Cumartesi, Eylül 25, 2021

3. Havalimanı İnşaatında Bostik İmzası

Birçok prestijli projede yer alan Bostik, İstanbul Yeni Havalimanı işletmesini üstlenen İGA’nın çözüm ortağı oldu. Bostik, projenin cephe ve çatı detaylarında, yangına dayanıklılık istenen tüm detaylarda, ince yapı imalatlarındaki teknik harçlar detaylarında ve zemin grubunda yer almaktadır.

İstanbul’un 3. Havalimanı,350’den fazla destinasyon ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak. İGA İstanbul Yeni Havalimanı projesinde, şartname aşamasından ürünlerin sahada uygulamasına kadar İGA yetkilileriyle birçok konuda çözüm ortağı olarak çalıştık.

Proje, konumu ve büyüklüğü ile birlikte en son teknoloji unsurlarını da içinde barındırıyor. Bu sebeple kullanılan her ürün ve sistemin, ulusal ve uluslararası standartları sağlamanın yanında zorlu saha testlerinden de geçmesi gerekiyor.

Bostik olarak bu aşamaların hepsini sorunsuz karşılamamız, global marka gücümüz ve proje detaylarına mahsus yenilikçi çözümlerimiz sebebiyle İGA yetkililerince tercih edildik.

Bostik Teknolojisinin Projeye Sağlayacağı Avantajlar

Kullanılacak her ürün İGA şartname gereksinimlerini karşılıyor ve sahada uygulama kolaylığı ile projenin imalat hızını kesmeden daha ileriye taşımasını sağlayan yeni nesil çözümler sunuyor.Bu noktada Bostik’in tüm dünyaya lanse ettiği SMP teknolojisi öne çıkıyor.

Çatı ve cephede kullanılan sızdırmazlık ürünleri ve nem toleranslı yapıştırıcılar, yüksek performansları ile tercih ediliyor.

Bostik ürünleri, kullanıldığı alanlarda kendinden önceki ve sonraki imalatlar için en ideal sistem çözümlerini oluşturarak yekpare sonuçlar veriyor. İGA İstanbul Yeni Havalimanı projesinde kullanılan Bostik ürünleri Şu anki aşamaya kadar kullanılmış olan ürünler:

Cephe ve Çatı Detaylarında:
Bostik MSP 2730: SMP Esaslı Mastik

Bostik MSP 2730, çok yönlü uygulanabilen tek komponentli, solvent ve izosiyanat içermeyen, SMP esaslı esaslı derz dolgu mastiğidir. Alman DIN 52452 / 4.bölüm normlarına göre boyamaya uygundur. Birçok boya çeşidi bulunması nedeniyle kullanılacak boya ile önceden test edilmelidir.

Bostik MSP 2730, yapıların iç ve dış bölümlerindeki bağlantı ve genleşme derzleri için uygundur.Tüm yapı alanlarında, örneğin; pencere, kapı ve çatı bölümlerinde, ahşap ve metal yapıların derzlerinde, prefabrik elemanların birleşim detaylarında,gıda taşıma araçları ve gıda üretim tesislerinde güvenle kullanılmaktadır.

Bostik MSP 2750 SMP Esaslı Yapıştırıcı

Bostik MSP 2750, iç ve dış mekanlarda çok yönlü uygulanabilen tek komponentli hibrid, SMP esaslı elastik yapıştırıcıdır. Alman DIN 52452 / 4.bölüm normlarına göre boyamaya uygundur. Kullanılacak boya ile uygunluğu önceden test edilmelidir.

Bostik MSP 2750,hem iç hem de dış mekanlarda, duvarda ve zeminde, farklı malzemelerin birbiri ile elastik olarak yapıştırılmasında, granit, mermer, fayansların alt zemine yapıştırılmasında,süpürgeliklerin nokta yapıştırmalarında,paneller, kapı çerçeveleri ve çeşitli straforların sabitlenmesinde,gıda taşıma araçları ve gıda üretim tesislerinde güvenle kullanılmaktadır.

Yangına Dayanıklılık İstenen Tüm Detaylarda:
Bostik FR Expanding Foam: Yangına Dayanıklı PU Köpük

Bostik FR Expanding Foam Yangına Dayanıklı, Genişleyen Köpük Dolgu Malzemesi; atmosferden aldığı nemi emerek kendi kendine kürleşen, tek komponentli poliüretan köpüktür.

Yarı sert yapıda olup, bükülümü zor olmasına rağmen titreşim ve derz hareketlerine olanak sağlar.FR Expanding Foam, tam bir yangın değerlendirmesi sağlamak için BS 476 Bölüm 20’ye göre test edilmiştir.

Aynı zamanda DIN 4102, B1 ve B2’ye de uygundur.Ahşaba, tuğlaya, taşa, çimentoya, sıvaya, asbeste, alçıpana, duralite ve metal yüzeylere mükemmel yapışır.

Bostik İntucrylic: Yangına Dayanıklı Akrilik Mastik

Bostik Intucrylic, yüksek kaliteli, su bazlı, yangın geciktirici akrilik yapı mastiğidir. Kuruduğunda sert, yapış yapış olmayan bir kıvam alır ve birçok inşaat yüzeyine mükemmel yapışma sağlar.

Bu ürün, yangın durumunda şişerek, yangın geçirmez bir yalıtım malzemesi haline gelecek ve duman ile alev geçişini engelleyecektir.Bostik Intucrylic, ayrılma ve hareket faktörlerinin söz konusu olduğu yerlerde genişleme, büzülme ve yapı derzlerinin yalıtımı için kullanılır.

Bu ürün, yangına dayanıklı döşeme sistemlerinin yerleştirilmesinde yataklama/yalıtma bileşeni olarak, yangına dayanıklı inşaat malzemeleri ve pencere ile kapı çerçeveleri gibi civar yapıların arasında oluşan boşlukları kapamak için ve hem kablo hem de borulara yönelik bir sızıntı engelleme sistemi olarak kullanılmaktadır. Bostik

Bostik FireSeal: Yangına Dayanıklı Silikon Mastik

Bostik Fireseal Silikon, eşsiz yangına dayanıklı özelliği ile orta-modülüs bir silikonu kombine eden üstün nitelikli, yangına dayanıklı bir derz dolgu mastiğidir. Bostik Fireseal, uygulamaya bağlı olarak dört saate kadar yangın geçişine dayanır.

Bu ürün, bir yangın durumunda, son derece düşük seviyelerde zehirli gaz açığa salma ve kayda değer oranların çok altında duman çıkarma oranı gibi ilave faydalara sahiptir.

Bostik Fireseal, taş duvar da dahil olmak üzere birçok yüzeye mükemmel yapışma sağlar, 25mm genişliğine kadar olan derzlerde çökme yapmaz ve dışarıdan kullanım için uygundur.

Bostik Fireseal hem hareketli hem de hareketsiz derzlerde (örneğin eleklerde, ara duvarlarda ve strüktürel duvarlarda uç uca gelen açık ekler için) kullanılabilir. Hem kablolarda hem de metal borularda,özellikle de hareket faktörünün bulunduğu yerlerde (örneğin, sıcak/soğuk su boruları) sızıntı önleyici olarak etkilidir.

İnce Yapı İmalatlarındaki Teknik Harç Detaylarında
Bostik Meister CMS İÇ : Çimento Esaslı Makine Sıvası

Bostik Meister CMS İÇ, TS EN 998-1 standardına göre üretilen, dayanıklı ve uzun ömürlü, mükemmel su buharı geçirgen özellikte, elle veya sıva makinası ile uygulanan,sadece iç cephe genel amaçlı kaba sıvadır.Bostik Meister CMS İÇ, iç cephelerde, duvar ve tavanlarda uygulanabilir.

Bostik Meister CMS DIŞ: Çimento Esaslı Makine Sıvası

Bostik Meister CMS DIŞ, TS EN 998-1 standardına göre üretilen, dayanıklı ve uzun ömürlü, mükemmel su buharı geçirgen özellikte, elle  veya sıva makinası ile uygulanan, iç ve dış cephe genel amaçlı kaba sıvadır. Bostik Meister CMS DIŞ, iç ve dış cephelerde, duvar ve tavanlarda uygulanabilir.

Bostik Meister SH: Serpme Harcı

Bostik Meister SH, dayanıklı ve uzun ömürlü, yüksek yapışma mukavemetine sahip, beton veya benzeri kaygan ve pürüzsüz yüzeylerde, gazbeton gibi sıvı emme özelliği yüksek olan yüzeylerde güçlü ve pürüzlü bir alt yüzey oluşturmak yoluyla güvenli bir sıva altı zemini elde etmek ve sıvanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlamak, buna ek olarak sıvanın kuruma süresini dengeleyerek çatlama riskini azaltmak için kullanılan elle veya sıva makinası ile uygulanan, ince taneli serpme harcıdır. Bostik Meister SH, iç ve dış mekânlarda, duvar ve tavanlarda uygulanabilir.

Bostik ContactPrimer: Brüt Beton Astarı

Bostik ContactPrimer, yüzeylerin emiciliğini dengeleyerek,daha sonra uygulaması yapılacak sıvanın çatlaksız donmasını sağlayan ve yüzeylere yapışma gücünü artıran, mineral dolgular içeren, dispersiyon esaslı, brüt beton ve emici olmayan parlak yüzeyler için formülize edilmiş alçı ve çimento esaslı sıva harç altında kullanılabilen astardır.

Bostik ContactPrimer, iç ve dış mekanlarda, duvar, tavan veya zeminlerde, beton, brüt beton, taş ve taş türevi tuğla, bims tuğla, briket, kireç taşı vb. tuğla örülü yüzeylerde, dış cephe ısı yalıtım sistemleri altında, parlak yüzeylerde uygulanabilir.

Zemin Grubunda:
Bostik Sh Q: Kuvarz Agregalı Zemin Sertleştirici

Bostik SH Q Zemin Sertleştirici, sadece kuvars agregalı, beton yüzeyine monolitik olarak uygulanan, kullanıma hazır, çimento esaslı zemin sertleştiricisidir.

Bostik SH Q, iç ve dış mekanlarda, yoğun ve ağır yüklere maruz kalmayan zeminlerde, sürtünmeye maruz kalan zeminlerde,garajlar, otoparklar, yollar ve kaldırımlarda, hangarlar, endüstriyel ve ticari depolarda, fabrikalarda, yeraltı geçitleri, metro istasyonlarında, benzin istasyonlarında uygulanabilir.

Bostik Wbc: Akrilik Beton Kürü

Bostik WBC Akrilik Beton Kürü, beton ve Bostik SH Zemin Sertleştirici uygulanmış yüzeylere kür malzemesi olarak uygulanır. Harçtaki karışım suyunun hızlı buharlaşması sonucu yüzeyde meydana gelebilecek çatlakları engellemek için kullanılan akrilik reçine esaslı, tek bileşenli bir sıvı kür malzemesidir.

Bostik WBC, beton şaplarda, kapalı ve açık otoparklarda, depolarda, sıcak havalarda yapılan beton dökümlerinde, Bostik SH Zemin Sertleştirici uygulanmış yüzeylerde uygulanabilir.

Şartnamesi neticelendirilmiş olup, kısa vadede gerçekleştirilecek çalışmalar: Dış cephe ısı yalıtım sistemleri, ıslak hacim su yalıtım
sistemleri ve hazır torbalı kaba şaplardır.

Eda Rubacı / Mimar / Kıdemli Ürün Müdürü / Bostik C&C