Cumartesi, Eylül 25, 2021

Axalta Otomotiv Satış Sonrası U-POL’u Satın Alıyor

Dünyanın lider toz ve sıvı boya tedarikçilerinden Axalta Coating Systems (NYSE: AXTA), bugün, U-POL Holdings Limited’i (“U-POL”) Graphite Capital Management LLP ve diğer sahiplerden 428 milyon sterlin (yaklaşık 590 milyon dolar) karşılığında satın almak için kesin anlaşmalar ve Satın Alma Sözleşmeleri imzaladığını duyurdu.

1948’de kurulan ve Birleşik Krallık’ta bulunan U-POL, esas olarak otomotiv tamir boyası ve satış sonrası koruyucu uygulamalar için kullanılan onarım ve tamir ürünlerinin lider üreticisidir. İşletme; dolgu malzemeleri, boyalar, aerosoller, yapıştırıcılar ve boya ile ilgili ürünlerin yanı sıra diğer otomotiv satış sonrası koruyucu boyaları da dahil olmak üzere çok çeşitli yüksek kaliteli oto tamir ürünleri ve aksesuarları üretmektedir.

U-POL, ürünlerini 100’den fazla ülkede satmaktadır ve diğer ürünlerinin yanı sıra Raptor®, Dolphin® ve Gold™ gibi lider markalarıyla tanınmaktadır. Axalta, mevcut satış ve dağıtım kanalları aracılığıyla pazar erişimini genişleterek U-POL ürünlerinin büyümesini hızlandıracak ve U-POL’un dağıtım kanallarından yararlanarak Oto Tamir Boyaları portföyünün yeni müşterilerine ulaştıracak.

Axalta CEO’su Robert Bryant, “Axalta, birinci sınıf oto tamir boyaları segmentinde dünya lideridir. U-POL’ün oto tamir boyası aksesuarları ve koruyucu kaplamalardaki uzmanlığı, Axalta’nın işini büyük ölçüde tamamlamakta ve hitap edilen pazarımızı önemli ve büyüyen ana akım ve ekonomi temelli oto tamir boyası segmentinin yanı sıra tüketici kendin yap (DIY) satış sonrası pazarına doğru genişletmektedir. Ayrıca, Mobilite ve Endüstriyel Boyalar da dahil olmak üzere işimizin diğer alanlarına yönelik boşluk uygulamalarında U-POL teknolojisi için fırsatlar görüyoruz” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

U-POL’ün yetenekli global organizasyonu ve Wellingborough, İngiltere’deki üretim tesisi ve Ar-Ge laboratuvarı, şirketin ticari, üretim ve teknoloji organizasyonlarına önemli yetenekler getirerek, Axalta’nın dünya çapındaki müşterilerine hizmet verme kabiliyetini geliştiriyor.

 

Axalta Global Oto Tamir Boyaları Kıdemli Başkan Yardımcısı Troy Weaver, “İki şirketin inovasyon, kalite ve güçlü çalışma ilkelerine yönelik oluşturdukları kültürler son derece uyumlu. Müşterilerimize bu ek kabiliyetlerle hizmet vermeyi ve U-POL’un kendini işine adamış ekip üyelerini Axalta ailesine davet etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde ifadelerde bulundu.

U-POL, 2021 mali yılı için yaklaşık 145 milyon dolarlık net satış ve yaklaşık 38 milyon dolarlık düzeltilmiş EBITDA öngörüyor. Axalta, birleşik global işletmeler arasında anlamlı işletme ve ticari sinerji oluşturmayı umuyor. Yaklaşık 10 milyon dolarlık beklenen yıllık işletme sinerji ve verimliliğin, kapanıştan sonraki 18 ila 24 ay içinde tamamen gerçekleşmesi bekleniyor.

Yaklaşık 590 milyon dolarlık toplam bedel, çalıştırma oranı işletim sinerjisi ve verimlilik dahil olmak üzere, 2021’de düzeltilmiş EBİTDA’nın yaklaşık 12,5x katını yansıtıyor. Ayrıca, belirlenen ticari sinerji fırsatlarının zaman içinde önemli bir değer yaratması beklenmektedir. Axalta, satın almayla ilişkili işlemle ilgili maliyetler hariç olmak üzere, satın alma işleminin düzeltilmiş EBITDA marjına anında eklenmesini beklemektedir. Axalta, satın alma işlemini elindeki nakit paradan finanse etmeyi planlıyor.

İşlemin, geçerli antitröst yasaları ve diğer geleneksel kapanış gereklilikleri kapsamındaki izinlere tabi olarak 2021’in ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.