At Kestanesi Meyve Ekstresi

24 Eylül 2019

Halk arasında at kestanesi (Horse chesnut) olarak bilinen bitkinin bilimsel sistematikte Sapindaceae ailesinin Aesculus cinsi Aessculus hippocastanum L. türü olarak tanımlanır.

At Kestanesi bitkisi, yaklaşık 39 metre uzunluğuna kadar çıkabilen büyük bir ağaçtır. Yaşlı ağaçlarda dallar genellikle kıvrılır ve uçları sarkık bir halde olur. Yapraklar genellikle geniş ve 13–20 cm uzunluğunda olmaktadır.

Çiçekler genellikle yaprakların kökünde sarı, pembe lekeli ve beyazdır, her salkımda yaklaşık 20–50 çiçek bulunur ve salkımlar ilkbaharda oluşur. Genellikle her bir salkımda sadece 1–5 meyve gelişir; meyve at kestanesi olarak adlandırılan bir (nadiren iki veya üç) somun benzeri tohum içeren yeşil, dikenli kapsüllerdir.

At Kestanesi İstanbul’da yayılımı geniş olan ve İstanbul ile özdeşleşen bir bitkidir. Tarihçilere göre, At Kestanesi ilk kez Kanuni Sultan Süleyman zamanında Avrupalılar tarafından İstanbul’da görülmüş ve buradan Avrupa ülkelerine götürülmüştür.

Avrupa topraklarında en geniş yayılışı Balkan Ülkeleri’nde görülür. Bitki nesli tükenmekte olan türlerin yer aldığı kırmızı kitapta yer almaktadır.

at kestanesi

At Kestanesi Bitkisinin Kimyası

Bitkinin içerisinde tayin edilmiş 200’ün üzerinde etken bileşik bulunmaktadır. Bunlardan en majör bileşikler Flavon grubu içerisinde yer alan rutin, glikozit grubunda yer alan aesculin ve esculin, saponinler grubunda yer alan aescin ve escin, vitaminler grubunda yer alan B1,C ve K vitaminleri ile çok zengin etken yapı içeriğine sahiptir.

Aesculin Kimyasal Yapısı                                                                                                                          Rutin Kimyasal Yapısı

Uygulamalar

At Kestanesi ekstresi içeriğindeki flavonlar, saponinler, glikozitler ve vitaminler sayesinde kozmetik sektöründe cilt ve saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Kozmetik sektöründeki iddialara yönelik yapılan testlerden hep başarı ile çıkması At Kestanesi ekstresinin sektörde kullanım sıklığını artırmıştır.

At Kestanesi ekstresinin cilt bakımı ürünlerindeki iddialarının birçoğunu saponin grubu moleküllerden gelmektedir. Bu kozmesötik bileşikler güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Fakat bundan daha fazlası, escin bileşiği hyaluronik asitin parçalanmasını engellediği yapılan çalışmalar ile ispatlanmıştır.

Hyaluronik asit veya hyaluronan, cilt onarımında rol almaktadır ve cildin ana bileşenlerinden biridir. Cildinizi güneşte yaktığınızda, cildinizdeki hücreler hyaluronan üretmeyi bırakır ve cildin deformasyon oranı artar.

At Kestanesi ekstresi kullanılmış bir güneş ürünü cildimizdeki Hyaluronan yıkımını engelleyeceği için cildin yıpranmasını engelleyecektir.

At Kestanesi içeriğindeki etken bileşiklerin tek tek etkileri ispatlanmış ve kozmesötik ve ilaç etken maddeleri olarak kullanılmaktadır.

Kozmetik sektöründe bu bitkinin zengin içeriğinin tüm olumlu etkilerini kullanmak için at kestanesi bileşiklerini bir arada sinerji içinde kullanmaktadır. Başka bir deyişle, bütün bitki muhtemelen tek tek izole bileşiklerden daha güçlüdür.

At Kestanesi bitkisinin sadece saponin grubu bileşikler ile cilt bakımı üzerindeki etkileri bitmiyor. Ne de olsa, bitki topikal uygulamaları harika olan birçok başka bileşik içeriyor. Bir flavonoid grubu bileşik olan rutin, radikal temizleyici, antibakteriyel ve anti-viral aktiviteye sahiptir.

Kozmetik sektöründe kullanılabileceği ürünler; selülit kremleri, jeller, losyonlar, antiaging setler, saç bakım ürünleri gibi tüm ürün çeşitlerinde kullanımı mevcuttur. Önerilen kullanım oranı %1-5 arasındadır.

Teknik Bilgiler

Bir İtalyan firması olan Akott Evolution S.R.L. bitkisel ekstreler alanında sertifikalı ürünleri ile kozmetik sektörüne hizmet vermektedir. Bitkisel ekstreleri standardize, etkinlik testleri yapılmış ve uluslararası sertifikalara sahip ürünlerdir.

Yazımızın konusu olan At Kestanesi ekstresi firmanın önemli ürünlerindendir. Firma Akobiol serisinin en önemli ürünlerinden biri olan Akobiol HGL Horse Chestnut ile yazımızda bahsi geçen tüm özelliklerin testlerini yaparak ispatlamıştır.

Fatih Karabey


Fatih Karabey

Teknik Satış
Geliştirme Müdürü
Parkim Group