Perşembe, Mayıs 19, 2022

Archroma ve Jeanologia’dan Çevre Dostu Denim Temizleme

Sürdürülebilir çözümlere yönelik özel kimyasallarda dünyanın önde gelen firması Archroma ve sürdürülebilir ve verimli teknoloji geliştirmede öncü bir firma olan Jeanologia, bazı durumlarda denim kumaş terbiyesinin en yoğun su içeren ve kirletici proseslerinden biri olan merserizasyon işlemi de dahil olmak üzere denim kumaş yıkama işlemine eko-gelişmiş bir alternatif başlatmak için güçlerini birleştirdi.

Denim üretimi, en sevdiğimiz kot pantolonumuza sevdiğimiz nitelikleri kazandırmayı amaçlayan birkaç adımın ardı ardına yapılmasını gerektirir. Her şey pamuğun ipliğe dönüştürüldüğü eğirme aşamasıyla başlar. İkinci adım, ipliği boyama aşamasına hazırlayacak bir ön işlemdir.

Archroma ve Jeanologia’dan çevreye duyarlı denim temizleme işlemi
Archroma ve Jeanologia, denim kumaş terbiyesinin en yoğun su ve kirletici süreçlerinden biri olan denim temizleme işlemine eko-gelişmiş bir alternatif sunuyor. (Görsel kaynak: Archroma)

Boyanan iplik daha sonra dokumaya hazırlayan bir işlem olan haşıllama (sizing) işleminden geçer. Bu noktada, birkaç aşamadan daha geçecek bir denim kumaş elde edilmiş olunur. Öncelikle, kumaş bir yıkama işlemine veya bazı durumlarda daha parlak, düz ve daha az kırmızımsı mavi ve siyah bir kot elde etmek için kostik soda ile muameleden oluşan merserize işlemine tabi tutulabilir.

Kumaşı temizlemenin her iki geleneksel yönteminde, yıkamada veya merserizasyonda, optimum kumaş pH’ını yeniden sağlamak ve sabitlenmemiş boya maddelerini ve istenmeyen tortuları veya kirleri kumaştan çıkarmak için çoklu yüksek su yoğunluklu yıkamalar gereklidir. Yıkama işleminde açığa çıkan bu tür safsızlıklardan biri, kategori 2 kanserojen olarak sınıflandırılan ve su yaşamı için toksik olduğu düşünülen bir madde olan anilindir.

Bu nedenle Archroma ve Jeanologia bir ekip oluşturup geleneksel kumaş temizleme işlemine ve bunun ardından su yoğun ve suyu kirleten yıkamalara bir alternatif geliştirmeye karar verdiler.

Jeanologia ve Archroma tarafından sunulan kumaş temizleme konseptine çığır açan alternatif, Archroma’nın anilin içermeyen* PURE INDIGO ICON boyama sistemi ile Jeanologia’nın su içermeyen** ve kimyasal içermeyen “G2 Dynamic” apre teknolojisinin kullanımını birleştirir.

Archroma/Jeanologia çözümü
Denim üretimi, en sevdiğimiz kot pantolonumuza sevdiğimiz nitelikleri kazandırmayı amaçlayan birkaç adım gerektirir. (Grafik kaynak: Archroma)

Anilin içermeyen çözüm

Archroma PURE INDIGO ICON, şirket tarafından Mayıs 2018’de başlatılan bir yeniliğe dayanmaktadır: Anilin içermeyen* Denisol® Pure Indigo. Anilin, indigo molekülünü yapmak için anahtar bir bileşendir. Ne yazık ki, bu işlem sırasında bazı anilin safsızlıkları indigo boyarmaddeye taşınır.

Kumaş üzerine indigo boyandığında, anilin safsızlığının çoğu kumaştaki pigmente kilitlenir. Anilin safsızlığının geri kalanı, boyama sırasında boşaltılır. Anilin sudaki yaşam için toksik olduğundan bu bir sorun olabilir.

Ek olarak, fabrika çalışanlarına maruz kalma seviyeleri yüksek olabilir. Bu nedenle, yeni Denisol® Pure Indigo 30 liq, otantik indigo ilhamını özleyen tasarımcılar, üreticiler ve marka sahipleri için anilin içermeyen(1) bir indigo çözümü olarak geliştirildi.

Enerji tasarrufu

Jeanologia G2 Dynamic 2008 yılında piyasaya sürüldü. Sürekli kumaşlar için pazarda bir ilk olan ozon işlemi, kullanılan su ve kimyasal miktarını önemli ölçüde azaltırken, aynı zamanda fabrikada ve nihayetinde giysi terbiye tesislerinde maliyet tasarrufu sağlıyor.

Bu teknoloji kumaşı daha kararlı ve tutarlı hale getirir ve kumaşı lazer gibi diğer teknolojilerin kullanımına daha iyi hazırlar. Birkaç ay önce Archroma ile ortaklaşa sunulduğu üzere, bu makine, kumaşın temizlenmesine yardımcı olmak için Pad-Ox teknolojisi ile birlikte kullanılabilir, böylece oda sıcaklığında önemli enerji ve CO2 tasarrufu sağlayarak haslık sonuçlarını iyileştirebilir.

Archroma/Jeanologia çözümü, anilin içermeyen* denim oluşturmaya ve tamamen kimyasal içermeyen ve neredeyse su içermeyen** alternatif bir temizleme işlemiyle kumaşın son görünümünü iyileştirmeye olanak tanır.

Archroma/Jeanologia çözümü, INDIGO REFLECTION veya PURE UNDERTONES gibi ek Archroma renklendirme sistemleriyle de kullanılabilir.

Bu yeni gelişmenin proje lideri olan Archroma’nın Denim ve Günlük Giyim Yetkinlik Merkezi İş Geliştirme Müdürü Umberto Devita şunları söylüyor: “Archroma’da, “Sürdürülebilir Bir Dünyaya Giden Archroma Yolu: Güvenli, verimli, gelişmiş, bu bizim doğamızda var” ilkelerimiz doğrultusunda çözümler geliştirmeye çalışıyoruz. Bu nedenle, yarattığı fayda kadar iyi görünen denim için, tüm bilgi birikimini müşterilerimize sunmak için verimli yeni süreçler geliştirmeyle aynı değerleri paylaşan bir ortakla çalışmak çok ilham vericiydi.”

Jeanologia G2 Dynamic’in İş Direktörü Jean-Pierre Inchauspe, “Bu işbirliği, tekstil endüstrisindeki geleneksel, daha kirletici ve su tüketen süreçleri teknolojiyi kullanan, giysinin bitimine kadar sonraki üretim aşamalarını iyileştiren ve hızlandıran, daha verimli hale getiren ve şirketlerin daha verimli hale getirmesini sağlayan yeni süreçlerle değiştirmek için bir başka adımdır. Daha rekabetçi, üretkenliği artıran ve tamamen sürdürülebilir, yüksek kalitede bir ürün sunuyoruz” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler