Çarşamba, Temmuz 6, 2022

ADA MIX IBC Karıştırıcılar

IBC (Intermediate Bulk Container) likit malzemelerin taşınması ve depolanması için kullanılan konteynerlere verilen genel isimdir.

Genellikle dikdörtgen prizması şeklinde plastik bir tank, bunu çevreleyen metal bir kafes ve altında da forkliftle taşımaya uygun bir paletten oluşur.

Ucuz ve kolay bulunur olması, kolay taşınması ve istiflenebilmesi ve tekrar kullanılabilmesi özellikle kimyasal ürünler için tüm dünyada çok yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır.

IBC tank
Resim 1.1 – Metal Paletli IBC Tank

Zaman zaman IBC’lerde saklanan ürünlerin çökelme veya ayrışma problemleri sebebiyle karıştırılarak homojenize edilmeleri gerekmektedir. IBC’lerin dar bir ağıza sahip olmaları ve 1m3 gibi yüksek bir hacme sahip olmaları karıştırma işlemini biraz zorlaştırmaktadır.

Karıştırıcı pervanesinin 15 cm gibi dar bir ağızdan geçebilmesi ama böyle yüksek bir hacimdeki sıvıları da etkin olarak karıştırabilmesi için katlanabilir yapıda olması gerekmektedir.

IBC’leri karıştırmak için sıklıkla kullanılan elektrik motorlu karıştırıcılar genellikle yeterince güçlü olmaları ve etkin bir karıştırma yapabilmelerine rağmen bazı dezavantajlara da sahiptirler.

Öncelikle elektrik motoru sebebiyle bir insanın tek başına kaldırıp IBC üzerine
yerleştiremeyeceği kadar ağır olmaları yüzündeancak bir forklift veya vinç sistemi yardımı ile taşınabilirler. Elektrikli, pnömatik veya hidrolik olarak kendinden iner kalkar yapıya sahip bir karıştırıcı ise mobil olarak kullanılamayacaktır.

IBC karıştırıcı
Resim 1.2 – Elektrikli IBC Karıştırıcı /

Elektrikli bir karıştırıcıda değişken hız ayarı yapabilmek için bir frekans invertörüne, ayrıca motoru beslemek için bir elektrik bağlantısına, buton, sigorta, şalter gibi ekipmanlara da gerek olması gerekir.

Bunlar da elektrikli karıştırıcının mobilitesini son derece kısıtlamaktadır. Anti statik yapıya sahip ve topraklanabilir özel tip IBC’ler sayesinde yanıcı-parlayıcı kimyasallar da sıklıkla IBC’lerde taşınmaya başlamıştır.

Bu yüzden IBC karıştırıcıların ex-proof özellikte olmaları da istenmektedir. Ancak ex-proof özellikteki elektrik motorları ve şalt ekipmanları hem daha büyük ve ağır olmakta hem de maliyetleri oldukça yükselmektedir.

Hava motorlu IBC karıştırıcı
Resim 1.3 – Hava Motorlu IBC
Karıştırıcı
IBC Hava motorlu
Resim 1.4 – Hava Motorlu IBC Karıştırıcı

Yukarıda sayılan bu olumsuzluklar nedeniyle, IBC’leri mobil olarak karıştırabilmek için en uygun çözüm basınçlı hava ile çalışan hava motorlu IBC karıştırıcılar olmuştur. Kairos Makina olarak bu ihtiyaca cevap verebilmek için ADA MIX IBC karıştırıcıları tasarladık.

1.25kW gücündeki ex-proof hava motoru hem güçlü hem de bir elektrik motoruna göre oldukça küçük ve hafiftir. Sadece bir basınçlı hava hortumu bağlanıp kullanılabilmesi, üzerindeki hava vanası ile kademesiz ve kolayca karıştırma devrinin ayarlanabilmesi de büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Farklı tipte katlanabilir pervane çeşitleri ve değişik oranlardaki redüktör seçenekleri ile farklı viskozite ve yoğunluktaki sıvıların etkin karıştırılması sağlanabilmektedir.

Paslanmaz çelikten imal edilen pervane, mil ve karıştırıcı gövdesi ürüne hem sağlam bir yapı kazandırmakta hem de değişik kimyasallara karşı uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Gövde üzerindeki kilit mekanizmaları yardımıyla da metal IBC kafesine karıştırıcı kolayca sabitlenebilmekte ve güvenle kullanılabilmektedir.

ADA MIX IBC karıştırıcıların hafif yapıları ek bir ekipman kullanmadan IBC üzerine yerleştirilip alınabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede artık hava hortumunun ulaşabildiği her yerde IBC’ler kolayca karıştırılabilmektedir.

 

Cevdet Kaplan
Ar-Ge ve Üretim Yöneticisi
Kairos Makina ve Mühendislik A.Ş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR