YÜKSEK VİSKOZ SIVILAR ARTIK PİPETLENEBİLİYOR!

16 Ekim 2018

 

Dr. Samira Schroeder
Global Pazarlama Müdürü
Manuel Sıvı Kullanımı
Eppendorf AG

 

 

Günümüzde bile ilaç, kozmetik ve gıda endüstrisinde krem, şampuan, bal, merhem veya yağ gibi yüksek viskoz sıvılar sadece laboratuvardaki kaşıklarla ve benzeri araçların yardımıyla analitik amaçlar için işlenmektedir. Bu gereklilikler, geliştirme sürecinde analiz ve karıştırma prosedürlerinde ciddi gecikmelere neden olmaktadır. Örneğin, sıvı hacminin kesin olarak belirlenmesi
için malzeme açısından hassas birçok basamak sürekli olarak gereklidir: başlangıçta zaman alan bir basamaklarda yüksek viskoziteye sahip sıvılar farklı tüpler arasında aktarılır, bu süreci sıvının özgül yoğunluğu dikkate alınarak tartma ve hacim hesaplama takip eder.

Sulu sıvıları hassas bir şekilde işlemek için, modern laboratuvarlarda farklı çalışma prensiplerine sahip olan ve her biri uygun uçlarla donatılan pipetler de kullanılmaktadır. Özellikle viskoz sıvılar için, şırınganın çalışma prensibine benzer bir şekilde doğrudan yer değiştirme prensibine göre çalışan bu pipetler yaygın hale gelmiştir. Ancak, artan viskozite, ucun içindeki akış direncinin büyümesine neden olmaktadır. Sonuç olarak: kullanıcı elinin kuvveti, çalışma kontrollerini oluşturan malzemeler veya elektronik pipetlerin motorları kendi sınırlarına ulaşmaktadır. Ayrıca hassasiyetin kritik önem taşıdığı durumlarda özellikle işlem hızı, artan viskoziteyle birlikte azalmaktadır. Pipetleme sisteminin kapasitesine veya operatöre bağlı olan dinamik viskozitenin sınırı, mevcut durumda tutarlı bir şekilde yaklaşık 200 ile 300 mPa*s arasındadır (10mL uç ile) ki kabaca 20°C’de %86’lık gliserinin viskozite değerine eşittir.

Son 57 yıldır Sıvı Taşıma ürünlerini geliştiren Eppendorf firmasının yeni buluşu, bu limiti yok etmek üzeredir. İlgili Multipette ürünü için geliştirilen yeni ViscoTip®, viskozite değeri 14,000 mPa*s’ye kadar olan zorlu sıvıları, hassas ve hızlı bir şekilde işleme becerisine sahiptir. Bu ürün ilk kez Nisan 2018’de InCosmetics Fuarı’nda kamuoyuna tanıtılmıştır.