Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Aksa Akrilik Net Karını 3 Kattan Fazla Artırdı

Aksa Akrilik Net Karını 3 Kattan Fazla Artırdı

Aksa Akrilik, 2022’ye güçlü bir başlangıç yaptı ve yılın ilk çeyreğinde cirosunu 3 katına çıkardı. Aynı zamanda şirket FAVÖK rakamını 5, net karını ise 4,5 kat yükseltti.

Dünyanın lider akrilik elyaf üreticilerinden olan Aksa Akrilik 2022 yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin açıkladığı tabloya göre Aksa Akrilik, ciro; net karlılık ve FAVÖK rakamlarında yüksek artışlar elde etti. Açıklanan rakamlara göre şirket net karını 3 kattan fazla arttırdı.

2022 Ocak-Mart Cirosu Geçen Yıla Göre Yüzde 197 Arttı

Aksa Akrilik 2022’nin ilk çeyreğini başarı ile kapadı. Açıklanan rakamlara göre Aksa Akrilik’in 2022 Ocak-Mart dönemindeki cirosu, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 197 artarak 3 milyar 915 milyon TL’ye ulaştı. FAVÖK rakamlarında da yükselişini sürdüren şirket, yüzde 403 artışa imza atarak 922 milyon TL seviyesine çıktı. Aksa Akrilik’in bu dönemdeki net kârlılığı ise yüzde 369 yükseldi ve 625 milyon TL’ye ulaştı. Şirketin 2022’nin birinci çeyreğinde hayata geçirdiği toplam yatırım tutarı ise 172 milyon TL olarak kaydedildi.

Türkiye’nin ilk ve tek karbon elyaf üretici DowAksa da 2022’nin ilk çeyreğinde başarısını sürdürdü. DowAksa’nın 2022 ilk çeyreğindeki cirosu, geçen seneyle karşılaştırıldığında yüzde 162 artarak 459 milyon TL’ye çıktı.

“Paydaşlarımıza Değer Katmaya Devam Ediyoruz”

Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, 2022’nin ilk çeyreğindeki finansal sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Katma değerli ihracat performansı ve üretim çeşitliliği sayesinde sürdürülebilir başarı sağladıklarına aktaran Taş, “Geçmişte yapmış olduğumuz önemli yatırımlar ve sahip olduğumuz kurumsal yönetim anlayışı ile paydaşlarımıza değer katmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeni bir teknik iplik tesisi yatırımı yapacaklarını dile getiren Taş; “Ülkemizdeki ve dünyadaki talebi göz önünde bulundurarak senelik 7 bin ton üretim kapasitesine sahip yeni bir iplik tesisi yatırımına başlıyoruz. 45 milyon dolar bütçeye sahip tesisimizi, makine üreticileriyle yaptığımız görüşmeler ile 2024’ün sonunda devreye almayı planlıyoruz. Yatırımımız tamamlandığında yüksek oranda ihracat geliri sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecek” dedi.

DowAksa Sektörün En Büyük Oyuncuları Arasına Girecek 

DowChemical ile yüzde 50-50 ortaklık ile kurulan DowAksa karbon elyaf fabrikasının da 3. etap yatırımına ait temel atma töreni, önceki hafta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşmişti. Bu bilgiyi de aktaran Taş, 100 milyon dolar tutarındaki yatırımın tamamlanmasıyla sektörün en büyük oyuncuları arasına girecek DowAksa’nın Türkiye ve Yalova için önemini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol