Pazartesi, Temmuz 15, 2024

Yüzey İşlem ve Kaplama Sektörlerinde Üniversite – Sanayi İş Birliği

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Malzeme ve Üretim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUMAR) ile Platech Kaplama Teknolojileri San. ve Tic. Ltd. Şti. arasında iş birliği protokolü imzalandı.

2015 yılında kurulan Platech firması, sektörde yüzey kaplamaları alanında faaliyet göstermekte olup, bu yıl 4000m2’lik yeni bir tesis ve kaplama hattı yatırımı ile Sakarya bölgesinde çinko, alkali çinko, çinko nikel ve fosfat esaslı kaplamalar alanlarında sunduğu hizmetleri geliştirmiştir.

SUMAR Ekrem Altuncu

SUMAR Merkez Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Ekrem Altuncu, ziyaret kapsamında Platech firması yetkilileri (Semi Murselim, Serhat Öztürk, Selçuk Mürselim, Adem Tuna) ile görüşmelerinde şunları ifade etmiştir.

“Sektörün artan talepleri, otomotiv ve savunma sektörünün bölgemizdeki yatırımları, yüzey işlem ve kaplama sektörünün gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Firmalarımızın kalite kontrol, test ve analiz yetenekleri yanında Ar-Ge faaliyetlerini de artırması ve nitelikli insan kaynağına ulaşmasında üniversitemizin ve merkezimizin çalışmaları son derece önemlidir. Standardizasyon çalışmaları ve Ar-Ge faaliyetleri ile sektörün önemli bir pazar hacmine ulaşılabileceği öngörülmektedir. Merkezimiz ile firmanın bu iş birliği kapsamında kaplama, test, analiz, proses iyileştirme faaliyetleri ve lisans öğrencileri için uzun süreli staj programları yürütülecektir. Lisansüstü çalışmalarda ikili iş birliği çalışmalarına öncelik verilecektir. Firma personeline yönelik eğitimler, insan kaynağı desteği de bu iş birliği kapsamında gerçekleşecektir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler