Cumartesi, Ekim 23, 2021

Akkim, Sürdürülebilirlik Denetiminde Birinci Oldu

Akkim, tekstil kimyasallarının “Sıfır Zararlı Atık” kapsamında değerlendirip ilerletilmesini sağlayan ZDHC belgelendirme programına katıldı. Kademe 3 denetimini başarıyla tamamlayan şirket, 93,94 puan alarak Türkiye’deki en yüksek skora ulaştı.

Yaşanabilir dünya için sorumlu üretim-tüketim anlayışının yaygınlaştığı bu dönemde, şirketlerin önceliği sürdürülebilir olma yönünde ilerliyor. Endüstriyel üretimde, çevre ve insan sağlığı hassasiyetine verilen önem artarken uluslararası kuruluşların denetimleriyle firmaların bu alandaki performansı ölçülüp şeffaflıkla kamuoyuna duyuruluyor. Sürdürülebilirliği birinci planda tutan Akkim Kimya, Tehlikeli Kimyasalların Sıfır Zararlı Atık (Zero Discharge of Hazardous Chemicals-ZDHC) belgelendirme programına katılarak denetimden başarıyla geçti.

Onur Kipri

Akkim Kimya, “Sürdürülebilir kimyasal yönetimi” hedefleri doğrultusunda bu alandaki faaliyetlerini bir adım ileriye taşıdı. Tekstil kimyasallarının değerlendirildiği ZDHC denetiminde 93,94 puanla yüksek başarı elde eden Akkim, Türkiye’de en iyi skoru aldı. Denetimde yer alan Üretimde Kullanımı Kısıtlı Maddeler Listesi’ndeki kimyasalların uygunluk kontrol ve testleri tamamlanıp ürün güvenli bağımsız bir kuruluş tarafından onaylanmış oldu. Akkim’in denetime giren ürünleri ZDHC Gateway portalında incelenebiliyor.

Akkim

“Çevre ve İnsan Sağlığı Birinci Öncelik”

Akkim Kimya Genel Müdürü Onur Kipri: “Bu alandaki en güncel ulusal ve uluslararası standartları takip ederek istisnasız uyguluyoruz. Yenilikçi ürünlerimizle müşterilerimize güvenilir bir çözüm ortaklığı sunuyoruz. Çalışmalarımız sayesinde ZDHC denetiminden Türkiye birinciliğiyle ayrılmak mutluluk verici” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen Akkim aynı zamanda, tekstil sektörü için güvenli kimyasal tedariki kriterlerini belirleyen Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) sertifikasyonuna sahip. Ayrıca tekstil endüstrisinin sürdürülebilir hedeflere doğru hareket etmesine yardımcı olan standartlardan biri olan “Bluesign®” sistem ortakları arasında bulunan Akkim, EcoVadis sürdürülebilirlik derecelendirmesindeki Altın bilinirlik seviyesini Platin seviyesine yükseltmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR