5. İstanbul Ekonomi Zirvesi ‘Yeşil Ekonomi’ Temasıyla Gerçekleşecek

07 Haziran 2021

Bu yıl 10 Aralık’ta beşincisi düzenlenecek İstanbul Ekonomi Zirvesi “Yeşil Ekonomi” temasıyla gerçekleştirilecek.

 

Çırağan Sarayında gerçekleştirilecek 5. İstanbul Ekonomi Zirvesi öncesinde Mardin’de basın toplantısı yapıldı.

Kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan eski Devlet Bakanı ve İstanbul Ekonomi Zirvesi Yönetim Kurulu Başkanı Kürşad Tüzmen, Mardin’in tarımda ve GAP Projesindeki önemine değindi.

Tarımın dışında kentin ticarette de önemli olduğuna işaret eden Tüzmen, bölgede tüccarın ve esnafın güvenilir olduğunu, Mardin’in sadece Türkiye’de değil komşularla da ticarette başarılı iller arasında yer aldığını aktardı.

Mardin’in ekonomi zirvesi için hareketli olmasına ihtiyaç olduğunu dile getiren Tüzmen, “Dünyanın iş adamlarını buralara getirmemiz lazım. Geçmişte bunu yaptığımız oldu. Mardin Türkiye’nin taşımacılık faaliyetinde çok önemli bir il. Buraların tekrar ayağa kalkması için komşu ve çevre ülkelerle olan ilişkimizi eskisinden de daha iyi bir hale getirmemiz lazım. Bu bir adımdır.” dedi.

“Güzel işler yapacağımıza inanıyorum”

Tüzmen, geçmişte yürütülen çalışmalara dikkati çekerek, eskiden ticaret heyetleri düzenlediklerini, ülkedeki iş insanlarını yurt dışındaki iş insanlarıyla bir araya getirdiklerini belirtti.

Fuarlar düzenlendiğini anlatan Tüzmen, “Dolayısıyla çok güçlü bir çıkarma olurdu. Sektörel olarak birleştirdiğimiz iş insanları gelerek fuarda ihraç ürünlerinin kalitesini kontrol ederdi. Onlar için cazip bir seyahat olurdu. Böylelikle ülkeyi bir cazibe merkezi haline getirdik.” diye konuştu.

Tüzmen, fuarları bir araya getirerek çarpan etkisi yarattıklarını, bu etkiyle çalışmaların hızlı bir noktaya geldiğini bildirdi.

Çalışmaların şimdi de daha iyi bir noktaya geleceğine inandıklarını vurgulayan Tüzmen, “Ülke olarak salgın dolayısıyla zor bir dönemden geçtik. Daha bitmedi ama etkilerini en aza indirmeye çalıştık. Güzel işler yapacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:AA