YESAV ‘’Geleceğin Tedavisi’’ Sloganıyla Kuruldu

31 Ekim 2019

Endüstri kontrolündeki tıbbın reforme edilmesi amacı ve ‘Geleceğin Tedavisi’ sloganıyla yeni kurulan YESAV, 31 Ekim’de Taksim Divan Otel’de ilk kez basın toplantısı gerçekleştirdi. YESAV Başkanı Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak, Türkiye’deki sağlık personelinin güçlü potansiyeller barındırdığına ve doktorların mevcut tedavi paradigmalarını değiştirecek inovasyona yönlendirerek, Türkiye’nin sağlıkta yerli ve yenilikçi tedavileri geliştirmesinin mümkün olduğunu dile getirdi.

Dr. Albayrak, “Temel bilimler, tıp ve mühendislik alanlarından multidisipliner çalışmaya adanmış tecrübeli bir kadroyla kurduğumuz vakfımızla endüstri kontrolündeki tıbbın reforme edilmesine ön ayak olmak ve sağlıkta inovasyon yapmak için yola çıktık. Bu kapsamda, ciddi bir tekelleşmeye doğru giden sağlık endüstrisindeki bazı sorunlara dikkat çekmek istiyoruz. Öncelikle tekelleşme ve yüksek regülasyon maliyetleri nedeni ile tüm dünyada sağlık alanındaki inovasyon hızı potansiyelinin altına iniyor. Örneğin, dünyadaki doktorların yalnızca yüzde 1,5’i bilimsel araştırmalar ile uğraşıyor.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Dr. Albayrak, “2016 yılı yurt dışındaki bazı üniversitelerin patent başvuru sayılarına baktığımızda Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) 10 bin 222, California Teknoloji Enstitüsü’nün 6 bin 240, Harvard Üniversitesi’nin 3 bin 895, Virginia Üniversitesi’nin 3 bin 323 rakamlarıyla karşılaşıyoruz. Bu nedenle, ülkemizdeki tüm bilimsel yayınların yaklaşık 2/3’ünü yapan sağlık çalışanları içindeki inovatör hekimlerin daha etkili ve paradigmayı kökten değiştirecek tedavilerin geliştirilmesi yönünde liderlik yapmasını ve bu faaliyetlerin ticarileştirilmesinin desteklenmesini tavsiye ediyoruz.’’ dedi.