Cumartesi, Ekim 23, 2021

AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’na 13 Temmuz’a Kadar Başvuru Yapılabilir

AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) tarafından düzenleniyor. İlgiyle karşılanan bu yarışma için başvurular 13 Temmuz 2020 tarihine kadar sürecek.

Yarışma, mimarlık, mühendislik, güzel sanatlar ve tasarım fakültelerinin ilgili lisans veya yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler ile mezunlarının katılımına açık. AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nda, profesyonel ve öğrenci kategorilerinde, yurt dışı eğitim bursu dahil olmak üzere 10 projeye 10’ar bin TL tutarında para ödülü verilecek.

AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması, Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) tarafından Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile düzenleniyor.

Dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olan ülkemizin doğal taşlarının ihracat potansiyelini artırmak ve Türk doğal taşının prestijli projelerdeki kullanımını çoğaltmak yarışmanın temel hedefleri arasında yer alıyor.

Yarışma, doğal taş ile tasarım gücü yüksek, üretilebilir, katma değerli, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeler geliştirmesini teşvik ediyor.

Üniversitelerin mimarlık, mühendislik, güzel sanatlar ve tasarım fakültelerinin lisans veya yüksek lisans bölümlerinde okuyan tüm öğrenciler ile üniversitelerin mimarlık, mühendislik, güzel sanatlar ve tasarım fakültelerinin lisans ve yüksek lisans programlarından mezun olanların bu yarışmada yeteneklerini sergileyebilme imkanına sahip olacak.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin sektöre kazandırdığı yarışma, doğal taş ihracatında rekabet gücünü artırmayı ve tasarım açısından güçlü, üretilebilir, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeler geliştirmeyi hedefliyor.

AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’yla EMİB, doğal taş sektöründeki firmalar ile sektöre ilgi duyan profesyonel ve öğrenci düzeyindeki tasarımcı, mimar ve iç mimarları buluşturacak bir platform oluşturmayı hedefliyor.

AMORF ile Doğal Taş sektöründeki başarılı tasarımcılar ödüllendirilecek. Aynı zamanda  Türkiye’de yapı kültürüne ve eğitimine katkıda bulunmak ve yaratıcı fikirler ve projelerin de desteklenmesi planlanıyor.

AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması Jüri Üyeleri

AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’nın jüri heyeti Platformİzmim Yönetim Kurulu Saymanı Gülçin Çalandağ, İzmir Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Hüseyin Egeli, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Demet Binan, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Başkanı Can Özcan, Mimar Yelda Tuna, Tasarımcı Emre Yusufi, İç Mimar Hakan Kütahya, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı Sertaç Ersayın, ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Gülay Hasdoğan, Endüstriyel Tasarımcı Buket Hoşcan Bazman, İç Mimar Erman Bazman, Sezgin Marble Kurucu Ortağı Reyhan Sezgin ve Alpay Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Melike Alpay Özmen’den oluşuyor.

AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’na yapılan başvurular üç ana kategoride değerlendirilecek. Bu kategoriler; mermer artıklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasına ilişkin tasarım projeleri, dış mekan projeleri ve iç mekan uygulamaları ile mobilya ve aksesuar tasarımları şeklinde.

Profesyonel ve öğrenci kategorilerinde toplamda 10 projenin finale kalacağı yarışmada finalistlerin her biri 10.000 TL tutarında para ödülü almaya hak kazanacak.

Ayrıca, Ege İhracatçı Birlikleri’nin Ticaret Bakanlığı’na sunacağı projenin onaylanması durumunda, finale kalan öğrenci kategorisindeki yarışmacılara yine Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek kişi sayısı doğrultusunda yurt dışında eğitim hakkı verilmesi planlanıyor.

Bunlara yanı sıra, sponsor firmanın ve jüri üyelerinin kararı doğrultusunda finale kalan projeler arasından seçilecek bir tasarımın üretilmesi ve tasarımcının ticari hakları korunarak satışa sunulması da söz konusu olacak.

Jürinin seçtiği bir finalist projeye ise bir yıl süresince ürün ve iş geliştirme mentorluğu verilecek.

AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’na başvurular 13 Temmuz 2020 tarihine kadar yarışmanın kurumsal web sitesi üzerinden online olarak yapılabilecek.

Ödül töreninin, her yıl Ekim ayının ilk haftası kutlanan Dünya Mimarlık Günü ile eşzamanlı olarak, paralelinde düzenlenecek sergi ve mimarlarla network etkinliği ile birlikte yapılması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR