ALV Kimya’nın Başarı Öyküsü ve Sektöre Sunduğu Hizmetler

17 Mayıs 2021

ALV Kimya İhracat Direktörü Sayın Oğuzhan Semerci ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide ALV Kimya’nın başarı öyküsüne ve sektöre sunduğu hizmetlere değindik. Semerci, firmanın yeni projeleri ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Oğuzhan Semerci

Oğuzhan Semerci

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar. Öncelikle ALV Kimya’ya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. Ben Bilkent İşletme Bölümü mezunuyum, yüksek lisansımı da pazarlama üzerine Yeditepe Üniversitesi’nde tamamladım. Sırasıyla Ford Otosan, Nike Int. ve Upm gibi birçok global firmanın satış ve pazarlama departmanlarında bölge ve ülke müdürlükleri görevlerinde bulundum. ALV Kimya’da İhracat Direktörlüğü pozisyonundaki görevimi 2019 Mayıs ayından beri sürdürüyorum.

Firmanızın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Firmamız Uras Holding’e bağlı grup şirketlerinden biri olup faaliyet alanı akrilik polimer üretimidir. ALV Kimya, 2014 yılında Çorlu’daki 17.000m2 hip 24,000 m2 kapalı alana sa’lik üretim tesisinde yaklaşık 45,000 ton yıllık kapasite ile faaliyetlerine başlamıştır. 2014-2019 senelerinde özellikle tekstil bağlayıcıları üretiminde diğer grup şirketlerimize ve iç piyasaya yönelik satışlarını, 2019 yılı Mayıs dönemi ile beraber %80 ihracat %15 grup şirketleri ve %5 iç piyasa şekline dönüşmüştür. Şu anda 5 kıtada 30’u aşkın ülkeye ihracat yapmaktayız.

Boya sektörüne sunduğunuz ürün ve ürün gruplarınız nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

İnşaat sektörüne yönelik olarak; iç ve dış cephe akrilik boya bağlayıcıları üretimlerimiz 2021 yılı itibari ile satışlarımızın %70’lik hacmini oluşturmaktadır. Aynı zamanda üretmiş olduğumuz akrilik bağlayıcılar ile yapı kimyasalları endüstrisine de hizmet etmekteyiz.

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz? Tekstile yönelik polimer ve kıvamlaştırıcı üretimlerimizde aktif ve hedef pazarlarımız Pakistan, Bangladeş başta olmak üzere tekstil sektörünün ana vatanı haline gelen Hindistan, Sri Lanka Vietnam gibi diğer Uzak Doğu ülkeleridir. Ayrıca Mısır, Sudan ve Meksika’da faaliyetlerimizi geliştirmek 2021 ikinci çeyrek dönem hedeflerimiz arasında bulunmaktadır.

İç- dış cephe boyaları ve yapı kimyasallarında ana pazarlarımız halihazırda tüm Afrika, Orta Doğu ve Arap ülkeleri olmakla beraber, özellikle Batı ve Doğu Avrupa ile Rusya’daki satış hacimlerimiz süratle artmaktadır. Orta ve uzun vadeli satış ve markalaşma hedeflerimizde Avrupa çok önemli bir yer tutmaktadır; bu sebeple faaliyet ağırlığımızı gün be gün Avrupa merkezli oluşturmaya gayret göstermekteyiz. Burada karlılık hedeflerimiz ile beraber, lojistik avantajlarımızı da kullanarak sektörün önemli oyuncularından biri olmayı hedeflemekteyiz.

Son zamanlarda sektöre sunduğunuz inovatif bir boya ürününüz oldu mu?

Temel stiren akrilik ve saf akrilik boya bağlayıcılarımızın yanı sıra özellikle yapı kimyasalları endüstrisine hitaben; üretimleri görece daha fazla teknik bilgi ve Know-How gerektiren Stiren bazlı %50 ve %57‘lik bağlayıcılarımızın lansmanlarını, 2021 yılı itibari ile başarı ile yaptık. Bu ürünlerin satış ağının hızla gelişmesi ile özellikle Avrupa pazarında rakiplerimizden pozitif anlamda ayrışmaya başladığımızı da memnuniyetle belirtmek isterim.

 

Satış sonrası hizmetler ve müşteri memnuniyeti felsefenizi öğrenebilir miyim?

ALV Kimya olarak tüm müşterilerimiz bizim için birer iş ortağı konumundadır. Tüm iş ortaklarımızın beklentilerini karşılamak ve işlerine değer katmak misyonumuzun temelini oluşturmaktadır.

Mevcut ve potansiyel müşterilerimiz için kolay ulaşılabilir olma, gerektiğinde çok hızlı teknik destek verebilme, çözüm ortaklarımıza ekonomik ve sürdürülebilir çözümler sunabilme, standart ürün kalitesinin yanında toplam kalite yönetimi çerçevesinde ürünün siparişinin alınmasından teslimine kadar uzanan süreçte sorunsuz bir ticaret operasyonu yapabilmek temelde en çok önem verdiğimiz konulardandır. Bu prensipler dahilinde devam ettirdiğimiz müşteri memnuniyeti stratejimizin olumlu sonuçlarını artan satış hacmimiz ve yüksek müşteri sadakati ile gördüğümüzü söyleyebilirim.

Marka bilinirliğinizi sağlamak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? ALV Kimya olarak temel hedefimiz global bir marka olmaktır. Tüm pazarlama stratejilerimiz bu hedefimiz doğrultusunda oluşturulmuştur.

Markalaşma çalışmalarımıza ilk olarak kurumsal kimliğimizi güncelleyerek ve marka fikrimizi belirleyerek başladık. Markamızı önce çalışma arkadaşlarımıza daha sonra sırasıyla iş ortaklarımıza, potansiyel müşterilerimize ve sektörel basına anlatmaya başladık.

Ayrıca günümüz koşullarında dijital dünyanın, sosyal hayatta her alanda belirleyici rol oynadığının farkındalığı ile iş ortaklarımıza ve çalışanlarımıza karşı şeffaf olabilmek ve birebir iletişimde olmak amacı ile web sitemizi sürekli olarak güncellemekte ve tüm sosyal medya hesaplarımızı aktif olarak kullanmaktayız.

Yeni teknolojik trendler kapsamında projeleriniz nelerdir?

2020 yılı içerisinde başlamış olduğumuz Ar-Ge ve Aplikasyon laboratuvarlarımızın yenilenmesi projemizi bu yıl içerisinde sonlandırmayı hedefliyoruz. Hem Ar-Ge hem de aplikasyon laboratuvarlarımızda yer alan son teknoloji cihazlarımız ile sektörümüzdeki ürün ve nihai ürün odaklı tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip etmekteyiz.

Üretim süreçlerimizde de teknoloji tabanlı yaptığımız sürekli iyileştirmelerle kendimizi çağın gerektirdiği biçimde güncel tutmaktayız.

“Üretim süreçlerimizde de teknoloji tabanlı yaptığımız sürekli iyileştirmelerle kendimizi çağın gerektirdiği biçimde güncel tutmaktayız.”

 

Ayrıca ALV Kimya olarak yapı sektörüne hitaben toz polimer üretimi yatırımına start verdik. Yaklaşık 1,5 yıl sonra başlayacak test üretimlerimizin akabinde bu alanda da faaliyetlerimizi başlatarak müşterilerimize daha geniş bir ürün gamı sunmayı hedefliyoruz.

Çok ciddi bir potansiyele sahip olan toz polimer iş kolunda da katma değerli ürünler ile global pazarda yerimizi almayı, orta-uzun vadede gerekli kapasite arttırımları ile pazar payı anlamında da öne çıkmayı hedefliyoruz.

Endüstri 4.0 sizler için ne ifade ediyor? Bununla ilgili proje ve çalışmalarınız nelerdir?

Endüstri 4.0 bizim için endüstriyel üretimle günümüz bilişim teknolojisinin kesişimini ifade etmektedir. Üretim tesisleri olan ve teknolojiyi yakından takip eden bir şirket olarak yüksek teknolojili otomasyon sistemlerimiz ve yapmış olduğumuz teknoloji yatırımları sayesinde üretimimizi kusursuz hale getirerek her geçen gün verimliliğimizi artırmayı hedeflemekteyiz.

Pandemi sürecini yönetirken aldığınız yeni kararlar oldu mu? Bu kapsamda gerçekleştirdiğiniz çalışmalar nelerdir?

Pandemi sürecinde şirket yönetimimizin önceliği iş ortaklarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olmakla birlikte tüm süreçlerimiz ve Covid-19 önlemleri ile ilgili hem iş ortaklarımız hem de bizler ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildik.

Süreç boyunca mevcut ve potansiyel müşterilerimiz ile iletişimizi koparmamak adına marka iletişim planımız kapsamında bir süreliğine kriz iletişim planımızı devreye soktuk.

Faaliyete başlamamızdan bu yana ağırlık vermiş olduğumuz dijitalleşme faaliyetlerini hızlandırarak ERPCRM programlarımızın geliştirilmesi, ürün bazlı veya sektörel teknik konuların işlendiği webinar çalışmaları gibi birçok yeni projeyi başlattık.