Barentz’den Sağlıklı ve Parlak Saçlar için Silikon Alternatifi %100 Bitkisel Brezilya Dokunuşu

10 Mayıs 2021

Brezilyalı üreticimiz Chemyunion, Yeşil Kimya’nın ana prensiplerine dayanarak saç bakım ürünleri için %100 Bitkisel ve Biyolojik Parçalanabilir (Biodegradable)  Proshine’i geliştirdi. Proshine; saç kütiküllerini onarırken saçlara premium parlaklık verir, saç rengini iyileştirir, saçların daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Kozmetik pazarında tüketicilerin kullandıkları saç ürünlerinin başarısını değerlendirirken dikkate aldıkları ilk kriter “parlaklık” etkisidir. Çünkü parlaklık, saçın sağlıklı olduğunu gösteren en temel kriterlerden biridir. Saç bakım ürünlerinde parlaklığı artırmak için genelde kullanılan bileşenler bitkisel yağlar, bitki özleri ve silikonlardır.

Bitkisel yağlar ve bitki özleri yenilenebilir (renewable) kaynaklardan gelmelerine rağmen, saç kütikülleri ile zayıf bir etkileşime sahiptir; su ve şampuanla kolayca saçtan arındırılabilir. Bu sebeple yüzeysel ve kısa süreli parlaklık verirler. Silikonlar ise parlaklık için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak biyolojik olarak parçalanabilirliği düşüktür, saçı ağırlaştırır ve şekillendirmeyi zorlaştırırlar.

%100 Bitkisel ve Biyolojik Parçalanabilir Proshine ise üç temel özellik dikkate alınarak geliştirildi: Kırılma indisi (refractive index), yansıma indeksi (reflection index), ve moleküller arası etkileşimler (intermolecular interactions).

Görsel 1

Proshine’ın içeriğindeki Castor Oil Propanediol Esterleri yüksek kırılma indisine  (1.4790) sahiptir. Saç tellerindeki proteinler ile etkileşerek saçtaki yansımayı artırır ve saça yoğun parlaklık kazandırır. Moleküler yapısındaki polar gruplar sayesinde saç kütiküllerine etki eder. Görsel 1 ve Görsel 2’de görülebileceği gibi ProShine, Hidrojen bağları ve dipol-dipol bağları sayesinde keratinin ana yapıları ile (tirozin, arginin, lisin ve aspartik asit) etkileşime girer. Böylece saç kütiküllerine etki ederek kütiküllerin homojen olmalarını sağlar.

 

Görsel 2

Durulanabilir (şampuan, saç kremi vb.) ve durulanmayan (serum, maske vb.) tüm saç bakım formüllerinde kullanılabilen Proshine’ın etkinliği klinik çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

%1 Proshine içeren Conditioner ile yapılan klinik çalışmalarda placebo’ya kıyasla parlaklığın açılmış saçlarda %428; doğal saçlarda ise %184 arttığı görülmüştür. Aynı testlerde Silikon türevleri ile de karşılaştırılmış ve Proshine ile daha başarılı sonuçlar alınmıştır.

Bitmiş ürün olarak Proshine uygulamalı testlerde ise parlaklığın;

  • Açılmış saçlarda %127,
  • Doğal saçlarda %19,
  • Boyalı saçlarda ise %42 arttığı görülmüştür.

SAMBA cihazı ile yapılan parlaklık ölçümlerinde alınan sonuçlar aşağıdaki gibidir.

 

 

 

%0,5 Proshine içeren şampuan formülü ile yapılan testlerde ise Proshine’ın işlem görmüş saçların parlaklığını Placebo’ya kıyasla %455 artırdığı görülmektedir.

Silikon bileşenleri (Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Phenyl Trimethicone vb.) ile bitkisel yağ/ekstraktlar yerine formüllerinizde Proshine’a yer verebilir; GREEN CHEMISTRY ’nın prensiplerini destekleyen formüller geliştirebilirsiniz.