Alex Kompozit’in Yeni Çalışmaları ve Üretim Anlayışı

30 Kasım 2020

Alex Kompozit’in Kompozit Ürün Sorumlusu Sayın Şenol Özkısa ile gerçekleştirdiğimiz röportajda firmalarının üretim anlayışı ve yeni çalışmaları hakkında konuştuk. Özkısa, sektöre sundukları ürünler hakkında önemli bilgiler verdi.

Şenol Özkısa

Şenol Özkısa

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1991 yılında Kırklareli’nde doğdum. 2009 Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi ve 2017 Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 2018 yılında karbon fiber civata ve komponentlerini üretmek için Tetraktis Kompozit şirketimi kurdum. 2020 yılında ise Alex Kompozit firmasında çeşitli Ar-Ge çalışmaları yürütmek için çalışmaya başladım.

Alex Kompozit’in kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Alex Kompozit aslında 2007 senesinde kurulmuş olan Tekno Kalıp’ın devamı niteliğindedir. Tekno Kalıp firması 2007 yılında kompozit kalıplar üretmek amacıyla kurulmuştur. Üretmiş olduğu kalıplar dışında, farklı ürün ve sektörlere hizmet etmek amacıyla Alex Kompozit firması kurulmuştur.

Bu firmamızda da farklı sektörlere en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. İnovatif yapımızla sürekli gelişmekten yana olup başlıca savunma sanayi ve otomotiv sanayi olmak üzere tüm sektörlere hitap etmekteyiz.

“İnovatif yapımızla sürekli gelişmekten yana olup başlıca savunma sanayi ve otomotiv sanayi olmak üzere tüm sektörlere hitap etmekteyiz.”

Alex Kompozit’in ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Ana ürün grubu olarak kompozit eviye ve kompozit mezar ile anılmaktayız. 2 ürün dışında BMC, SMC, Pultruzyon ve Elle Yatırma metotları ile de üretim ürün bazlı yapılmaktadır.

Bulunduğu sektörde uzun bir geçmişe sahip olan ve alanında uzmanlaşarak faaliyetlerini hız kesmeden sürdüren Alex Brandy New’in bir alt markası olan Alex Mutfak Ürünleri Teknolojileri; “Yerli Üretim” olgusunu “Değerler” politikasının bir parçası yapmış ve bu misyondan yola çıkarak Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde üretim tesisi kurmuştur.

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz?

Satış faaliyetlerimiz ilkesel anlamda bölge bayilikleri üzerine kuruludur. Gerek iç pazar gerekse ihracatta pek çok ülkeye tedarik sağlamaktayız.

Tamamen yerli imkânlarla üretim yapan Alex Kitchen, yerel pazardan global pazara bir başarı hikâyesi yazarken aynı zamanda “Yerli Üretim” olgusunu kurumsal politikasının önemli bir parçası haline getirerek bu anlamda sektör paydaşlarına örnek teşkil etmiştir.

Sizce global alanda bir üretici olmanın koşulları nelerdir?

Gelişim, değişim ve inovasyon odaklı olarak sürekli kendimizi bir adım öteye taşımaya çalışıyoruz. Bunu yaparken güvenilirlikten ve kaliteden asla ödün vermiyoruz.

Bunun gerek ticaret gerekse insan hayatındaki en temel unsur olması gerektiğini benimsemiş durumdayız. Global anlamda bakıldığında en doğru yöntemin de bu ilkeler üzerine kurulu olduğunu düşünerek faaliyetlerimizi bu yönde sürdürüyoruz.

Dünyanın çeşitli bölgelerindeki tüm mutfakların her köşesinde olmayı hak eden kurumsal değerlere sahip olan Alex Kitchen; “Özgün Tasarım” olgusunu “Değerler” politikasının önemli bir parçası yapmış ve bu misyondan yola çıkarak üretimde “özgünlük” ilkesini benimsemiştir.

Bu doğrultuda hareket eden ve kendine has çizgisiyle üretim yapmayı olmazsa olmaz bir kural haline getiren Alex Kitchen, yerel pazardan globale pazara bir başarı hikâyesi yazarken aynı zamanda Özgün Tasarım olgusunu kurumsal politikasının önemli bir parçası haline getirerek bu anlamda sektördeki tüm paydaşlarına örnek olmuştur.

Son dönemde kompozit alanında fark yaratacak, inovatif bir üretiminiz oldu mu?

Kompozit eviye ve kompozit mezar ürünlerimiz kendi alanlarında ilkler arasında olup pazarda müşterilerimizin de değerli talepleri doğrultusunda sürekli yenilik anlayışı ile devam etmektedir.

Tetraktis Kompozit ile ortaklaşa yürütülecek olan karbon fiber civata projesi ile havacılık alanında en önemli malzemelerin başında gelen bağlantı elemanları için yerli ve milli bir proje başlatmış bulunmaktayız.

Hafifliğinin yanında metallere oranla sağlamlığı ile ön plana çıkmakta olan kompozit malzemelerin tüm sektörlerde faaliyet göstermesiyle birlikte kompozit malzemelerin bağlantılarında metallerin dezavantajlarını ortadan kaldıracak bir üründür.

“Alex Kitchen, yerel pazardan global pazara bir başarı hikâyesi yazarken aynı zamanda “Yerli Üretim” olgusunu kurumsal politikasının önemli bir parçası haline getirerek bu anlamda sektör paydaşlarına örnek teşkil etmiştir.”

Gelişmekte olan ülkemiz havacılık sanayisi için karbon fiber drone pervanesi üretimi ile de sektörel anlamda çeşitli Ar-Ge projeleri yürütmekteyiz.

Dijital dönüşüm çağımızın olmazsa olmazı. Alex Kompozit olarak bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştiriyor musunuz?

Şirket bünyesindeki ve müşterilerimiz ile yapılan tüm çalışmalarımızda dijitalleşmeye önem vermekteyiz. Hatta içerisinde bulunduğumuz şartlar dolayısı ile fuarlara katılımlarımızı bile sanal ortam üzerinden yapmaktayız.

Günümüzde yaşam kaynaklarımızın tehlike altında olması nedeniyle, çevresel önlemlerin gerekliliği daha da artmış durumda. Sürdürülebilir bir gelecek için yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?

Bu kapsamda tüm atıklarımızı bakanlık onaylı geri dönüşüm şirketlerine vererek bu süreçte çevreye zarar vermeden atıklarımızı imha ediyoruz. Çeşitli atıklarımızın geri kullanımı açısından da bazı üniversiteler ile proje bazlı çalışmalar yürütmekteyiz.,

Sürdürülebilirlik” olgusunu “Değerler” politikasının önemli bir parçası yaptık ve bu misyondan yola çıkarak üretimde devamlılık ilkesini benimsedik.

Bu doğrultuda hareket eden ve çevreci bir bakış açısıyla üretim yapmayı deyim yerindeyse içselleştiren Alex Kitchen, yerel pazardan global pazara bir başarı hikâyesi yazarken aynı zamanda sürdürülebilirlik olgusunu kurumsal politikasının önemli bir parçası haline getirerek bu anlamda sektör paydaşlarına örnek teşkil etmiştir.

Pandemi sürecini yönetirken aldığınız yeni kararlar oldu mu? Bu kapsamda gerçekleştirdiğiniz çalışmalar nelerdir?

Genel olarak devletimizin önerdiği tüm çalışma koşullarını firmamıza adapte etmiş bulunmaktayız.