Salı, Nisan 23, 2024

Ahmet Özyaşar ile Röportaj Gerçekleştirdik

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide Sinerji Gıda Kurucusu ve Genel Müdürü Sayın Ahmet Özyaşar sorularımızı yanıtladı. Sinerji Gıda’nın kuruluş sürecini ve geçirdiği aşamaları anlatan Özyaşar, sundukları ürün grupları hakkında bilgi verdi.

Sinerji Gıda Kurucusu ve Genel Müdürü Sayın Ahmet Özyaşar

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Öğrenim hayatınızı, mesleki kariyerinizi ve kişisel ilgi alanlarınızı anlatır mısınız?

Yıldız Teknik Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Mezuniyeti takiben özel sektörde çalışmaya başladım.

Avustralya’da aldığım altı aylık dil eğitiminin ardından ülkeye döndüm ve bir Ülker – Cerestar ortaklığı olan PNS Pendik Nişasta’da çalışmaya başladım.

Nisan 2021’de yasalaşan Şeker Kanunu ve 2022 yılında Cerestar’ın Cargill tarafından satın alınmasını takiben değişen pazar ve şirket dinamikleri sonucu hep hayalim olan kendi şirketimi kurmaya karar verdim.

gıda

Sinerji Gıda ne zaman kurulmuştur? Sinerji Gıda kuruluş aşamasındaki hedeflere bugün ne ölçüde ulaşabilmiştir, geçen süre içinde Sinerji Gıda nasıl bir gelişim göstermiştir?

Az önce açıkladığım şartlar altında Sinerji Gıda’yı 2004 yılında bana inanan çok eski iki arkadaşım Doğan Timuçin ve Hakan Tekin ile birlikte kurdum. Diğer bir yol arkadaşım olan Abdullah Çakmak’ın katılması ile 2007 yılında bugünkü 4 ortaklı halimizi almış olduk.

Sinerji Gıda’nın bugüne gelişini ve gelecek planlarını 10’ar yıllık periyodlara ayırabiliriz. Pendik Nişastada’ki tecrübelerimiz ve kazandığımız vizyon bizi ilk 10 yılın sonunda Türkiye’nin önemli bir nişasta ve türevleri dağıtım firması haline getirdi.

İkinci 10 yıl ise ürün çeşitliliğimiz arttırdığımız ve bir toz karışım tesisi satın aldığımız bir dönem oldu. Üçüncü 10 yılımıza girdiğimiz bu günlerde ise, Ocak ayında satın aldığımız Baharot firması sayesinde toz karışımlarda eksiğimiz olan “Lezzet Vericiler” kısmını da tamamlamış olduk.

yiyecek

 

Bu yıl almış olduğumuz bir kararla organizasyon yapımızı değiştirdik. Gıda alanındaki faaliyetlerimizin gölgesinde kalan ilaç, kozmetik, sağlıklı yaşam ve su ürünleri, yem, tarım sektörlerini iki bağımsız kategori olarak sınıflandırıp mevcuttaki gıda kategorilerimizi de 3’e böldük.

Böylelikle beş kategori yöneticisi ve bir satış müdürü ile şirketimizi “Yaşam Bilimleri Tedarikçisi” olarak konumlandırdık.

Sinerji Gıda hangi ürün ve hizmetlerle müşterilerine çözüm oluşturmaktadır, detaylı bilgi
verebilir misiniz? Türkiye’de ve yurt dışında hangi bölgelerde faaliyet göstermektesiniz?

Nişasta, modifiye nişasta, nişasta türevleri, hidrokolloidler, bitkisel proteinler, lifler, koruyucu ve renk vericiler ile yaşam bilimleri alanının neredeyse tamamını çözüm üretmekteyiz. Şu anda faaliyetlerimiz çok büyük oranda mümessilliğini yaptığımız alanının öncü firmalarının yurtiçi satışını kapsıyor.

Üretim firmalarımızın desteği ile ihracat miktarlarımızı da önümüzdeki dönemde hızlı bir şekilde arttırmayı planlıyoruz.

ilaç

Çevre hassasiyeti ve sürdürülebilirlik konuları özellikle son yıllarda daha da fazla önem kazandı. Bu konulardaki görüşleriniz ve Sinerji Gıda olarak yaklaşımınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

İthalatını yaptığımız firmalarımızın tamamı çevre hassasiyeti ve sürdürülebilirlik konusunda hedefleri olan firmalar. Bu uygulamalardan aldığımız örneklerin mümkün olanlarını Türkiye’deki üretim tesislerimizin kuruluşundan itibaren uygulamaya başladık. 20. yılımızı kutlayacağımız 2024 yılına kalite yönetim belgelerimizi almış olarak girmek üzere hazırlık yapmaktayız.

İnovasyon ve Ar-Ge perspektifinde, Sinerji Gıda olarak müşterilerinize ne tür yenilikler sunuyorsunuz?

İnovasyon ve Ar-Ge kuruluşumuzdan beri önceliğimizdir. Kalite kontrol ve ürün geliştirme amacıyla 2017 yılında kurduğumuz laboratuvarımızda müşterilerimizin şikayetlerine çözüm üretirken, yeni ürün geliştirme faaliyetlerine destek oluyoruz.

Bu amaçla satış organizasyonumuzdan bağımsız sadece ürün geliştirme ve iyileştirme maksatlı kurduğumuz Kalite ve İş Geliştirme Departmanımızda dört mühendis arkadaşımız faaliyet göstermektedir.

sabun

Yatırım planları oluşturulurken Sinerji Gıda’nın önem verdiği kriterler nelerdir? Yakın
ve uzak vade için yatırım planlıyor musunuz?

Yatırım planlarımız ağırlıklı olarak üretim tesislerimizin kapasite ve ürün çeşitliliğini arttırmak yönünde olacak.

Bu amaçla altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere olan Kandıra Gıda İhtisas Bölgesinde
15,000 m2 bir arsamız var.

Parsel tahsislerini takiben burada kuracağımız modern tesislerimiz ile oluşacak kapasite artışları sayesinde sadece Türkiye değil, öncelikle Orta Doğu ve Afrika pazarları olmak üzere ihracat pazarlarında bilinirliğimizi arttırmak istiyoruz.

Bunun için en önemli şeyin insan kaynağı olduğunun farkında olup değerli çalışanlarımıza
güveniyor ve onların kendilerini geliştirmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Üretim tarafındaki bu planlarımızı yerine getirirken asıl işimiz olan Yaşam Bilimleri Bileşenleri dağıtım işimizi de ihmal etmeyeceğiz.

Bu maksatla mevcut tedarikçilerimiz ile işbirliğimizi geliştirirken öncelikle yeni oluşturduğumuz kategorilerde olmak üzere yeni tedarikçiler ile anlaşmayı planlıyoruz.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler