Atık Maskeler Yol Yapımında Değerlendirilebilir

26 Mart 2021

Salgının birçok istenmeyen ikincil etkiye neden olduğu açıktır. Gerçek virüs bir yana, bu dönem ekonomi, akıl sağlığı, eğitim ve fırsatlar üzerindeki yıkıcı etkisiyle uzun süredir hatırlanacak.

Ne yazık ki ortaya çıkan bir başka sinir bozucu sorun, salgına özgü çöplerden biridir: En önemlisi, kaldırımları kirleten ve tüm dünyadaki çöp kutularını dolduran tek kullanımlık yüz maskeleri.

 

Ancak Avustralya’nın RMIT Üniversitesi’ndeki bilim insanları, her gün kullanılan 6,8 milyar tek kullanımlık maskenin bazılarını güvenli bir şekilde yeniden kullanmanın yollarını bulmaya çalışırken hiç vakit kaybetmediler ve sonuçlar şaşırtıcı: Parçalanmış maske malzemesinin yollar inşa etmek için kullanılabileceği ortaya çıktı.

Bu özel bilim insanı grubunun, yol malzemelerinde atıkları kullanmanın yollarını bulma konusunda bir tecrübesi var ve daha önce sigara izmaritleri ve lastikler gibi maddelerle çok başarılı bir şekilde yaptılar. Bu durumda araştırmacılar, yüz maskelerinin aslında bazı benzersiz mühendislik avantajları sunabileceğini söylüyorlar.

New Atlas’taki bir habere göre, maskeler, çoğunlukla işlenmiş bina molozlarından oluşan geri dönüştürülmüş beton (recycled concrete aggregate – RCA) agrega adı verilen bir malzemede kullanılıyor. Bu durumda, formül ince bir şekilde ayarlanıyor ve geleneksel RCA’nın %1’i, parçalanmış maskelerde bulunan dokunmamış plastik katmanlarıyla değiştiriliyor.

Bu şekilde bilim adamları atılmış maskeler için yalnızca çöp sahası veya çöp yakma fırını çözümü yerine, fayda da sağlıyorlar. Yani, yol taban katmanları için geliştirilmiş esnekliğe sahip inşaat mühendisliği standartlarını karşılayan son ürün. İmal edilen yolun sadece yüzde birinin atık maskeden oluşması başta çok da önemli gelmeyebilir. Ancak, sadece bir kilometre uzunluğunda iki yönlü bir yol inşa etmek için bu atıklar kullanılsaydı, yaklaşık 3 milyon maske çöpe atılmak yerine yeniden kazanılmış olacak.

 

Kaynak