Cumartesi, Eylül 25, 2021

BASF, Quantafuel ve REMONDIS, Plastik Atıkların Kimyasal Geri Dönüşümü Konusunda İş Birliği Gerçekleştirecek

BASF, Quantafuel ve REMONDIS, plastik atıklar için bir piroliz tesisine yapılan ortak bir yatırım da dahil olmak üzere kimyasal geri dönüşüm alanında bir iş birliğini ortaklaşa değerlendirmek için bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. Dünyanın önde gelen atık ve su yönetimi şirketlerinden biri olan REMONDIS’in tesise uygun plastik atıkları tedarik etmesi ve BASF’nin ChemCyclingTM projesinin bir parçası olarak Verbund üretiminde hammadde olarak ortaya çıkan piroliz yağını kullanması hedefleniyor.

Quantafuel, teknolojiyi sağlamayı ve tesisi işletmeyi planlıyor. Şirket, karışık plastik atıkların pirolizi ve ortaya çıkan piroliz yağının saflaştırılması konusunda uzmandır; teknoloji, BASF ile ortaklaşa geliştirildi ve başarılı bulundu. Piroliz tesisinin yeri birlikte değerlendirilecek.

Avrupa’da her yıl yaklaşık 20 milyon metrik ton plastik atık geri dönüştürülmüyor. Mekanik geri dönüşüme tamamlayıcı bir çözüm olarak kimyasal geri dönüşümü kurarak, aksi takdirde yakılacak olan malzeme döngüsüne daha fazla plastik atığı geri getirmek mümkün. Piroliz teknolojisi, mekanik olarak geri dönüştürülmeyen plastik atık akışlarını işlemek için kullanılabilir, örneğin teknolojik veya ekonomik nedenlerle.

BASF Petrokimya Bölümü Küresel Stratejik İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Lars Kissau, “BASF, 2025’ten itibaren her yıl 250.000 metrik ton geri dönüştürülmüş hammaddeyi işlemeyi hedefledi. Bu bağlamda, aksi takdirde geri dönüşüme uğramayacak olan plastik atıklardan elde edilen hammaddelerin kullanılması önemlidir. Atık yönetimi ve geri dönüşüm sektöründen şirketlerle ve yenilikçi teknoloji sağlayıcılarıyla ortaklık, daha önce geri dönüştürülmemiş plastik atıklar için sürdürülebilir bir döngüsel ekonomi modeli oluşturmak için ideal bir takım. Bununla birlikte, plastik atık sorununu çözmek ancak uygun bir düzenleyici ortamda mümkün olacaktır” dedi.