2017 Bosad Genel Faaliyetleri

30 Ocak 2018

Bosad (Boya Sanayicileri Derneği), boya ve hammadde endüstrisinin sektörel gelişimine yönelik olarak 2017 yılında sektörümüzün genel yapısı içinde birçok çalışma gerçekleştirmiştir.

Ulusal ve uluslararası regülasyonlar ile bu regülasyonların sektörel etkileri Bosad’ın mesleki çalışma alanlarının başında gelmektedir. Bosad, regülasyonlarla ilgili sektörel görüşleri toplamakta ve sektörün görüşlerini ilgili devlet kurumlarıyla paylaşmaktadır.

turkchem tv

Bu alanda teknik regülasyonlar ve bu regülasyonların uygulanmasının ortaya çıkardığı konular temelinde çalışmalar yapılmaktadır.

Bosad’ın 2017 yılında hazırladığı Türk boya ve ilgili hammadde endüstrisinin sürdürülebilir kalkınması ve büyümesi üzerine yaptığı sektörel araştırma raporu da bu çerçevede önemli bir faaliyetidir.

2017 yılı için, Bosad’ın genel çalışma alanlarındaki önemli konulardan bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz;Bosad

– Türk boya ve ilgili hammadde endüstrisi gelişim raporunda, gelecek 10 yıllık dönem için sektörel değerlendirme yapılmıştır. Bosad sektör raporu, A.T. Kearney uzmanları ve ve Bosad teknik uzmanları tarafından hazırlanmış ve “Türkiye Boya Sektörü Stratejik Gelişme Raporu”  adı altında yayınlanmıştır.

Rapor, önümüzdeki 10 yıl boyunca Türk boya ve ilgili hammadde endüstrisinin stratejik beklentisini ve  sonuçlarını ortaya koymaktadır.

– Bosad’ın 2017 yılı genel çalışmalarında bir diğer önemli etkinliği, Türk boya endüstrisinin inşaat boyalarında tüketimini artırmayı amaçlayan Arama Konferansı’dır. Toplantı, Bosad üye ve sektörün uzmanlarının katkılarıyla Şubat ayında Pendik-İstanbul / Green Park Otel’de gerçekleştirilmiştir.

İnşaat boyalarında tüketimin arttırılması ve tüketimle ilgili stratejik noktalar tespit edilmiştir. Arama Konferansı’nın bir çıktısı, inşaat boyalarında tüketimini artırmayı amaçlayan İnşaat Boyaları Pazarında Segmentasyon Çalışması’dır. İlgili çalışma, Bosad sektörel çalışma grubu tarafından SIA şirketi ile birlikte düzenlenmiştir.

Bosad

 

– Biyasidal Ürün Yönetmeliği ve REACH / KKDIK gibi güncel konular başta olmak üzere tüm teknik çalışmalar Bosad teknik komiteleri tarafından yürütülmektedir. Bu alandaki sorunların çözümünde, Bosad’ın ilgili çalışma grubu sektör önerilerini derleyerek ilgili bürokratik birimlerle paylaşılmaktadır.

Ayrıca TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) ve TSE’nin (Türk Standartları Enstitüsü) yaptığı çalışmalara katkı yapılmaktadır.

– Sektördeki bir başka önemli Bosad etkinliği, Türk boya ve ilgili hammadde endüstrisi için değerlendirme toplantısıdır. 14 Eylül 2017 tarihinde yapılan teknik toplantı, İstanbul Moda Deniz Kulübü’nde gerçekleşmiştir.

Türk boya ve ilgili hammadde endüstrisinin ulusal ve uluslararası alanda mevcut durumu ile sanayimizin gelişimi Bosad üyeleri tarafından değerlendirilmiştir.

– AC NIELSEN işbirliği ile sektörel veri oluşturma çalışmaları devam etmektedir. Veri formatı geliştirilmiş olup, periyodik olarak veriler paylaşılmaktadır.

– Bosad, boya ve ilgili hammadde endüstrisinde ihracatın geliştirilmesine katkıda bulunmak için İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) ile ortak çalışmalarına devam etmektedir.

– Bosad’ın Uluslararası Boya ve Baskı Mürekkepleri Konseyi (IPPIC) ve Avrupa Boya, Baskı Mürekkepleri ve Sanat Boyaları Endüstrisi Konseyi (CEPE) üyesi olması,uluslararası kimliğinde önemli bir yere sahiptir. 2017 yılında Bosad, bu kurumların yıllık toplantısına ve teknik toplantılarına katılmıştır.

– Bosad’ın uluslararası fuar ve kongre projesi paintistanbul & Turkcoat adı altında devam etmektedir. paintistanbul & Turkcoat
2018  Uluslararası Fuar ve Kongre hazırlıkları devam etmektedir.

paintistanbul & Turkcoat 2018 Uluslararası Kongresi 20-21 Mart 2018 tarihlerinde InterContinental İstanbul Hotel’de, Fuar ise 22-24 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nin 9, 10, 11 ve 12 (Ana Fuaye) nolu salonlarında boya ve ilgili hammaddeleri sektörünü bir kez daha bir araya getirecektir.

Diğer yandan, 19 Mart 2018 Pazartesi günü InterContinental İstanbul Hotel’de Boya Okulu Sunumları yapılacaktır.