Ant Teknik Yönetim Kurulu Başkanı M. Gürhan Uluğoğulları ile Söyleşi

14 Aralık 2020

Ant Teknik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Gürhan Uluğoğulları’ndan ile firmanın faaliyet alanlarına ve hizmet verdiği sektörlere değindiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Uluğoğullarından, aynı zamanda bize firmanın gelecek yıllardaki hedeflerinden de bahsetti.

ant teknik

Okurlarımıza kendinizden ve profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

1963 Edirne Uzunköprü doğumluyum. Babam emekli albaydı. Asker çocuğu olduğum için Türkiye’nin hemen hemen her yerini gezme imkanı buldum. Liseyi İzmir’de bitirdim. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimyagerlik Bölümü’nden mezun oldum. Okulu bitirdikten sonra, önce bir dershanede ve ardından bir deri firmasında görev yaptım. Laboratuvar cihazları kariyerime ise bu sektörün okulu olarak gördüğüm İncekaralar firmasında satış grubunda başladım, 10 sene kadar devam ettikten sonra kendi işimizi kurmaya karar verdik.

Ant Teknik’te birlikte yola çıktığımız diğer üç ortağım da tıpkı benim gibi sektör deneyimi olan arkadaşlarım. Onlar da aldıkları eğitime paralel olarak, profesyonel hayatlarına öncelikle işin mutfağında, satış ve servis mühendisi olarak başladılar. Sahada birebir müşterilerle temas etmiş olmak; o havayı koklayarak müşterilerin beklentilerinin ve önceliklerinin farkına varmak bir yöneticinin hem pazarla ilgili farkındalığının artmasına hem de kendi çalışanlarını daha iyi anlayabilmesine yardımcı oluyor. Bu özelliğimizin çalışanlarımıza bakışımızı farklılaştırdığına, çalışanlarımızın da bu durumu müşterilerimize olumlu yansıttıklarına inanıyoruz.

1999 yılında kurulan Ant Teknik hakkında bilgi verebilir misiniz? Sektördeki başarınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

1999 yılında İstanbul’da temel laboratuvar cihazları ve kromatografi sarfları satarak faaliyetlerine başlayan Ant Teknik, analitik cihazlar alanında tecrübeli kurucu ekibi ve takım arkadaşları sayesinde kısa zamanda sektöre yön veren firmalardan biri haline geldi.

Bugün, büyük çoğunluğu teknik ekipten oluşan 120 çalışanımız; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bakü’deki bölge ofislerimiz, Bursa, Konya ve Trabzon’daki satış ve servis destek noktalarımız ve yurt genelinde faaliyet gösteren bölge bayilerimiz ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Bugünlere gelirken en büyük ivmeyi 2003 yılında Kromatografi ve Spektroskopi cihazları alanında dünyanın sayılı üreticilerden Shimadzu firmasının Türkiye temsilcisi olmamızla elde ettiğimizi söyleyebilirim. Shimadzu’nun, “İnsanlığın ve Dünyanın Esenliği için” sloganı bizler için daima yol gösterici olmuştur. 1875 yılında kurulmuş olan Shimadzu, birçok yenilikçi teknolojiye ve ilklere imza atmış, teknoloji lideri bir firma olarak tanınmaktadır. Shimadzu çalışanlarından Koichi Tanaka’nın 2002 yılında MALDI-TOF tekniğini kullanarak yaptığı çalışması ile aldığı Kimya Nobel Ödülü’nü bunun bir göstergesi olarak görüyorum. Tanaka’nın özelliği, Nobel Ödülü’nü alanlar arasında herhangi bir akademik kariyeri olmadan, çalışmalarını tamamen özel sektörde yürüten ilk araştırmacı olmasıydı. Bu da Shimadzu’nun araştırmaya verdiği önem ve desteği gösteriyor.

Shimadzu’nun yanı sıra aralarında Ecolab, BioTek, Applikon Biotechnology, Nova Biomedical, Erweka, Getinge Life Sciences, Thermo Fisher Scientific BPD, Restek, Eppendorf Himac Technologies gibi alanında dünyanın önde gelenlerinden 30’a yakın üretici firmanın Türkiye yetkili distribütörü konumundayız. İş birliklerimiz konusunda dikkatli davranıyoruz; iş ortaklarımızın kalite anlayışının bizimkiyle örtüşmesini özellikle önemsiyoruz. Ant Teknik hizmet anlayışına uygun kalitede ürünler üreten firmalarla, itibarımızı perçinleyecek ortaklıklar kurmaya gayret ediyoruz.

Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz? Ürün çeşitleriniz nelerdir?

Sektörel anlamda oldukça geniş bir alana hitap ediyoruz. İlaç ve biyoteknoloji, gıda, kimya, tekstil, kozmetik, plastik ve polimer, petrokimya, çevre, enerji, otomotiv ve daha birçok uygulama alanına ürün ve hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.

Sanayi kuruluşları, özel laboratuvarlar, kamu laboratuvarları ve üniversiteler ile çalışıyoruz. Sanayi kuruluşlarının Ar-Ge, ürün geliştirme ve kalite kontrol laboratuvarlarına, GMP kontrollü üretim alanlarına, kamu ve özel araştırma ve rutin test laboratuvarlarına ve üniversitelerin araştırma ve öğrenci laboratuvarlarına yönelik çözümlerimiz mevcut.

ant teknik

Ürün gruplarımızı analitik cihazlar, yaşam bilimleri ve biyoteknoloji çözümleri, kromatografi sarfları ve temel laboratuvar cihazları başlıkları altında sınıflandırabiliriz.

Yurt içi ve yurt dışı satış potansiyeliniz nedir? Satış hacminizi belirleyen faktörlerden bahseder misiniz?

Yurt dışında Azerbaycan’a ihracatımız var. Bakü’de yerleşik bir satış ve teknik ekibimiz mevcut. Ağırlıklı olarak kamu laboratuvarları ve üniversitelerdeki proje işlerini takip ediyorlar. Proje yoğunluğuna göre zaman zaman Türkiye’den de destek verdiğimiz oluyor.

Ant Teknik’in hitap ettiği sektörlerde teknolojinin yeri önemli. Bu bakış açısıyla teknoloji ile Ant Teknik’i nasıl konumlandırıyorsunuz?

Müşterilerimize sunduğumuz yenilikçi teknolojilerle iş süreçlerine ve verimliliklerine katkı sağlıyoruz. Başta analitik cihazlar olmak üzere sunduğumuz çözümlerde, teknolojinin, özellikle de yazılım ve bilgi teknolojilerinin önemi giderek artıyor. Yazılım ve bilgi teknolojileri kullanılarak veri analizi, veri yönetimi ve cihaz kontrolleri daha sezgisel, esnek ve kullanımı daha kolay olacak şekilde geliştiriliyor. Otomasyon sistemleri, yazılımlar ve bilişim teknolojileri daha verimli iş akışları talep eden kullanıcılar için laboratuvarın, dolayısıyla da işimizin ayrılmaz bir parçası konumunda.

Analitik verilerle ilgili güncel konulardan biri de veri bütünlüğü (data integrity). Son yıllarda veri bütünlüğünün sağlanması, analiz laboratuvarlarının öncelikli konularından biri haline geldi. Geliştirilen yazılımlar, veri güvenliği sağlamanın yanında, analiz sonuçlarının kontrolü için gereken süreyi de kısalttı.

Yeni iş birliklerinizden bahseder misiniz? Bu iş birliklerinin özellikleri nedir ve müşterilerinize ne gibi avantajlar sunacaktır?

Teknoloji lideri firmalarla çalışmamız sayesinde her geçen gün daha çok araştırmacıya ulaşma şansımız oluyor ve onlardan gelen talepler doğrultusunda yeni firmalarla iş ortaklıkları kurmaya devam ediyoruz. Son yıllarda, özellikle Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren BioTek, Applikon Biotechnology, Nova Biomedical, Erweka, Getinge Life Sciences ve Thermo Fisher Scientific Bioprocessing gibi önemli gruplarla iş birliği yaptık ve ürün portföyümüzü oldukça genişletmiş olduk. Değişen ihtiyaçları ve yeni işbirliklerimizi dikkate alarak yapılanmamıza ve ekibimize yeni arkadaşlarımızı katmaya devam ediyoruz.

Sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirdiğiniz çalışmalar var mı? Bu çalışmaların çalışanlarınıza, markanıza ve sorumluluk bilincinize yansıması nedir?

Ant Teknik olarak ‘‘koşullar ne kadar zorlayıcı olursa olsun, sorunun çözümü için anahtarın elimizde olduğu’‘ inancını benimsiyoruz. Sosyal sorumluluk projelerine dahil olmak, iş dünyasındaki ve daha geniş anlamda tüm toplumdaki hassasiyetin ve çözümlere nasıl katkı sağlanabileceği yolundaki farkındalığın artması açısından önem taşıyor. Biz de çevre, sağlık, toplum ve eğitimle ilgili çalışan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile ortak projeler yürütüyoruz.

Bu zamana kadar, TEMA ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yürüttüğümüz Ağaçlandırma Projesi ve TOFD (Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği) ile birlikte yürüttüğümüz akülü tekerlekli sandalye projeleri için kaynak ayırdık. Ayrıca kurumsal koşu takımımız koşANTeknik’le TOFD için defalarca iyilik peşinde koşarak çalışanlarımızla birlikte kaynak ve farkındalık yarattık.

Gelecek nesiller için daha mutlu ve müreffeh bir ülke yaratma gayesine katkıda bulunmak misyonumuz doğrultusunda sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya devam edeceğiz.

Gelecek yıllara dair hedeflerinizden bahseder misiniz? Önümüzdeki yıllarda Ant Teknik’i ne gibi yenilikler beklemekte?

COVİD-19 salgını, insan sağlığı ve refahı üzerinde derin etkiler bıraktı ve dünya çapında hem toplumsal hem de ekonomik açıdan çok ciddi sonuçlar doğurdu.

Bilimin önemini bugün belki de her zamankinden daha iyi anlıyoruz. Bugün, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok araştırmacının çabalarını aşı ve ilaç ge­liştirmeye ve virüsle mücadele için bir tedavi bulmaya odakladığını görüyoruz ve bilimin önemini belki de her zamankinden daha iyi anlıyoruz.

Biz de Ant Teknik olarak önümüzdeki yıllarda bilim ve teknolojinin kılavuzluğunda, iş ortaklarımız, bilgi birikimimiz ve tüm imkânlarımızla yaşam bilimleri alanında çalışan araştırmacıların çabalarını desteklemeye ve topluma katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

Tüm bunların yanı sıra pandemi süresince, zorlu koşullarda aralıksız ürün tedariğine devam eden ilaç ve gıda gibi kritik sektörlere hizmet veren bir firma olarak çalışma koşullarımızı değişen koşullara adapte ediyoruz. Pandeminin doğal sonucu olarak hızlanan dijital dönüşüm, uzaktan servis desteği, online eğitimler, uzaktan ve esnek çalışma gibi kavram ve süreçlerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Ayrıca, İstanbul ofisimizde kurulu uygulama laboratuvarımız olan ANTLab’da müşterilerimiz adına bazı yeni uygulamalar ve metodlar üzerine çalışmalarımız oluyor. Uzman kimyagerlerimiz, kütle spektrometri ağırlıklı olmak üzere laboratuvarımızda kurulu cihazlarımızla özellikle ilaç ve gıda uygulamalarında oldukça ses getiren çalışmalara imza attılar.

Çalışmalarımızı, müşterilerimizin karşılamak durumunda olduğu yasal gereksinimleri dikkate alarak ve numune hazırlama adımları da dahil olmak üzere analiz verimliliğini artıracak çözümlere odaklanarak sürdürüyoruz.

Son olarak, çalışan profilimizdeki değişimden bahsetmeden geçemeyeceğim. Henüz bir sene öncesine kadar, yöneticilerimizin neredeyse tamamı X kuşağı iken bugün Y kuşağı çalışma arkadaşlarımız da yönetime katıldılar. Yeni kuşakların katılımlarını, görüşlerini ve katkılarını önemsiyoruz. Planlarımıza ve süreçlerimize yön verirken, genç nesillerin kariyerleri ve yaşamları ile ilgili beklentilerini, dünyada olup bitenlerle ilgili hassasiyetlerini dikkate alıyoruz.