YENİLİKÇİ VE ÇEVRECİ OLEO ÇÖZÜMLER

19 Temmuz 2019

 

Nural Evin
Genel Müdür
Proil Oleo

 

 

25 yıldır Türk Sanayisine Endüstriyel Yağlar ve Yağlayıcıların kullanım alanlarında da çözümler sunan Petroyağ’ın 2015 yılında faaliyete aldığı kardeş şirketi Proil, Oleo-Kimya endüstrisinde hem üretici hem de tedarikçi kimliği ile Türkiye’de ve çevre coğrafyada üretim yapan birçok sektöre hizmet veriyor.

Sürdürülebilir, standardize edilmiş ve sertifikasyonlarını tamamlamış üretim prosesleri alanlarında deneyimli Ar-Ge ekibi, üretim personeli ve satış kadrosu ile sektörde öncü konumunda olan Proil, müşterilerine yenilikçi ve rekabetçi ürünler sunuyor.

Güçlü Ar-Ge
Proil için değişen tüketici taleplerine paralel olarak petrol türevi ürünlere alternatif olabilecek ve hatta yeni üretim kabiliyetlerini ortaya çıkarabilecek bio-bazlı ürünler geliştirmek büyük önem taşıyor.

Faaliyette bulunduğu konuları ve alanları ana başlıklar olarak şöyle özetleyebiliriz; Gıdada endüstriyel uygulamalarda işleme kolaylığı sağlayan proses yardımcıları, kalıp ayırıcılar, konveyör yağları, gresler, kaplama malzemeleri. Çözücü kabiliyeti yüksek, disperse eden, organik yapı ile uyumlu, biyolojik uyumu olan, çevresel faktörlere karşı stabil (ısı, ışık, metal, vs.), korozif olmayan, gıda katkı maddeleri olarak da kullanılabilen çok amaçlı özel yağ asidi esterleri, kozmetikte kullanılan yumuşatıcı, nemlendirici, çözücü ve emulgatör görevi gören spesifik alkol esterleri ve asfalt sektörü gibi özel kullanımı olan amidleri sayabiliriz.

Proil; gıdadan kozmetiğe, farmakolojiden matbaacılığa, alüminyumdan asfalta kadar birçok sektörün ihtiyaç duyduğu Oleo-Kimyasal çözümleri kendi Ar-Ge merkezinde geliştiriyor ve GOSB’de yer alan fabrikasında üretiyor.

3 Kıtaya Yayılan Dağıtım Ağı
Proil, dünya standartlarında ürünler geliştirmenin yanı sıra, sahip olduğu uluslararası dağıtım ağı ile sadece Türkiye’deki değil 3 kıtadaki müşterilerine hizmet veriyor. Petroyağ’ın müşteri portföyünden de yararlanan Proil bu sayede hem yurt içinde hem de yurt dışında proje yapma, geliştirme ve satış konularında hızlı yol alarak Petroyağ’ın 25 yıllık birikiminden faydalanıyor.

Ayrıca küresel iş birlikleri ve stratejik ortaklıkları sayesinde sadece kendi geliştirdiği ürünleri pazarlamıyor, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda birçok özel Oleo-Kimyasal ürünlerin dağıtımını da gerçekleştiriyor. Gerek sahip olduğu yüksek üretim kapasitesi gerekse güçlü dağıtım ağı sayesinde Proil, tüm Oleo-Kimyasal ürünlerin tedarik sürelerini en aza indiriyor ve müşterilerinin üretimlerinin aksamasının da önüne geçiyor.

İthalata Bağımlılık Azalıyor
Proil; deneyimli kadrosu, ileri Ar-Ge merkezi, üretim kabiliyeti ve kapasitesi sayesinde müşterilerine sadece bio bazlı ürün sağlamakla kalmıyor, onların çözüm ortağı olarak değişen piyasa koşullarına ve trendlerine uyum sağlamalarında yardımcı oluyor. Buna örnek olarak global matbaa mürekkepleri üreticisi bir firma ile ortak bir proje gerçekleştirdik. Firmanın talebi olan ithal hammaddeyi tesislerimizde üreterek hem yurt içinden tedarik edilmesini hem de maliyet avantajını sağladık.

Sektörün öncü asfalt firmalarından biri için %100 ithal bağımlılığı olan ürünü Türkiye’de üreterek ithal bağımlılığını %5’e düşürdük. Firma için katma değer yarattık. Bu ürünün ihracatı için de çalışmalara başladık, yakın zamanda hedef pazarlara girmeyi planlanıyoruz.

Bu projelerin yanında şu ana kadar Türkiye’de üretimi olmayan 100% ithalata dayalı özel bir yağ asidi esteri üretimi için 1 yıla yakın süredir çalışıyoruz. Bunun için reaktör ve saflaştırma ekipmanları yatırımlarımızı da hâlihazırda yapmış bulunmaktayız. 2020 yılında bu ürünün pazarlama satış ve dağıtımını yaparak Proil firmasının adını pazarda daha da fazla duyuracağız.