Azelis Türkiye’nin Genel Müdürü Sertaç Sürür ile keyifli bir röportaj

07 Ocak 2016

 Hizmet odaklı, yüksek kalitede iş yapan bir özel kimyasallar distribütörü olan Azelis Türkiye’nin Genel Müdürü Sertaç Sürür ile profesyonel özgeçmişi, firmanın faaliyet alanları, boya sektörüne yönelik sunmuş olduğu ürünler ve projeleri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sertaç Sürür

 Okuyucularımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1970 yılında İstanbul’da doğdum. Sırasıyla Kadıköy Anadolu Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü ve Kaliforniya’daki National University’de İşletme alanında yüksek lisans yaptım. 1992 yılında iş yaşamıma başladım. DSM firmasında farklı iş bölümlerinde, 2 yıl İsviçre ve 2 yıl da Hollanda’da olmak üzere toplam 11 yıl çalıştım. Amerika’da da 3 yıllık bir çalışma deneyimim oldu. Ayrıca Brenntag’da 3,5 yıl, Ravago’da 2 yıl ve Akkim’de 1 yıllık Satış Direktörlüğü yaptıktan sonra 2015 Ekim ayında Azelis Türkiye’nin Genel Müdürlüğü görevine geldim.

Genel olarak çok uluslu firmalarda Avrupa’dan EMEA bölgesine uzanan, Kuzey Afrika, Rusya ve İran’ı da kapsayan bir coğrafyada pek çok iş ilişkileri geliştirdim ve deneyim sahibi oldum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Okurlarımıza, firmanızın kuruluşundan ve Türkiye pazarına giriş sürecinden bugüne gelişiminden bahsedebilir misiniz?

Azelis, İstanbul’da Tara Kimya A.Ş.’yi 2008 yılında satın alarak Türkiye pazarına önemli bir giriş yaptı. 2008’den beri boya sektöründe faaliyet gösteren bir yapıdan bahsediyoruz. 2014 yılının son çeyreğinde Azelis’in bünyesinde bulunduğu yatırım firması 3i’den, bir başka yatırım firması olan APAX’e satılmasıyla birlikte Azelis global anlamda bir değişim ve gelişim sürecine girmiştir. Bu anlayışı günümüzde de sürdürerek yerelde globali yaşatmaya devam ediyoruz.

 Azelis’in Türkiye’deki faaliyet alanlarından bahsedebilir misiniz?

Azelis 38 ülkede, 20.000’den fazla müşterisi olan, özel kimyasalların dağıtımı üzerine uzmanlaşmış global bir kimya distribütörüdür.

Azelis Türkiye’de iki ana iş ünitesi olan Industrial Chemicals (Endüstriyel Kimyasallar) ve Life Sciences (Yaşam Bilimleri) alanlarında hizmet vermekteyiz. Industrial Chemicals’ta Temel Kimyasallar (Base Chemicals), Boya (Coatings), Kauçuk ve Plastik Katkıları (Rubber&Plastic Additives), Ev Bakım ve Endüstriyel Temizlik (Homecare&Industrial Cleaning) alanlarında çalışırken, Life Sciences departmanımızda Kozmetik ve Kişisel Bakım (Personal Care), Gıda ve Sağlık (Food&Health) ve İlaç (Pharma) ünitelerimizle müşterilerimize hizmet sunmaktayız.

Global bir firma olan Azelis’in Türkiye ofisi olduğumuz için ana odak noktamız Türkiye. Hem Endüstriyel Kimyasallar (Industrial Chemicals) hem de Yaşam Bilimleri (Life Sciences) alanlarında organik ve inorganik büyümek istiyoruz. Bu bağlamda, özellikle Endüstriyel Kimyasallar alanında mevcut pozisyonumuzu kuvvetlendirip büyüme imkânlarını yakalamaya çalışırken, bir yandan da Life Sciences alanında 2016 yılında bünyemize katılacak yeni tedarikçilerle büyümeyi hedefliyoruz.

Kauçuk ve Plastik Katkıları’nda suni deri, ambalaj, kablo ve masterbatch uygulamalarıyla sektörde büyüyeceğiz. Boyada dekoratif boya, toz boya, polyester ve reçine sektörlerinde; performans kimyasallarında metal işleme sıvıları sektöründe; ev bakım ve endüstriyel temizleme sektörlerinde sektörün önde gelen müşterilerine hizmet vermekteyiz.

Life Sciences’ta ise gıda, kozmetik ve ilaç sektörlerine hammadde tedariği yapmaktayız. Reoloji düzenleyiciler, koruyucular, tatlandırıcılar, kaplama ajanları gibi ürünlerle şekerleme, süt ve süt ürünleri, et ürünleri ile kozmetik uygulamalar ve ilaç sanayiinde aktif şekilde rol almaktayız. CP Kelco, Lonza gibi alanında dünyanın en büyük tedarikçileriyle 2010’dan beri işbirliği içindeyiz.

Azelis Türkiye, distribütör bir firma olduğu için önceliğimiz her zaman Türkiye pazarı olacaktır. Genel Kimyasallarda, doğrudan ihracat yaptığımız ülkeler arasında Irak, Mısır, Dubai, Suudi Arabistan, Kuveyt gibi EMEA bölgesinin en önemli ülkelerini sayabiliriz.

Azelis Türkiye distribütörü

Boya sektörüne yönelik ürün ve ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

Boya sektörüne yönelik su bazlı reçineler, pigmentler, özel dolgular, biyositler ve kalınlaştırıcılarımız bulunmaktadır.

Ar-Ge faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Türkiye’de üretimimiz yok ancak Azelis’in dünyanın pek çok ülkesinde Ar-Ge faaliyetlerini sürdürdüğü tamamen modern ve çevre-insan sağlığına uyumlu yüksek standartlarda laboratuvarları ve Ar-Ge merkezleri var. İlaç, kozmetik ve emülsiyon sistemleri için İngiltere, Almanya, Polonya, Bulgaristan ve Çin’de büyük Ar-Ge laboratuvarları; boya alanı için Almanya ve İngiltere’de özel olarak tasarlanmış iki laboratuvarı bulunmaktadır.

Azelis ürünlerİstanbul’daki Uygulama Geliştirme (Application Kitchen) Birimi ile Life Sciences (Yaşam bilimleri) alanındaki müşterilerimize Ürün ve Reçete Optimizasyonu, maliyet çalışmaları ve alternatif ürünlerin hazırlanması konusunda uygulama hizmeti ve teknik destek vermekteyiz.

Çalışan profiliniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Müşterilerinize daha iyi hizmet verebilmek adına çalışmalarınız var mı?

Satış ekibimizin büyük bir kısmı Kimya ve Gıda Mühendislerindenoluşmaktadır. Gerek satış, gerekse teknik destek departmanlarımızda alanlarında başarılı, en az bir yabancı dile çok hakim, yüksek nitelikli profesyonellerle beraber çalışıyoruz.

Global bir distribütör ve hizmet sağlayıcı firma olarak en önemli varlığımız, çalışanlarımızdır. Her zaman altını çizdiğimiz gibi, müşterilerimiz de varoluş nedenimizdir. Bu nedenle, her zaman müşterilerimizle memnuniyetleri için yakın temasta olmak durumundayız. Bunu da hem satış ekibimizin sattığı ürünlerdeki deneyim ve uzmanlıklarıyla hem de müşterilerimizle her düzeyde yakın bir iş ilişkisi geliştirip devam ettirerek sağlıyoruz.

Firmanızın vizyonu, misyonu ve kalite politikası hakkında bilgi alabilir miyiz?

Azelis’te tüm faaliyetlerimizin merkezinde müşterilerimizle işbirliği ve iş ilkelerimiz vardır.

Hizmet odaklı, yüksek kalitede iş yapan bir özel kimyasallar distribütörü olduğumuzdan, girişimci, yenilikçi ve dinamik yaklaşımımız tüm dünya pazarındaki iş akışlarımıza yansımaktadır. Yeni değerler yaratmak için iş ortaklarımıza, müşterilerimize ve tedarikçilerimize danışır, yol haritamızı bu bağlamda çizeriz. Hizmet sağlayıcı kimliğimizle tedarikçilerimizin sunduğu ürünlerin en iyi, en hızlı, en güvenilir ve en kaliteli yolla müşterilerimize ulaşması öncelikli iş anlayışımızdır.

Müşterilerinize satış sonrası destek sağlıyor musunuz? Bunlardan kısaca bahsedebilir misiniz?

Elbette. Müşteriyle satış öncesi, süreci ve sonrasında en iyi hizmeti vermek için İstanbul’da bir Uygulama Geliştirme Birimi kurduk. Hem İstanbul’daki bu uygulama birimiyle hem de Azelis’in dünya çapındaki gıda, ev bakım, ilaç ve kozmetik laboratuvarlarıyla alanında uzman teknik personelinden elde ettiğimiz güçle müşterimizin memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmaktayız.

ilaç ve kozmetik laboratuvarlarıÇevreyi korumaya yönelik faaliyetleriniz nelerdir? Bilgi verir misiniz?

Firmamız sağlık, çevre ve kalite konularında son derece hassas, duyarlı ve sorumluluk bilincine sahip bir firmadır. Birlikte çalıştığımız uluslararası örgütlerde öne çıkan ve sorumluluk sahibi iş ortaklarından, çalışanlarımızı müşterilerimiz, tedarikçilerimiz, çevre bilinci konularında sürekli diyaloğa açık ve yapıcı olmaları konusunda cesaretlendiren, kaynakların tüketimini azaltan, çevreye etkimizi sürekli değerlendirmelerle azaltmaya çalışan ve gerekli önlemleri alan, iş güvenliği, sağlık ve çevre konusunda tüm legal konuları yakından takip etmeye odaklanmış, tüm bunları gönüllü olarak katıldığımız RC programı ile gerçekleştirmeye hedeflemiş bir firmayız.

Günümüzde yaşam kaynaklarımızın tehlike altında olması nedeniyle, çevresel önlemlerin gerekliliği daha da artmış durumda. Firma olarak, bu konuda çalışmalarınız bulunmakta mıdır?

Azelis’in en önemli çalışma ilkelerinden birisi kimyasal üretiminde ve satışında çevreyle uyumlu prosedürleri oluşturmak, takip etmek ve özendirmektir. 38 ülkede yer alan Azelis’te, hem yerelde hem de globalde gerekli olan her türlü denetim yapılmaktadır. Bu denetimler laboratuvarlardan tutun, bazı tedarikçilerimize kadar uzanmaktadır. Benimsenen politikaların ne derece önemli olduğu, Azelis’in kendi içinde bulunan SHEQ (Safety, Health, Environment & Quality) departmanıyla ve tüm iş alanlarına yayılan Responsible Care® uygulamasıyla anlaşılabilir. Ayrıca Türkiye’de ISO 9001 başta olmak üzere gerekli bütün sertifika ve kalite belgelerine sahip olduğumuzu belirtmek isterim.

2015 yılı firmanız için nasıl geçti? 2016 yılı için yeni projeleriniz var mı? Bahsedebilir misiniz?

Azelis Türkiye, boya sektöründe 2007 yılından beri hızlı bir büyüme trendi yakalamıştı. 2015 yılında hem yönetim değişikliği hem de bazı tedarikçilerimizle yollarımızın ayrılması nedeniyle özellikle boya iş kolumuzda işler biraz durağandı. Ancak bunu yeni müşterilerimiz ve yeni ürünlerimizle 2016 yılında telafi edip tekrar büyüme trendine girmeyi hedefliyoruz. Bunu yakalamak için şimdiden birçok projeyi hayata geçiriyoruz. İsviçre merkezli Lonza firmasının Azelis Global ile olan birlikteliği neticesinde, Türkiye pazarında Lonza’nın boya, gıda ve kozmetik alanlarında tek distribütörü konumuna geldik.

Özellikle boya sektöründe Lonza’nın dünyaca bilinen biosid ürünlerinin dağıtımını üstlendik. Bu ürünlerle hem var olan biosid pazarında yer almayı hem de değişen çevre yönetmeliklerine uyumlu biosid ürünlerinin kullanım zorunluluğu nedeniyle açılacak yeni pazarlarda yer almayı hedefliyoruz.

Ayrıca Lonza’nın dünya çapında lider olduğu ancak bizim daha önce Türkiye’de aktif olmadığımız marin boyaları sektörüne de giriş yapıp özellikle organizma oluşumunu engelleyen karina boyaları sektöründe gelişmeyi hedefliyoruz.

APAXSektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Azelis’in bünyesinde bulunduğu yatırım firması 3i’dan bir başka yatırımcı firma olan APAX’e satılmasıyla birlikte küresel anlamda bir değişim ve gelişim içerisine girmiştir. Azelis, bu atılımlar doğrultusunda Amerika’nın en büyüklerinden Koda Distribution Group’u (KDG) satın alarak global distribütör firmalar sıralamasında ilk 10’daki yerini garantilemiştir. Ancak KDG’nin alınmasıyla atılımlar bitmemiş, hedef 2020 doğrultusunda hem Türkiye’de hem de diğer gelişen pazarlarda varlık göstermeyi ve ilerlemeyi getirecek bütün emin adımlar atılmaya devam etmektedir.

Boya sektöründen beklentimiz; öncelikle fiyat yerine kaliteyle rekabet edilecek bir sektör görmek isteğimizdir. Ayrıca Türkiye’de sistem son kullanıcılardan başlayarak üreticilere kadar tüm tedarik zincirinde ödeme ötelemesi ve vade uzatılması nedeniyle sağlıklı işlememektedir.

Sektörlerde aktif olan firmaların bir bölümünün sermaye yapılarında ciddi bozulmaların izlendiği bir dönemdeyiz. Bu da yurt dışı kaynaklı olabilecek olası piyasa dalgalanmalarında hâlihazırda iyi durumda sayılabilecek pek çok firmayı zora sokabilecektir. Biz Azelis Türkiye olarak en azından piyasayı olumsuz etkileyen bu döngünün bir parçası olmak istemiyoruz. Bu nedenle çoğu zaman çalıştığımız ve iş ortaklarımız olarak gördüğümüz müşterilerimize maliyet azaltıcı ve sektördeki rekabet içinde kendilerini ön plana çıkaracak inovatif ürünler, yüksek kalitede servis ve ürünler ve doğru fiyatlandırma yaparak destek olmak istiyoruz.

Kaydet