ACC Kimya’nın Genel Müdürü Sayın Yusuf Doğru ile Söyleşi

25 Aralık 2018

ACC Kimya’nın Genel Müdürü Sayın Yusuf Doğru ile profesyonel özgeçmişi, ürün grupları ve hizmetleri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.Yusuf Doğru

Okurlarımıza kısaca kendinizden ve eğitim durumunuzdan bahsedebilir misiniz?

Malatya’nın yeşili ve dağları bol olan çok güzel bir köyünde çok şanslı olduğumu düşündüğüm bir ailenin en küçüğü olarak doğmuşum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Malatya’da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nden 1997 yılında mezun oldum. Çalışırken hiçbir şeyi gözüm görmez. Hastalık, yoğunluk veya yorgunluk bilmem.

Müşteri odaklı çalışmalar yürütmek ve müşteri memnuniyeti birincil önceliği olan ACC Kimya Sanayi firması bu prensibi ile yurt içindeki gücünü yurt  dışına da taşımıştır.

Yusuf Doğru

Sözün senet olduğunu bana öğreten babamın yolunda, onun çalışkanlığını örnek alarak çalışan biriyim. Mezuniyetimden bugüne iş hayatımda bulunduğum konuma göre hep hareket ettim, kimseyi yüz üstü bırakmamaya ve kırmamaya çalıştım. Çalıştığım alanlarda benden beklenen performanstan iki katı verimli olmaya çalıştım.

İş hayatına başladığımdan beri pigmentler ve pigment pastalar üzerine çalıştım. Bu süreçlerde görev almam bana çalıştığım alanları çok iyi analiz etmemi öğretti, kişileri tanımamı sağladı. Bu da benim her türlü problem karşısında çözüm bulabilmeme ve bu alanda her türlü ihtiyaca cevap verebilmemi sağladı.

Bu anlamda baktığımızda damarlardaki kan akışı sürdükçe eğitim bitmiyor. Kendi firmamızı kurarken felsefem de babamdan almış olduğum değerler doğrultusunda gerçekleşti ve çok değer verdiğim iki arkadaşım ile 2010 yılında fikir, gönül ve iş birliği çerçevesinde ACC Kimya’nın temellerini attık.

Temel prensibimiz mutlu, huzurlu ve işini sevmeye dayalı bir çalışma ortamında çalışma yapmak ve yaptırmaktır. Dün bizi yetiştiren, eğiten insanların yerini şimdi biz almaya çabalıyoruz. Umarım biz de başarılı insanların yoluna ışık oluruz.

ACC Kimya’nın kuruluşundan bugüne dek, gelişim sürecinden bahseder misiniz?

Bunun için öncelikle ekibimizin hangi aşamalardan geçtiğinden kısaca bahsedip ondan sonra kuruluş ve gelişimine değinmeliyim.

ACC Kimya Kurucuları bugüne kadar çalıştıkları firmalarda üretim süreçlerinden tutun satış ağına kadar tüm aşamalarda çalışarak, öğrenerek, kendilerini geliştirerek ve yenileyerek bu duruma geldiler. Bu üç genç için amaç; hem öğrendikleri bilgileri ve becerileri kendi firmalarında göstermek hem de (Bence en önemlisi) en iyi yaptıkları ve bildikleri iş olan renkler ile oynamak ve renklerin dünyasında dolaşmaktır.

Yusuf Doğru

Bizim sektör var olan üretim süreçlerinin en zorlu olan kısmını oluşturmaktadır. Her üretim sonrası ilk görülen ve hatalı bulunan şey renk olmaktadır. Bu sebepledir ki 21 yılı aşkın süredir bu zorlukları bile bile bildiğimiz işi yapmak, bu işin üstesinden gelmek ayrı bir mutluluk kaynağıdır bizim için.

ACC Kimya kurulduğu 2010 yılından günümüze kadar çok iyi bir ivme yakalamış ve pazarın ciddi bir gücü olmaya başlamıştır.

Kurulduğumuzdan beri birçok krizler, hammadde sıkıntıları, tedariksel ilgili zorluklarla karşılaşılmasına rağmen her geçen gün hem pazardaki payını üst sıralara yerleştirdi hem de ürün gamını ve müşteri gamını artırdı. Ülkemiz genelinde verdiğimiz hizmet ve ürün tekrarlanabilirliği ile tercih edilmekteyiz.

Müşteri odaklı çalışmalar yürütmek ve müşteri memnuniyeti birincil önceliği olan ACC Kimya Sanayi firması bu prensibi ile yurt içindeki gücünü yurt dışına da taşımıştır.

Kuruluşumuzdaki ilk laboratuvar çalışmalarımızı, ilk üretimimizi ve ilk siparişimizi aldığımız andaki sevinçlerimizi hatırlıyorum da nereden nereye geleceğimizi göstermesi açısından önemlidir diye düşünüyorum.

Bize biraz ACC Kimya’nın ürün grupları ve hizmet verdiği sektörlerden bahseder misiniz?

ACC Kimya ilk başta bakıldığında sanki sadece boya sanayine ürün yapan bir firma gibi gözükmektedir. Fakat işin aslının böyle olmadığı çalıştığımız sektörlerin çeşitliliğinden anlaşılabilir. Biz boya ve kaplama sektörlerine hammadde sağlayan ve marka olmayı başarmış bir firmayız.

Bunun yanında tekstilden tutun plastiğe, yapı kimyasallarına, zemin uygulamalarına kadar geniş bir alandaki firmalara ürün vermekteyiz. Her geçen gün bu çeşitlilik artmaktadır. Doğayı görerek, duyarak ve hissederek algılarız.

Bizim sektör için doğa gerçek bir renk kartelasıdır. Bu anlamda bakıldığında ACC Kimya PRPCOLOR markası ile doğada görmüş olduğumuz renkli her türlü uygulama için pigment pasta hammaddesi üretim ve satışını yapmaktadır.

ACC Kimya’nın ürün grupları; PRPCOLOR markası ile su bazlı, solvent bazlı, universal, tinting, poliüretan, solventli-solventsiz epoksiler, likit masterbatch sistemler için uygun pigment pasta üretimlerini ve firmaların veya piyasanın ihtiyacına göre Ar-Ge çalışmaları, özel ürün üretimleri yapmaktayız.

Ürünlerimiz; tüm su bazlı boya ve her türlü uygulamasında, tekstil sektöründe, alkid esaslı boyalarda (Rapid ve sentetik), endüstriyel ve akrilik boyalarda, selülozik boyalarda, yol çizgi boyalarında, plastik-kauçuk PVC ürünlerinde, poliüretan ve epoksi kaplamalarında yani renkli gördüğümüz tüm alanlarda renklendirme amacıyla kullanılmaktadır.

Satış ağınızı ve satış sonrası hizmetler ile birlikte müşteri memnuniyeti felsefenizi öğrenebilir miyim?

Satış ağımızı yurt içi ve yurt dışı diye ayırmak gerekir. Yurt içinde adeta Türkiye’nin her bölgesinde bayilerimiz mevcut, bayilerimizin olmadığı bölgelere de direkt kendimiz satış yapmaktayız.

İstanbul’da olmamız bize farklı coğrafi alanlara ulaşmada ciddi avantajlar sunmaktadır. Haftanın her günü Avrupa yakasına ve il dışına sevkiyatlarımız olmaktadır.

Yurt dışı satışlarımızı ise kendi ekibimiz ile bulunduğu ülkeye ve ülke konumuna göre, distribütörlere veya üretici firmalara yapmaktayız. İstanbul firması olmamız yine yurt dışı tedarikçiler açısından ve bizim açımızdan da çok büyük avantaj sağlamaktadır.

Yurtdışı gümrükleme ve sevkiyatları günümüz koşullarında çok maliyet tutan gider kalemleridir. Biz bu anlamda müşterilerimizi ve kendimizi önemsediğimiz içindir ki karşılıklı anlayışlar çerçevesinde kimseyi mağdur etmeden her türlü ihtiyaca cevap verebilecek durumdayız.

Taktir edersiniz ki yaptığımız ürünlerin üretim sürecinde insan faktörü temel unsurdur. Dolayısı ile eksikler,yanlışlıklar, problemler olmaktadır ve olacaktır da. Bu kaçınılmaz bir süreçtir. Fakat bu süreci iyi yönetmek işin en önemli aşamalarındandır.

Bu süreci yönetirken bu aksaklıkları veya problemleri minimize etmek bizim için çok önemlidir. Kuruluşumuzdan itibaren Ar-Ge ve üretim ağırlıklı çalışmalarımızla işletmelere ihtiyaçları doğrultusunda verdiğimiz hizmetler ile müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktayız.

Bu çözüm odaklı anlayışımız ile kendimizi ve müşterilerimizi hep daha ileriye götürmeyi ve sektöre yön veren olmayı hedef edindik. Firmamız için hizmet verdiğimiz tüm kuruluşlar değerlidir.

İster 1 kg alsın ister 1000 kg. Müşterilerimizden gelen tüm şikâyetler bizden kaynaklı olsun ya da olmasın hemen değerlendirilmekte, laboratuvar birimimizle çözüm odaklı çalışmalar hızlı şekilde sonuçlandırılmakta ve tüm detayları ile paydaşlarımızla paylaşılmaktadır.

ACC Kimya olarak ‘’Siz Düşleyin Biz Renk Verelim’’ sloganıyla çıktığımız bu yolda, kaliteden ödün vermeden değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz.

2018 yılı nasıl geçti ve 2019 yılı için yapmak istedikleriniz ve bizlerle paylaşmak istediğiniz yeni bir projeniz var mı?

2019 yılı için en önemli amacımız var olan müşterilerimiz ile daha sıkı çalışmak. Firma olarak yaptığımız işin niteliği niceliğinden daha önemlidir. Bu nedenle az ile yetinmesini bilen bir firmayız.

Var olan müşterilerimizin referansları, ürün gamımızdaki çeşitlilik, özel renk ve özel ürün üretim yapma altyapımızın bizi daha ilerilere taşıyacağını bilerek tüm gücümüz ve birikimimiz ile çalışıyoruz.

2017 yılında ve 2018 yılının üçüncü çeyreğine kadar işlerimiz planladığımız şekilde ciddi bir büyüme ivmesi ile gerçekleşerek hedeflerimize ulaştık. Fakat yaşanan son malum süreç özellikle yurt içi pazarında bazı dengeleri bozdu.

Alt yapısını uzun yıllar içerisinde ve emekle oluşturduğumuz yurt dışı pazarında 2018 yılı çok anlamlı ve dolu dolu bir yıl oldu.

2018 yılı içerisinde çok önemli olduğunu düşündüğümüz ve ileriki yıllarda faaliyete geçireceğimiz çok önemli bir TÜBİTAK projesini yürüttük ve başarı ile sonuçlandırdık.Şimdi çok yoğun bir şekilde bu ürünü piyasaya kanalize etmeye çalışıyoruz.

2019 yılında hem Ar-Ge hem de üretimde hızlı fakat emin adımlar ile ilerleyişimiz devam edecektir.

Özellikle tinting sistemlerde ve TÜBİTAK projesindeki ürün gamımız ile ön planda olduğumuz ve ACC Kimya ve PRPCOLOR markalarının Türkiye pazarında olduğu gibi artık uluslararası pazarda da bir marka olmasını sağlamak için tüm gücümüz ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Bu anlamda 2019 yılı mart ayındaki Nuremberg-European Coatings Show 2019 Fuarı organizasyonunda dünyanın her tarafındaki müşteriler veya distribütörler ile buluşacağız.

Bu röportajı okuyan ve Mart ayında Almanya Nuremberg’e yolu düşen herkesi sıcak bir sohbet ve çay, kahve içmeye standımıza bekleriz. Bu fuar organizasyonu bizi hedeflerimize bir adım daha yakınlaştıracaktır.

Yurt dışı fuarlara katılmanızdaki sebep veya sebepler nedir?

Biz firma olarak kurulduğumuzdan beri yurt içi fuarlarda yer alıyoruz. Bu organizasyonların marka bilinirliği ve müşterilerin gözündeki değeri bakımından anlamlı olduğunu düşünenlerdenim. Bu yurt içi fuarlardaki hem yerli hem de yabancı müşteriler ile olan diyaloglar ve işimizi severek yapmamız bizi geliştirdi.

Bu sebepledir ki yurt dışı fuarlarına katılarak bu global pazarlarda bu saygınlığı yakalamak, ürün kalitesinden ödün vermeden Avrupa ayarında ürünler üretebildiğimizi ve ülkemize artı değer kazandırma çabası içerisindeyiz.

Bize göre biz Türkiye’de bazı farklılıklara imza atmayı başardık. Bu farklı yaklaşım ve hizmet anlayışını yabancı ülkelere de göstermek istemekteyiz. Bizim ile çalışanların; ürünlerin çeşitliliğinden, hızımızdan, kaliteden ve en önemlisi teknik destekten dolayı pişman olmayacağını düşünüyorum.

Teşekkür ederim üzerimizde emeği geçenlere, firmamıza güvenen ve destekleyenlere, ailelerimize ve ACC Kimya ailesine.

Yusuf Doğru