Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Altuğ Kimya Genel Müdürü Altuğ Tuğsuz ile Söyleşi

Altuğ Kimya Genel Müdürü Altuğ Tuğsuz ile çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
Sayın Altuğ Tuğsuz; bizlerle Altuğ Kimya’nın faaliyetlerine, odaklandığı noktalara dair çok değerli bilgiler paylaştı.

 

Okurlarımıza kendinizden ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1976 doğumluyum. Evliyim ve 2 oğlum var. Üniversite ve askerlik dönemim bittikten sonra ticari hayatıma kendi aile şirketimizde başladım. O günden beri de şirkette Genel Müdürlük görevini yapıyorum. İlk ve tek profesyonel geçmişim Altuğ Kimya’dır.

Avukat bir baba ve ev hanımı bir annenin 3 oğlundan en büyüğüyüm. 3 erkek kardeş birlikte çalışıyoruz. Ben İstanbul fabrikasındayım, ortanca kardeşim Ali Tuğsuz ise Gaziantep tesisimizin başında ve finanstan sorumlu. Küçük kardeşim Göksu Tuğsuz ise ihracat biriminin başında aynı zamanda Aysad Derneği’nin Başkan Yardımcılığı görevini ve Fuar
Komitesi Başkanı görevlerini yürütmektedir.

4 yeğenim var, kalabalık ve bir o kadar da birbirine bağlı bir aileyiz. Zaten başarımızın kaynağı aile bütünlüğümüzden gelir. Başka şirketlerde çalışmadan kendi firmalarında yönetici olmayı kimseye tavsiye etmiyorum. Maalesef biz her şeyi kendi çabamızla öğrendik, ancak bedelini ödediğiniz şeylere sahip olabiliyorsunuz. Altuğ Kimya olarak geldiğimiz yeri, kazandığımız başarıyı çok çalışarak elde ettik.

Ürün gruplarınız neler ve hangi sektörlere hizmet sunuyorsunuz?

Ana faaliyet alanımız; ayakkabı, otomotiv ve mobilyadır. Bu 3 sektöre yönelik kimyasallar üretiyoruz. Şu an için toplamda 72 kişilik bir kadroyuz. Çok değerli, donanımlı ve eğitimli bir kadroya sahibiz. Ana üretim konumuz; pigment dispersiyonları, vaks dispersiyonları, emülsiyon ve esterleşme reaksiyonlarıdır.

Altuğ Kimya

Türkiye’de tüketilen poliüretan sistem hammaddelerinin tonajına göre hesaplarsak, iç piyasada sektöre etki eden ve yön verebilecek kadar büyük bir pazar payına sahip görünüyoruz. Bir firma için en büyük yatırımın iyi bir kadro yapısına sahip olmak
olduğunu gördük. Personel kalitesi, firmanın kalitesini belirliyor. Biz de 2021 yılı içinde firmamızın üretim ve satış gücüyle orantılı olarak eksik kadrolarımızı tamamladık.

“Nereye?” sorusundan önce “Kimlerle?” sorusunu sormak gerekiyordu. Arkanızda güvenebileceğiniz bir ekip yoksa başarı çabuk kaçıyor. Büyümek için sıçrama yapabilmek için insan kaynaklarına önem vermek gerekiyor. Yarına hazır olabildiğimiz kadar varız, aksi taktirde elde ettiklerinizin bir değeri kalmıyor. Önceliğimiz kadrolaşmaydı, biz de önceliği ona verdik.

Önceliklerini iyi belirleyemeyen firmalar zamanla küçülüyorlar veya yok oluyorlar. Başarı “sektöre göre değil, firmaya göre olmalı” diye hareket ediyoruz. Sektör krizde olabilir veya
o yıllar çok iyi olabilir, kötü olduğunda yanınızda iyi bir ekip varsa kısa süre içerisinde yeni alanlar yaratılabiliyor.

altuğ kimya fabrika işçi -makine

Ayakkabı sektörüne sunduğunuz poliüretan ürün gruplarınızdan bahsedebilir misiniz?

Başlıca üretimini yaptığımız ürün gruplarımız; polyol renk pastaları, su ve solvent bazlı kalıp ayırıcılar, solvent bazlı dekoratif efektli yüzey boyaları, su ve solvent bazlı kalıp içi boyalardır. Kalıp ayırıcılarımız ayakkabı, otomotiv ve mobilya sektörlerinde mat, parlak ve yarı mat gibi özellikler sunarak ürünün zarar görmeden kalıptan kolayca ayrılmasını sağlar.

Boyanabilir kalıp ayırıcılarımız mevcuttur. Ayrıca su bazlı kalıp ayırıcılarımız yeni geliştirdiğimiz formüller ile çok daha iyi performans göstermektedir. Spreylenebilen solvent bazlı yüzey boyalarımız özellikle poliüretan taban imalatında, tabanın dekoratif olarak ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Su bazlı kalıp içi boyalar; terlik imalatında yıkama yapmadan terlik tabanını özel bir işlemden geçirmeden sadece kalıbın içine sprey boya atılarak uygulanan bir üretim şeklidir.

Firmanızın Ar-Ge’ye bakış açısı nedir? Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Üretimini yaptığımız ürünlerin performansını geliştirerek daha efektif kullanılmasını sağlamak için çalışan, maliyetleri düşünmeden sadece daha iyisini yapmaya odaklanan üniversitelerin kimya bölümlerinden mezun donanımlı ve tecrübeli kalabalık bir ekibimiz var. Yurt içinden ve yurt dışından bize Ar-Ge desteği veren profesör ve danışman firmalar var.

Birçok yeni ürün üretiyoruz ve onaylatıyoruz ama bunları Türkiye’nin şu anki ekonomik
şartlarında piyasaya sürmemiz mümkün değil. Hep daha uygun maliyetli ürünler istenildiği için bizim geliştirdiğimiz ürünler pahalı kalıyor bu sebeple rekabet etmek yerine Avrupa’ya ürün satmaya karar verdik.

Performanslı, pahalı fakat kullanımı daha az maliyetli ürünler fakat bunu anlatmak yerine biz de bu ürünleri Avrupa’da lanse etmeye ve satmaya karar verdik. Avrupa’da şirket kurma öykümüz de burada başladı.

Ambalaj ve otomotiv sektörüne yönelik solventli ve solventsiz 2 ayrı yeni ürün grubumuz var. Tüm Ar-Ge çalışmaları bitti, ürünler onaylandı, üretim için makineler kalite kontroller için laboratuvar cihazları alındı, hammadde siparişleri verildi. 2 ay içinde bu 2 ana grubun
üretimine başlıyoruz. Bu konuda çok heyecanlıyız.

Altuğ Kimya olarak ürünlerinizde kaliteyi korumak ve müşterilerinizin memnuniyetini sağlamak için hangi noktalara önem vermektesiniz?

Depomuza gelen tüm ürünlerin girdi kalite kontrolleri yapılır, aynı ürün pikleri sağlanmışsa depoya girişi yapılır yoksa iade edilir. Bunun aynısı paketlenmeden önce de yapılır, tüm üretilen ürünler standart ürün değerleriyle karşılaştırılır ve uygunsa paketlenir.

Tüm bunlara rağmen yine de hatalar çıkıyor. Pandemi döneminde ciddi hammadde aksaklıkları oldu, bu bizi perişan etti fakat şimdi düzeldi. Hammadde krizi yaşamıyoruz o yüzden eski sistemimize döndük; sürekli aynı firmalar ile çalışıyoruz ve aynı ürünleri alıyoruz. Firma seçerken belirli büyüklükteki firmalardan hammadde almaya önem veriyoruz.

Büyük firmalar kalite kontrol süreç gelişimlerini tamamlamış oluyorlar, bir nevi bizim yerimize onlar kalite kontrol yapıyorlar. Teknik ekibimiz ve kalite sertifikalarımız zaten uzun yıllardır var olan şeyler.

Sürdürülebilirlik firmanız için ne ifade ediyor?

Sürdürülebilirliği sağlayamayan firmalar yok olmaya mahkumlar, bunu çok iyi biliyoruz. Bunu sağlamanın yolları; makineleşme, beyaz yaka donanımlı personellerle ve işletim sistemleriyle çalışmak, üretim personeli yatırımı ve fabrika yatırımı. Biz bunları yapmaya başlayalı 12 sene oluyor. 72 kişilik bir kadroyuz. 5-6 kişiyle bizimle rekabet ettiğini düşünen firmalar var.

Maraton koşmaya çalışıyoruz, düşsek bile yeniden kalkıp arada kaybettiğimiz mesafeyi kapatabilecek zamanımız olsun istiyoruz, bu sebeple sürdürülebilirlik için çalışıyoruz. Tabi ki en başarılı, en çok ürün geliştirebilen bir firma olmak hedefimizde fakat en başta sürdürülebilirlik firmamız için en öncelikli konu.

Altuğ Kimya ailesi olarak: bölgesinde sürdürülebilir kalitede üretim yapabilen, sürekli iyileştirmeyi teşvik eden, ürün ve hizmetlerin uygunluğunu etkileyebilecek risk ve fırsatları da değerlendirerek müşteri memnuniyetinin artırılması odağını sürdürülmesini taahhüt ediyoruz. Altuğ Kimya’nın bu şekilde yaşamını sürdürebilen bir firma olmasını isterim.

Firmanızın gelecek hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Almanya Düseldorf merkezli Altuğ Chemie GMBH firmasını kurduk bu sene. Avrupa’da da olmak istiyoruz. Ürünlerimizin kalitesinin, firmamızın ekonomik, personel, üretim, tedarik ve makineleşme kapasitesinin artık globalde de etkili ve söz sahibi olduğunu görüyoruz. İlk adım olarak Almanya’da firma kurduk personel alımı yaparak depo açtık. Çok büyük hedeflerimiz var Avrupa’da.

Satış rakamlarımızı ve firma bilinirliğimizi en üst seviyeye taşıyacağımızı ümit ediyoruz. Çok daha uzun vadeli hedef ise Latin Amerika’da fabrika kurmak ama bu tabi ki uzun vadeli bir proje. Ayrıca heyecanla peşinden gittiğimiz fikirler var. Yurtdışından ithal edip kullandığımız kimyasalları üretmeye başladık, onları geri yurtdışına ihraç etmeye başladık. Bunlar 3-4 sene önceye kadar hayaldi veya sadece bir fikirdi şimdi bunları gerçekleştirebiliyoruz.

altuğ kimya fabrika işçi -makine

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol