylediYenilenebilir Enerji Platformu

Karaosmanoğlu , öğrencilerin ve gençlerin enerjisinin ise umutları artırdığını, bu anlamlı günün kısa zamanda BM resmi günlerinden biri olarak ilan edilmesini beklediğini belirtti.

SÜT-D olarak sürdürülebilirlik yönetiminde yenilenebilir kaynaklı enerjinin yerinin olmaz ise olmaz olduğunu, düşük karbon ekonomisi yolunda yenilenebilir kaynaklı enerji payının artması gerektiği savunuyor ve eylemlerinde bu husasa öncelik verdiklerini aktaran Prof. Karaosmanoğlu, başta enerji sektöründeki yol arkadaşlarımız olmak üzere paydaşlarımızın Yenilenebilir Enerji Günü’nü kutluyoruz diyerek sözlerini tamamladı.