Perşembe, Mayıs 19, 2022

Bakan Kurum’dan İklim Değişikliği ile İlgili Önemli Açıklamalar

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: “İklim değişikliğiyle mücadelede kullanılmak üzere 3 milyar 157 milyon avroluk bir finansmanı ülkemize kazandırdık. Bu fonla; sanayiden tarıma, ulaştırmadan enerjiye, atıktan inşaat sektörüne, temiz enerjiden mikro-mobiliteye kadar pek çok alanda iklim dostu yatırımları destekleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu Toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. İklim değişikliği konusunda ciddi adımların atılmaya başlandığını ifade eden Bakan Murat Kurum, “İklim değişikliğinin sadece bir çevre krizi değil; ticaretten ulaşıma, sanayiden gıdaya, enerjiden eğitime kadar pek çok alanı ilgilendiren bir kalkınma meselesi olduğunu söyleyen Bakan Murat Kurum, 2021 yılı hakikaten iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini çok yoğun yaşadığımız bir yıl oldu. Antalya ve Muğla’da yaşanan yangınlar, Doğu Karadeniz’in tamamında yaşana seller, yitirdiğimiz canlarımız bu yıl iklim değişikliği felaketinin büyük kayıpları olarak hafızamıza kazındı.

Bu anlamda milletimizin her bir ferdi acilen; çevre korumayı, doğa korumayı günlük hayatının rutini haline getirmelidir. Hülasa hepimiz; iklim değişikliğiyle mücadelede, topyekün bir Türkiye seferberliğinin bilinçli ve gönüllü üyeleri olmalıyız. Evet, bizim ülke olarak; dünyanın karşı karşıya kaldığı iklim krizinin oluşmasında tarihi hiçbir mesuliyetimiz yoktur. Buna rağmen; özellikle son 20 yıldır; insanlık için, ortak evimiz dünyamız için sorumluluk almaktan asla geri durmadık” ifadelerinde bulundu.

Bakan Kurum’dan İklim Değişikliği ile İlgili Önemli Açıklamalar

Türkiye Her Anlamda Yeni Bir Sürece Girdi

İklim değişikliğine karşı Türkiye’nin ciddi önlemler aldığının altını çizen Bakan Kurum, “Sorumluluk derecesine göre herkesin elini taşın altına koyması için yerelden küresele her platformda baskı kuruyoruz, son derece yapıcı ve etkin bir çevre diplomasisi yürütüyoruz. Bu yıl; iklim değişikliğiyle mücadelemizde bir milat oldu. İlk olarak şubat ayında bizlere yol haritası olması niyetiyle İklim Değişikliğiyle Mücadele Sonuç Bildirgesini hazırladık, çalışma alanlarımızı olabildiğince genişlettik.

Paris İklim Anlaşması, oy birliğiyle TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 2053 net sıfır emisyon ve Yeşil Kalkınma hedefiyle; Türkiye olarak ekonomik, çevresel ve sosyal dönüşümün başladığı yepyeni bir sürece girdik. Önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek böylesi önemli değişimlere cevap verebilmek; her alanda yaşanacak radikal gelişmelere en yüksek derecede uyum sağlayabilmek için; Bakanlığımızın kurumsal kapasitesini genişletmemiz ve hareket kabiliyetini olabildiğince artırmamız gerekiyordu. Bu anlamda son derece stratejik bir adım atılarak, Bakanlığımızın ismi; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirildi.” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler