Cumartesi, Ekim 23, 2021

Abdi İbrahim, Dünya Görme Günü Farkındalığı Yaratıyor

Abdi İbrahim, Dünya Görme Günü Farkındalığı Yaratıyor

Abdi İbrahim Oftalmoloji Bölüm Müdürlüğü, Ekim ayının ikinci Perşembe günü kutlanan Dünya Görme Günü kapsamında her yıl tedavi edilebilir körlük ve görme kusurlarına dikkat çeken #Göremezsiniz kampanyasıyla farkındalık yaratmak istiyor.

Körlük ve görme bozukluklarına dikkat çekmek amacıyla her yıl Ekim ayının ikinci Perşembe günü “Dünya Görme Günü” çerçevesinde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Abdi İbrahim Oftalmoloji Bölüm Müdürlüğü, 14 Ekim Dünya Görme Günü vesilesiyle tedavi edilebilir körlük ve görme kusurlarına dikkat çekmeyi amaçlayan #Göremezsin kampanyasıyla toplumu bilinçlendiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde bir milyardan fazla insan önlenebilecek veya henüz tedavi edilmemiş bir görme bozukluğuna sahiptir. Abdi İbrahim Oftalmoloji Bölüm Müdürlüğü 14 Ekim Dünya Görme Günü münasebetiyle yapılan açıklamada, zamanında yapılan muayenelerle görme kayıplarının yüzde 90’ının önlenebileceği veya tedavi edilebileceği belirtiliyor.

görmeden bilemezsin

Kampanya ile ilgili açıklamada, “Göz ve görmeyle ilgili şikayetler çoğunlukla göz ardı edilebiliyor. Bireyler hekime başvurmak yerine kendi çözümlerini üretmeye yönelebiliyorlar. Muayene olmadan görme kaybına neden olabilecek sinsi seyreden göz hastalıklarının farkına varılamayacağını, #görmedenbilemezsin hashtagini özellikle vurgulayarak anlatmaya çalışıyoruz. Önlenebilir görme kayıplarının önüne geçmek için, toplumdaki her bireyi göz muayenelerini yaptırmaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

göz sağlığı

Bu kampanya kapsamında farkındalık yaratmak adına Abdi İbrahim’in sosyal medya hesaplarında bilgiler paylaşılmakta ve video çalışmaları ile göz hastalıkları hakkında bilgi verilmektedir. Ekim ayı sonuna kadar sürecek kampanyayla, başta çocuklar olmak üzere pandemi koşulları yüzünden evde daha çok vakit geçiren tüm aile bireylerinin dijital ekranları yoğun olarak kullanan kişileri duyarlı hale getirmeye çalıştıkları ifade edildi.

DSÖ vizyonundan elde edilen verileri içeren açıklamada, görme bozukluğu olan kişilerin işsiz kalma olasılığının 3 kat fazla olduğu belirtiliyor ve trafik kazalarına 3 kat daha yatkın oldukları vurgulanıyor. Görme bozukluğu yaşayan kişilerin depresyon ve kaygıya yatkın olma olasılığının üç kat, yürürken düşme olasılığının iki kat daha fazla olduğu bulundu.

Yine verilere göre görme bozukluklarının %84’ü göz hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Yaklaşık 100 milyon insanda ameliyatla tedavi edilebilen katarakt var.

Öğrenmenin yaklaşık yüzde 80’inin görme yoluyla gerçekleştiğinin belirtildiği açıklamada, dünyada 91 milyon çocuğun görme engelli olduğu ve okul çağındaki her dört çocuktan birinin görsel öğrenme, kişilik ve okula uyum sorunu yaşadığı vurgulandı. Açıklamada; “teknoloji kullanımının yoğun olduğu çağımızda, dijital göz yorgunluğuna sahip 10 kişiden 9’u veya daha fazlası, günde 2 veya daha fazla saat cihaz kullanıyor” denildi.

Göz sağlığını korumak için ne yapılmalı?

• Yeni doğan ve 1,5 ila 3 yaş arasındaki çocuklarda göz muayenesi yapılmalı,
• 35 yaşından itibaren 1 veya 2 yılda bir düzenli göz muayenesine gidilmeli,
• Bilgisayar ekranı karşısında sık sık göz kırpılmalı,
• Her 20 dakikada bir, 20 saniye uzağa bakılarak gözerin rahatlatılması sağlanmalı,
• Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli,
• Sigaradan kaçınılmalıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR