BASF Group: 2020’nin 4. Çeyreğinde Güçlü Performans

01 Mart 2021

BASF İcra Direktörleri Kurulu Başkanı Dr. Martin Brudermüller, “Zorlu bir 2020 iş yılında BASF, yılı güçlü bir şekilde kapatmayı başardı. 2020 yılının tamamı için özel kalemler öncesi operasyonlardan elde edilen gelir (EBIT), şirketin Ekim ayında açıklanan tahminini aştı ve analistlerin fikir birliğinden farklı sonuçlar elde etti” dedi.

basf

Dr. Martin Brudermüller

 

Bu nedenle BASF, ön rakamlarını 20 Ocak 2021’de yayınlamıştı. Ve Brudermüller ekledi, “Çift haneli hacimlerde büyüme görmeye devam ettik. Yılın son çeyreğinde neredeyse tüm segmentlerde satış hacimleri arttı. BASF, izosiyanatlar gibi bazı ticari ürün grupları için marjları da önemli ölçüde genişletti. Daha düşük sabit maliyetler de 2020’nin dördüncü çeyreğinde iyi sonuca katkıda bulundu”.

BASF Grubu, 2020’nin 4. çeyreğinde satış ve kazanç artışı sağladı

2020’nin dördüncü çeyreğinde satışlar yüzde 8 artarak 15,9 milyar Euro’ya ulaştı. Fiyatlar da ağırlıklı olarak Yüzey Teknolojileri, Tarım Çözümleri ve Malzemeler segmentlerinin etkisiyle yüzde 7 arttı. Portföy etkileri yüzde 1 katkıda bulundu ve poliamid işinin Solvay’dan satın alınmasından kaynaklandı. Kur etkilerinin satışlar üzerinde yüzde 7’lik olumsuz etkisi oldu.