Yüksek Verimli Rutin Analizler için Akıllı İş Akışı

09 Haziran 2017
Çeviren: Ceren Eryılmaz – Pazarlama Müdürü – METTLER TOLEDO Türkiye
Yazar: Daniel Buchmann – Densito ve Refraktometre Ürün Müdürü – Mettler-Toledo AG


Yüksek Verimli Rutin Analizler için Akıllı İş Akışı
 
Tıbbi temizleme çözeltilerinin kompozisyonunun doğru olması son derece önemlidir ve çok dikkatli şekilde test edilmelidir. Mettler Toledo’nun tasarladığı tam otomatik ve çok parametreli bir sistem, Dr. Weigert GmbH için gerekli tüm analizi yapar (otomatik yöntem seçimi, güvenli veri kullanımı ve hatta atık çözelti yönetimi dahil). Hamburg merkezli bir Alman kimya üreticisi olan Dr. Weigert GmbH, tıbbi araçları temizleme ve dezenfekte etmek için kullanılan temizlik çözeltileri üretmektedir. Bu tür çözeltilerin kompozisyonu ve kalitesi son derece önemlidir ve çok dikkatli şekilde test edilmelidir. Bu çözeltilere yönelik yüksek taleplerden ve müşterilerine karşı duyduğu sorumluluktan dolayı Dr. Weigert çok parametreli analizlerini hızlandırmak için kullanabileceği otomatik bir sistem arayışı içindeydi.

Modern, çok parametreli bir sistem Numune işleme hacmi yüksek olan Dr Weigert’teki Kalite Kontrol laboratuvarının çok parametreli analizleri yapmak için, her numuneye ilişkin otomatik yöntem seçimi olanağı sunan modern ve tam otomatik bir sisteme ihtiyacı vardı. Numune şartlarına bağlı olarak, yoğunluk, kırılma indisi, asit/ baz sayısı, aktif klorür içeriği ve pH belirlenebilmektedir. Mettler Toledo, tüm analizlerin ve ardından otomatik temizleme, hazırlama ve atık yönetiminin de yapıldığı bir sistemi hayata geçirmiştir. Sistem aynı zamanda verilerin güvenli şekilde kullanımını da sağlamaktadır. Sistemin kalbi, LabX® PC yazılımına bir DM40 yoğunluk ölçerinin bağlanmasıdır. Yoğunluk ölçer bir Excellence T90 titratörüne, bir RX50 kırılım indisi hücresine ve barkod okuyucusu takılmış bir SC30 otomasyon birimine bağlanır. Numuneler flakonda bir 2D barkoduyla etiketlenir ve verileri okuyan SC30’a yerleştirilir. LabX’teki SmartCodes™ işlevselliği, numune için doğru analiz yöntemini otomatik olarak seçer.
Ölçülen kimyasallardaki yüksek alkalilikten dolayı, cama zarar gelmemesi için yoğunluk ölçüm hücresiyle temas minimum düzeyde tutulmalıdır. Sistem, ölçüm biter bitmez yoğunluk hücresinin tamamen yıkanmasını sağlar. Numunelerin farklı kimyasal özelliklerinden dolayı, otomatik sistem atık çözeltilerin ayrılmasını ve uygun şekilde depolanmasını sağlar. Tüm veriler LabX yazılımı tarafından depolanır, analitik sonuçlar otomatik olarak bir LIMS sistemine aktarılır ve orada da sonuçların teknik özelliklere uygun olup olmadığını olasılık kontrolü belirler. Sistem hazırlama işlemlerinin günün başında yapılması için, LabX’te aynı zamanda önceden bir görev planlayıcısı tanımlanır. Bu şekilde, ilk operatör laboratuvara geldiğinde sistem ilk numune için hazır olur.

Tam Otomatik ve Güvenli İş Akışı
Çok parametreli sistem; ön analiz hazırlığı, yöntem seçimi, temizlik, atık yönetimi ve veri işleme basamaklarını içeren tam otomatik ve güvenli iş akışı sağlar. Üretkenlik artar, kayıt hataları ortadan kalkar ve operatörün harcayacağı süre en aza iner. Operatörün tüm yapması gereken ana yoğunluk ölçer arayüzündeki ‘Smart- Code Başlat’ düğmesine basmak ve yeni numuneleri otomasyon birimine yerleştirmektir. Bu, Dr. Weigert için kolay, güvenli ve etkili bir kalite kontrol sistemi demektir.