Perşembe, Mayıs 19, 2022

Archroma ve Stony Creek Colours İş Birliği

Archroma ve Stony Creek Colours İş Birliği

Archroma ve Stony Creek Colours, Indigold™ yüksek performanslı, bitki bazlı, önceden indirgenmiş indigoyu uygun ölçekte üretmek için stratejik ortaklığa giriyor.

İzlenebilir doğal indigo boyaları üreticisi Stony Creek Colors ve sürdürülebilir çözümlere yönelik özel kimyasallarda dünyanın önde gelen firmalarından biri olan Archroma, Stony Creek’in IndiGold™ yüksek performanslı bitki bazlı önceden indirgenmiş (pre-reduced) indigo ürününü geniş ölçekte üretmek ve pazara sunmak için stratejik bir ortaklığa girdiklerini duyurdular.

Stony Creek, boyasını rejeneratif bir rotasyonel ürün olarak aile çiftlikleriyle ortaklaşa yetiştirilen tescilli Indigofera bitki çeşitlerinden alıyor.

Stony Creek Colors, dünyanın ilk önceden indirgenmiş doğal indigo boyası olarak yeni IndiGold™ konseptini geliştirdi ve daha sonra Archroma ile, sentetik önceden indirgenmiş indigoya ilk bitki bazlı alternatifi sunmak için geliştirildi. Boyar madde, piyasada bulunan karşılaştırılabilir sentetik indigo ürünlere benzer performans gösteren, çözünür bir sıvı formda %20’lik bir konsantrasyon halinde satılacak.

Stony Creek Colours, tohum ıslahı ve üretiminden biyokütle hasadı ve ekstraksiyonuna kadar geliştirilmiş bir tarımsal değer zincirinin eksiksiz gelişimi nedeniyle bitki bazlı indigoda yenilikçi bir lider haline geldi. Şirket, ABD’de yetiştirdiği indigoyu 2015’ten beri denim fabrikalarına satıyor.

Indigofera Çalıları
Tarladan bitkiye: Stony Creek Colors tarafından ABD’de yetiştirilen Indigofera Çalıları (fotoğraf: Stony Creek Colors)

Önceden indirgenmiş bitki bazlı indigo ortaklığı, Stony Creek’in yeni boya maddesini uygun ölçekte üretmek için benzer düşünen ortaklarla birlikte çalışmak istediği 2020 yılında başladı. Bu kapsamda Archroma, denim endüstrisini daha iyi blue jeans yaratmaya dönüştürme taahhüdüyle ve indigo üretimi ve uygulamasındaki uzmanlığıyla tanınan bir şirket olması sayesinde ideal bir ortak oldu.

Archroma sürekli olarak eko-gelişmiş indigo inovasyonunu tanıtıyor. Bunlar arasında ilk anilin içermeyen* sentetik önceden indirgenmiş indigo, anilin ve potasyum permanganat içermeyen* sprey Archroma & CleanKore teknolojisi ve beyaz aşındırma için lazer güçlendirici yer alıyor.

Archroma, Stony Creek Colours fikrini kapsamlı pilot ölçekli üretim denemeleriyle desteklemeyi teklif etti ve ilk örnekleri endüstriyel koşullarda test etmek için denim makine üreticileri ağıyla bağlantı kurdu. Denemeler, sentetik indigoda olduğu gibi mükemmel renklenme ve tipik indigo yıkanması gösterdi.

Archroma, IndiGold™’un ilk partilerini Meksika, Salvatierra’da üretecek ve ürünün üretilebileceği başka yerlere de sahip. Şirket, üretim ve lojistik yetenekleri ve önceden indirgenmiş indigo kullanan müşterilerle denim boyamadaki uzmanlığı aracılığıyla Stony Creek Colors’ı destekleyecek.

indigo bitkisi
Tarladan tesise: Archroma’nın Meksika, Salvatierra’daki indigo bitkisi (Fotoğraf: Archroma)

Bu gelişme devam ederken, küresel inovasyon platformu Fashion for Good, küresel İnovasyon Programında yenilikçi olarak Stony Creek Colors’ı seçti. Program, olumlu etki yaratmak için moda endüstrisindeki ezber bozan yenilikleri test etmek, doğrulamak ve nihayetinde ölçeklendirmek için birlikte çalışmak üzere markaları yenilikçilerle buluşturuyor.

Program aracılığıyla Fashion for Good, marka ortağı Levi Strauss & Co. ile Stony Creek Colors arasında Aralık 2021’de duyurulan bir işbirliğini kolaylaştırdı. Ortaklar, renk tonu uygulaması ve bu yeni boya maddesinin diğer verimlilikleri hakkında önemli öğrenmelerin kilidini açmak amacıyla, denim fabrikalarında IndiGold™ kullanımına uygun ölçekte pilot uygulama yapacaklar.

Stony Creek Colors CEO’su ve Kurucusu Sarah Bellos “Yıllardır tutarlı toz ve hamur (paste) ürünlerimiz, doğrulanabilir bitki bazlı indigoya ihtiyaç duyan denim fabrikaları için pazardaki bir boşluğu doldurmayı başardı. Sektördeki birçok kişiyle birlikte IndiGold™’u, indigo boyamanın kutsal kâsesi olarak görüyoruz ve şimdi onu Archroma gibi saygın bir ortakla hayata geçirmekten dolayı çok mutluyuz. İki teknolojinin birleşimi, %100 bitki bazlı bir tedarikten kaynaklanan kullanımı kolay, önceden indirgenmiş bir sıvı formülasyon için müşterilerimizin nihai arzusunu yerine getirmemizi sağlıyor” dedi.

Archroma’nın Heike van de Kerkhof. “Archroma’nın Stony Creek’in projesini desteklemesinden gurur duyuyorum. Bitki bazlı önceden indirgenmiş indigonun büyütülebileceği ve denim markalarının ve perakendecilerin hayalini kurduğu doğa dostu koleksiyonları renklendirebileceği vizyonunu paylaştık ve bunu pazara sunmaya yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

* Endüstri standardı test yöntemlerine göre tespit limitlerinin altında.

IndiGold™, Stony Creek’in ticari markasıdır.

® Archroma’nın ticari markaları birçok ülkede tescillidir.

© 2022 Archroma ve Stony Creek

 

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler