Altekma Group’un Gelişim Süreci ve Yapısı

12 Temmuz 2021

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Altekma Group Satış Müdürü Sayın Celal Dağ sorularımızı yanıtladı. Altekma Group’un gelişim süreci ve günümüzdeki yapısını anlatan Dağ, firmanın Boya ve Kaplama sektörlerine yönelik ürün ve hizmetleri hakkında da bilgi verdi.

Celal Dağ

Celal Dağ

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Altekma Group’a bağlı Altekma A.Ş. firmasındaki Makine Grubunun Satış Müdürü görevinde bulunuyorum. Kocaeli Üniversitesi, Makine Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra iş hayatına adım attığım ilk firma olan Altekma A.Ş.’de farklı kademelerde 17 yıl boyunca hizmette bulundum ve son 5 yıldır da Satış Müdürlüğü görevini yürütüyorum.

Altekma Group’un kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Altekma’nın günümüzdeki yapısı nedir?

Altekma Group’un, ilk firması olan Altekma A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Durmuş tarafından, 1997 yılında yüzey hazırlama ve kaplama yöntemleriyle ilgili sektöre çözüm üretmek amacıyla İzmir’de kuruldu. İlk olarak ithalatçı olan firmamız daha sonrasında gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla ithal ettiği ürünlerin üreticisi ve ihracatçısı konumuna geldi.

Bunun yanı sıra sektördeki eksikleri ve açık alanları tespit ederek büyümeye devam eden Altekma, aynı yıl KGM standartlarına uygun yatay ve düşey işaretlemeleri yapan ve yol çizgi müteahhitlik hizmeti veren, Türkiye’nin bu alandaki ihtiyacının %30’unu karşılayan Boytekma A.Ş.’yi kurdu. Belediyelere, karayollarına ve özel işletmelere termoplastik, çift kompenantlı ve soğuk yol çizgi boyalarının uygulamalarını gerçekleştiren Boytekma A.Ş. bu alanda uzman ekipleriyle çalışmalarına devam ediyor. Altekma A.Ş. 2007 yılında bir yatırım hamlesi daha yaparak sektörde daha iyi hizmet verebilmek ve daha kaliteli sonuçlar elde edebilmek için Türkiye’de sadece yol çizgi boyası üreten en büyük üretim tesisi Signatekma A.Ş.’yi kurarak kendi yol çizgi boyalarının üretimine başladı.

Gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla alanında birçok ilke imza atıyor. Altekma Group dünya standartlarında ürettiği yol çizgi boyası ve makinelerini ülkemizin yakın coğrafyasında bulunan Balkan ülkelerine, Türki Cumhuriyetlere, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine ihraç ediyor. Altekma Group 2017 yılında faaliyet alanlarını genişletti ve Yoltekma A.Ş. firmasıyla Türkiye’nin trafik levhaları üreten en modern üretim tesisini kurdu. Yoltekma, ayrıca üretimini yaptığı levhaları, deneyimli montaj ekipleriyle iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde sahada uyguluyor.

Son olarak 5. şirketi olan Boyamak’ı kuran Altekma Group, faaliyet alanlarını genişleterek özel sektördeki çizgi ve levha ihtiyaçlarını karşılama konusunda çözüm ortağı oldu. Havalimanları, AVM otoparkları, fabrikalar, okullar ve sitelerdeki yatay ve düşey işaretlemeler konusunda hizmet vermeye başladı. Böylece Altekma Group 2021 yılı itibariyle her biri alanında uzman 5 grup şirketten oluşmaktadır.

Altekma Group başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Altekma Group’un özellikle Kaplama ve Yüzey İşlem sektörleri için sunduğu ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Altekma kısaca bütün akışkanların transferini, püskürtülmesini, dozajlanmasını, oranlanmasını, karıştırılmasını ve dağıtımını sağlayan ekipmanların satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütüyor.

Kaplama sektörü ile ilgili olarak kendi üretimini yaptığı ekipmanların yanı sıra alanında dünya lideri konumunda bulanan Graco, Wiwa ve Gama markalarının da temsilciliğini sürdürüyor. Satışını yaptığımız ana kalemleri; yüksek basınçlı airless boya makineleri, kumlama yüzey hazırlama ekipmanları, son kat finishing ürünleri, yapıştırıcı ve mastik uygulama ekipmanları, otomotiv ve yan sanayi için boya mutfakları çözümleri, proses ve mühendislik hizmetleri olarak özetleyebiliriz.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Altekma olarak birçok sektöre hizmet veriyoruz. İnşaat, ağır sanayi, finishing, otomotiv ve yan sanayi, mobilya ve yüzey hazırlama işleri başlıca iştigal alanlarımızdır. Bununla birlikte her bir parçasını kendi bünyemizde ürettiğimiz kumlama sistemleri ile yurt dışı faaliyetlerimizi de artırarak bütün bilgi ve deneyimlerimizi de aktarmaya devam edeceğiz.

En önemli Ar-Ge çalışmalarımızdan biri olan; birçok sektöre çözüm getiren, tamamen yerli ve Türk mühendislerimizin, Alman ve Amerikan teknolojisinden esinlenerek ürettiği “Atar Pump” havasız yüksek basınçlı boya pompaları geçtiğimiz ay piyasaya sürülmüştür. “Atar Pump” ile yol çizgi ekipmanlarından başlayarak hem yurt içi hem de yurt dışında satış faaliyetlerimizi artıracağımızı düşünüyoruz. Özellikle yurt içinde yaptığımız satış faaliyetlerini 3 farklı bölgede, yerleşik biçimde gerçekleştiriyoruz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimizi kalifiye ve deneyimli personellerimiz ile ifa ediyoruz.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Altekma Group olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

İnovasyon bizim açımızdan her zaman büyük önem arz ediyor. Hem sektörün ve yerli üretimin gelişmesine katkı sağlayarak istihdamın artırılması hem de bilgi ve tecrübelerimiz ile farklı teknolojilerin oluşturulması için Ar-Ge çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarda üniversiteler ile mutlaka temasa geçiyor, yeni teknolojilerin sistemlere nasıl entegre edilebileceği gibi birçok konuda iş birliği içinde çalışıyoruz.

Altekma Group’un çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Tüm grup şirketlerimizde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemiyle birlikte, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 45001 İSG Yönetim Sistemini uyguluyoruz. Yönetim sistemlerimizin performansını sürekli geliştirme ve iyileştirme amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çevreyle ilgili tüm yasal süreçlere uyuyor ve takibini yapıyoruz. Çalışma alanlarımızda oluşabilecek tüm atıkları kaynağında ayrıştırıyor ve lisanslı firmalar tarafından değerlendirilmesini sağlıyoruz. Emisyon ölçümlerimizi düzenli olarak yaptırıyoruz.

Çalışanlarımızın çevre bilincini artırmak amacıyla çevre ve atık yönetimi konusunda uzman kişiler tarafından düzenli eğitimler veriliyor. Çevre konusunda karşılaşılabilecek acil durumlarla ilgili düzenli tatbikat yaparak çalışanlarımızın aktif katılımını sağlıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği tüm grup şirketlerimizde birincil önceliğimizdir. Oluşabilecek tüm tehlike ve riskleri kaynağında yok etmek hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Aylık yaptığımız İSG kurul toplantılarına tüm grup şirketlerimizden temsilciler katılıyor ve İSG kültürünün sürekliliğinin sağlanması için ekip olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çalışanlarımıza düzenli olarak uzman kişiler tarafından İSG konularında eğitim veriliyor. Olası acil durumlara müdahale yöntemleri konusunda tüm grup şirketlerimizin katılımıyla tatbikatlar yapıyoruz. Çalışanlarımızın sağlık gözetimi periyodik olarak yapılıyor. Pandemi döneminde de üst düzey önlemlerle, çalışanlarımıza güvenli çalışma ortamları oluşturduk. Gelecek yıllarda da çevre ve İSG konularında sürekli gelişme, iyileşme hedefiyle çalışmalarımızı tüm grup şirketlerimizle birlikte sürdüreceğiz.

Şirketlerimizdeki yaklaşımımız dışında, bu alandaki faaliyetlerimiz arasında İSG çalışmalarının önemli olduğu firmalarda, üretim tesislerinde, fabrikalarda ve ayrıca okullarda, sitelerde kullanılmak üzere ürettiğimiz İSG Çizgi Boyası da bulunuyor. Çevre ve sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde ise uzun yıllardır ürettiğimiz su bazlı yol çizgi boyalarımız ile çevreye ve insan sağlığına zararlı etkenleri ortadan kaldırıyoruz.

Altekma Group’un yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Altekma Group’un yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Yatırım planlaması yaparken en önemli kriterimiz, yurt dışı ithalat bağımlılığımızı en aza indirecek şekilde, katma değeri yüksek, ileri teknoloji ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlamaktır. Son yaptığımız çalışmalarla birçok sektörde hizmet verecek yüksek basınçlı-pistonlu pompa, inşaat alanında çalışacak rotor-stator pompalı bir ekipman ile yüzey hazırlama alanında bütün sektörlere uygun üç farklı kumlama sisteminin üretimi yüzde yüz yerli olarak firmamızda üretiliyor. Aynı düşünce ile birçok sektörün ihtiyacı olan farklı ekipmanlar için Ar-Ge, tasarım ve üretim çalışmalarımız devam ediyor. Kararlılıkla yaptığımız çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğimize ve yenilikler katacağımıza inanıyoruz.