Yenilikçi Silika’ya Yüksek Talep Evonik Kapasite Artışı

07 Ağustos 2019

 

Hark-Oluf Asbahr
Pazarlama Müdürü
Lastik ve Kauçuk Malzemeler
Evonik

 

 

Evonik Industries, lastik üretiminde kullanılan silikaların üretim kapasitesini artırmaya tam yol devam ediyor. Şirket, lastik endüstrisinin yuvarlanma direnci düşük lastik üretiminde kullanılan yenilikçi silikaya yönelik giderek artan talebine karşılık veriyor. Artırımlar aynı zamanda özel nitelikli ürünlere yönelik artan bölgesel talebe hızlı ve güvenilir bir şekilde karşılık vermeyi amaçlıyor.

Bu stratejik kapasite artırımı bölgedeki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hayata geçirilmektedir. Bu yatırımlar ile özel nitelikli silika tedariğinin daha güvenli olmasını ve bunların yerel olarak temin edilebilmesi hedeflenmektedir. Lastik ve Kauçuk Malzemeler Pazarlama Müdürü Hark-Oluf Asbahr, ULTRASIL® 9100 GR ve ULTRASIL® 5000 GR özel nitelikli silikalarına yönelik şu anki talep için bu durumu: “Nakliye mesafelerini kısaltmak, temin edilebilirliği ve tedarik güvenliğini artırarak müşterilerimize fayda sağlamak için yerel üretim noktalarına ürün yelpazemizi uyarlıyoruz.” şeklinde özetliyor.

Temmuz 2016’da hizmete açılan Brezilya Americana’daki yeni tesis, yüksek bölgesel talep dolayısıyla tam kapasiteye ulaşmış durumdadır. Ekim 2018’de açılan ABD, Charleston’daki tesiste ticari üretim de devam etmektedir.

Evonik, enerji tasarruflu SUV lastikler için ULTRASIL® 7800 GR yenilikçi silikayı Brezilya Americana’daki ve ABD Charleston’daki iki yeni fabrikada ve ABD Chester’deki fabrikada üretmektedir. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen bu çığır açan ürün büyük talep görmektedir.

Türkiye Adapazarı’ndaki üretim tesisi ihracatta öncelikle Güneydoğu Avrupa ve Orta Doğu’daki müşterilere hizmet etmektedir. Kapasiteyi 40.000 ton artırmak için tasarlanan inşaat projesi takvime göre ilerlemekte ve 2019’un sonlarına doğru tamamlanması beklenmektedir.

Gelecek yıllarda da Evonik silika tedarikçisi olarak lider konumunu güçlendirecek ve lastik endüstrisinin ihtiyaçlarına özel ürünler ve çözümler sunmaya devam edecektir.

Evonik, dünya çapında lider bir silika üreticisidir. AEROSIL ® füme silika ile ULTRASIL®, SIPERNAT®, ZEODENT® ve SPHERILEX® çöktürülmüş silikaya ek olarak Evonik ACEMATT® markasıyla silikadan imal edilen matlaştırıcılar ve AEROXIDE® markasıyla füme metal oksitler üretmektedir. Şirketin tüm silika ürünleri için toplam küresel üretim kapasitesi yılda yaklaşık 1 milyon metrik tondur.

 

Evonik ULTRASIL® 7800 GR, çok büyük boy SUV lastikleri ve yoğun olarak kullanılan dört mevsim lastikleri için özel üretilen bir silikadır.

36 binin üzerinde çalışanı ile dünyanın 100’den fazla ülkesinde faaliyet gösteren şirket, 2018 mali yılında 15 milyar Euro ciro elde etti. Ayrıca Evonik bünyesindeki üç bölümden biri olan Resource Efficiency GmbH, otomobil, boya, cila, yapıştırıcı sanayii ve yapı malzemeleri gibi birçok farklı sektöre hitap eden, çevre dostu ve enerji tasarruflu sistem çözümleri için yüksek performanslı ürünler sunmaktadır.