Pazartesi, Temmuz 22, 2024

AKPA Kimya yatırımlarıyla kapasitesini artırıyor

Röportaj : Bikem Ögünç

Birçok endüstri koluna hammadde ve ara mamul üreten AKPA Kimya, bugün sektörün dünya çapındaki öncü firmaları arasında ilk beşte yer alıyor. Ar-Ge’den eğitime varan proje ve yatırımlarıyla şirket hem kapasitesini hem de marka değerini artırıyor.

AKPA Kimya 1997 yılından bu yana Türkiye’de kimya sektörüne yön veren önemli oyunculardan biri. Birçok endüstri koluna hammadde ve ara mamul üreten şirket, pazarda yüksek kaliteli ürünleriyle öne çıkıyor.

Marmara Üniversitesinden mezun olduktan sonra kimya sektörüne giriş yapan ve 1997’de bugün sektörde güçlü bir konumda olan AKPA Kimya firmasını kurduklarını söyleyen AKPA Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Darcan “Şirketimiz, kurulduğu günden bugüne kadar gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışında olmak üzere sektörde önemli bir paya sahip” diyor. Kemal Darcan ile AKPA Kimya’nın üretim ve yatırım faaliyetlerini konuştuk.

AKPA Kimya yatırımlarıyla kapasitesini artırıyor
AKPA Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Darcan
AKPA Kimya’nın sektörel yolculuğu, yapılanması ve Türkiye’deki çalışmalarını anlatabilir misiniz?

AKPA Kimya olarak ülkemizin tek ve dünyanın sayılı organik peroksit üreticilerinden olan firmamız, stratejik adımlarımız sayesinde hızlı büyümesini sürdürüyor. Firmamız yurtiçinden gelen talebin tamamını karşılamakla birlikte, 75 ülkeye ihracat yaparak yurtdışındaki marka bilinirliğini daha geniş bir coğrafyaya yaymış durumda. Aynı zamanda, yüzde 70 ila 76 seviyelerinde olan üretimden ihracata giden ürün miktarımızı yüzde 80’in üzerine çıkardık. Bu başarıyla gelen yoğun talepler neticesinde, üretim kapasitesini arttırma kararı aldık.

Tekirdağ, Muratlı yerleşkesindeki mevcut üretim hatlarına ilave olarak 8 adet yeni üretim hattı daha yaptık ve şu anda Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük üretim tesisine sahibiz. Bu hatlarda üretilecek olan organik peroksitler, başlatıcılar, petrokimya ve kompozit sektörlerinde ara girdi olarak reaksiyonlarda kullanılacak.

Yatırımlarımızda mümkün olduğu kadar yerli makine ve teçhizat kullanımına özen gösterdik. Ayrıca, SEVESO kriterlerine uygun ekipmanlar tedarik ettik ve sistemler kurup uyguladık. Bu yatırımlarımızla üretim kapasitesini yüzde 55 arttırmayı planlıyoruz. Toplamda 82 kişiye daha istihdam sağlayacağız.

AKPA Kimya olarak 1997 yılından bugüne kadar birçok endüstri koluna hammadde ve ara mamul üretiyor ve sektörün dünya çapında öncü firmaları arasında ilk beşte yer alıyoruz. AR-GE laboratuvarımızda geliştirdiğimiz ürünlerimizle kompozit, petrokimya sektörlerine organik peroksit, başlatıcı ve hızlandırıcılar sunuyoruz. Ayrıca, boya ve kaplama sektöründe
kullanılan boya kurutucularımızla (sikatif) ürün yelpazemizi her geçen gün geliştirerek yüksek kaliteli ürünlerimizle pazarda yer alıyoruz.

AKPA Kimya yatırımlarıyla kapasitesini artırıyor

Dünya genelinde kimyasal ürünler sunuyorsunuz. Yurt dışı faaliyetleriniz ve pazar stratejileriniz için neler söylersiniz?

AKPA olarak 2019 yılında Turquality tebliğinin marka programına dâhil edildik. Bu sayede firmamızın hedef ülkelerde marka bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışmalarımız da hız kazandı. Yapılan çalışmaların firmamızın ihracat rakamlarına olumlu yönde etki ettiğini görüyoruz. Firmamız açısından bir diğer önemli ihracat potansiyelimizi arttırıcı aktivitemiz
ise 2021 yılı başında açılışını yapmış olduğumuz, ABD’de Güney Karolina’daki depomuzdur.

Buradaki depomuz 80 bin metrekare arazi içerisinde yer alıyor ve 4 bin metrekaresi kapalı alandan oluşuyor. ABD’nin en büyük limanları Charleston ve Savannah’a yakın bir konumda olan depomuz sayesinde, Kuzey Amerika, ABD’nin iç piyasasına, Kanada, Meksika ve ayrıca Güney Amerika ülkelerine ürün sevkiyatımızı hızla gerçekleştiriyoruz.

Bu sayede müşterilerimize zamanında teslimatlar yapıyoruz. 2023 yılı başında Güney Karolina’da bulunan AKPA US tesisimizde son teknoloji ekipmana sahip tam teşekküllü ilk laboratuvarımızın kurulumunu tamamladık ve faaliyete geçirdik. Kuzey Amerika’daki yeni
laboratuvarımızda, yalnızca kalite kontrol ve uygulama testleri yapmakla kalmayıp müşterilerimizin özel isteklerine uygun ürünler geliştirerek taleplere hızla yanıt veriyoruz.

Aynı zamanda iş ortaklarımızın teknik açıdan beklentilerini sağlayarak AKPA Kimya’nın Kuzey Amerika’daki büyüme stratejisinin temellerini sağlamlaştırdık. AKPA Kimya olarak bilim ve teknoloji alanındaki araştırma, geliştirme çalışmalarına sadece ülkemizde
değil faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelerde de devam ediyoruz. Almanya ve İspanya’da bulunan ofis ve depolarımızla Avrupa kıtasındaki varlığımızı ve rekabet gücümüzü her geçen gün geliştiriyor, katıldığımız fuar ve etkinliklerle firma bilinirliğimizi arttırıyoruz.

Çalışmalarınızda yapay zekâdan, yeni nesil teknolojilerden ne ölçüde faydalanıyorsunuz? Şirketinizin dijitalleşme vizyonu hakkında neler söylersiniz?

Dijitalleşme çalışmalarına ağırlık veriyor ve bu alanda önemli yatırımlar yapıyoruz; eksiksiz ve modüler bir bulut ERP sistemi olan SAP S/4HANA ile yapay zekâ ve analitik özelliklerle işlemlerimizi gerçek zamanlı olarak yürütüyoruz. Üretimimizin güvenli bir şekilde devam etmesi ve takip edilebilirliğini arttırmak için otomasyon sisteminde son teknolojiyi kullanıyor, iş takibi ve performans ölçümünü de dijital olarak sağlıyoruz. Web sitelerimizde yapay zekâ ve yeni teknolojilerden faydalanıyor, dijitalleşmeyi yakından takip ediyoruz.

AKPA-Kimya-yatırımlarıyla-kapasitesini-artırıyor

“Sürdürülebilirlik” yaklaşımlarınızı öğrenebilir miyiz? Bu doğrultuda, uzun ve kısa vadede gelecek planlamalarınız neler?

Sürdürülebilir büyüme ve yüksek inovasyon odağıyla ülkemize katma değer yaratmak; doğayı, çevreyi, müşterilerimizi ve çalışanlarımızı birinci sırada tutarak tüm paydaşlarımızın yaşam kalitesini arttırmak; ulusal ve uluslararası normlarda varlığımızı güven temeline dayanarak sürdürmek önceliklerimiz arasında yer alıyor.

AKPA Kimya olarak daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak adına adımlar atıyoruz. Bu kapsamda enerji verimliliği çevre odak alanımız içerisindeki önemli konulardan biri ve bu alandaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Muratlı tesisimizin çatısındaki güneş panellerimiz sayesinde, tükettiğimiz elektriğin %28’ini güneş enerjisinden üretiyoruz. Aynı zamanda kurulumu tamamlanmak üzere olan rüzgâr türbinleri ile yenilebilir enerji kullanımımızı arttırmayı planlıyoruz.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgemizle enerji performansımızı daha verimli hale getirdik. Karbon salınımını en aza indirmek amacıyla karbon ve su ayak izi çalışmalarına da başlamış bulunuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Tekirdağ Muratlı’da yaptıracağınız ortaokulun temel atma töreni gerçekleşti. Biraz bu okuldan bahseder misiniz?

Eğitime sunduğunuz destekler hakkında konuşalım. AKPA Kimya olarak içinde yaşadığımız toplum için yalnızca ekonomik değil sosyal katkıyı da en üst düzeyde sağlayabilmek amacıyla birçok kurumsal sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor ve topluma fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Bu amacımız doğrultusunda 9 Mayıs 2024 tarihinde Muratlı ilçemizde Kemal Darcan Ortaokulu projesinin temel atma törenini gerçekleştirdik.

Kemal Darcan Ortaokul Projesi içerisinde: 20 derslik, kapalı spor salonu, bağımsız sanat atölyesi ve uzay gözlemevi bulunuyor. Ortaokul projemizle yeni yüzyılın değişen şartlarına uygun, geleceğin bilgi toplumunu oluşturma yolunda nitelikli insan gücünü yetiştirme, eğitimde fırsat eşitliği sağlayarak öğrencilerin kaliteli eğitim almasını hedefliyoruz. Öğrencilere sunacağımız nitelikli eğitim olanağı ve yarattığımız değerle bilgili, sağlıklı insanların yetişmesine destek olacağız.

AKPA Kimya yatırımlarıyla kapasitesini artırıyor

Üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde gerçekleştirdiğiniz ya da gerçekleştirmeyi düşündüğünüz projeleriniz var mı? Organik peroksit, başlatıcı, hızlandırıcı ve boya kurutucuları uzmanlık alanlarınız. Bu alanlarda sunduğunuz ürünler, farklılıklar, yenilikler neler?

Ar-Ge bölümümüz 2005 yılında kuruldu ve 2017 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak onaylandı. Donanımlı bir Ar-Ge merkeziyiz. Son teknoloji cihazlarımıza her geçen gün yenilerini ekliyor ve ekibimizi büyütüyoruz. Ar-Ge merkezimizde; yüksek teknolojili ekipmanlarımız ve dinamik kadromuzla inovatif ara ürünler geliştirerek müşterilerimize değer katıyoruz.

Müşteri gereksinimlerini karşılamak amacıyla yüksek teknolojili laboratuvarlarımızda Ar-Ge yatırımlarına ağırlık veriyoruz. 2018 yılında kurduğumuz Çevre Laboratuvarımızı, 2023 yılında yeni merkezinde son teknoloji cihazlarla donatarak daha da büyülttük. Ayrıca üniversitelerle iş birliği yaparak ortak projeler yürütüyor, uluslararası akademik dergilerde makaleler yayınlıyoruz.

Firmamız, yüksek bilgi ve tecrübeye sahip olan profesyonel Ar-Ge ekibiyle ürün geliştirme ve teknik desteğe yönelik çeşitli projelere imza atıyor ve Ar-Ge alanındaki önemli yatırımlar firmamızın büyüme sürecinde etkin rol alıyor. AKPA Kimya olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun şekilde cevap vermekle kalmayıp uygulama alanlarına göre özel çalışmalar yapıyor, ürünlerimizi nasıl test edecekleri noktasında eğitimler veriyoruz. Bu çözüm odaklı üretme-geliştirme anlayışıyla hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıdık.

Yüksek kaliteli ürünler ve teknik desteğin sağlanması AKPA Kimya’nın ayırt edici avantajları arasında yer alıyor. Aynı zamanda, firmamız KKDİK ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bununla birlikte, Avrupa pazarında REACH sertifikalı ürünlerimizle rekabet gücümüzü artırıyor, üretmiş olduğumuz ürünlerimizin sağlıklı ve doğru bir şekilde kullanılması, depolanması ve test edilmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Zorlu ve tehlikeli bir sektörde üretim yaparak ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmanın yanı sıra gelişen endüstrinin ihtiyaçlarına kaliteli ürünlerimizle hızla cevap veriyoruz. AKPA Kimya olarak müşteri, tedarikçi ilişkisinden ziyade, müşterilerimizle takım arkadaşı ve çözüm ortağı olarak çalışıyoruz. Bu sayede uzun soluklu iş birlikleri kuruyor, tedarikçi, çalışan, müşteri zincirinin sağlam bir şekilde uzun süreli olarak hareket etmesini sağlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler