Batı Avrupa’nın Parlayan Yıldızı:HOLLANDA

24 Eylül 2019

 

Kuzey Denizi, Almanya ve Belçika ile çevrili topraklarının yarısından fazlasının deniz seviyesinin altında olan ülkedir Hollanda. Ayrıca, yüksek yaşam standardı ve eğitimli nüfusu ile metrekare başına düşen insan sayısı da fazla olan ülkeler grubunda yer almaktadır.

Hollanda’nın topraklarının %20’si deniz seviyesinin altında yer almaktadır ve topraklarının %40’ını denizlerden kazanmıştır. Ülkenin en yüksek noktası Vaalserberg Tepesi’dir ve yalnızca 322,7 metre yüksekliğindedir.

Denizden kazanılan topraklarda modern tarım uygulamaları sayesinde tarım son derece gelişmiştir, insan eliyle kazanılmış bu topraklara ‘’polder’’ denir. Topraklarında sera sebzeleri sıkça yetiştirilirken, patates, şekerpancarı ve tahıl diğer önemli tarım ürünlerinin başında gelmektedir.

Batı Avrupa’nın Çiçekçisi

Topraklarını yalnızca tarım için kullanmamakta Hollanda. Bahçecilikte, çiçek yetiştiriciliğinde de oldukça iddialı. Ekonomik olarak ise bu yolla çokça döviz elde etmektedir.

En meşhur çiçeği ise laledir. Lalenin Hollanda ile tanışması biraz enteresan… Lalenin anavatanı Orta Asya’dır ama 1560 yılında Hollanda’ya laleyi getirenler ‘’Türklerdir’’.

Keukenhof Gardens’de (Hollanda’nın Çiçek Bahçeleri) bulunan 7 milyona yakın lale soğanı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Ülke her yıl yetiştirdiği lalelerin %80’ini ihraç etmektedir.

Dünyaca meşhur olan Hollanda inekleri büyükbaş hayvancılığında ilk sırada alır. Verimli ve lezzetli sütü sayesinde Hollanda’nın çok çeşitlilik gösteren peynirleri vardır. Dünya üretiminin %45’ini karşılayan 30 süt fabrikası ve 150 adet süt tozu fabrikası vardır ve hayvancılıktan toplam gelirinin 2\3’sini karşılamaktadır.

Rotterdam: Dünyanın En Büyük Limanı

Hollanda konumu itibariyle deniz ulaşımına oldukça elverişlidir. Ayrıca ırmak yolu ve kanallarda 1000 tona kadar gemilere ulaşım imkanı sağlanmaktadır.

Yük bakımından Avrupa’nın en büyük limanı Rotterdam’da bulunmaktadır.

Avrupa Ekonomik Topluluğuna bağlı ülkelerin deniz yolu taşımacılıklarının %30’u Hollanda limanlarından sağlanmaktadır.

Hammadde Az İstihdam Fazla

Çalışan nüfusun %40’ı sanayide görev almaktadır. Hammaddenin az olmasına karşın bu oran oldukça yüksektir.

Ülkenin 300’den fazla limanı olduğu için gemi yapımı önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Yaklaşık 450 tane fabrikada ise çeşitli kimyasal maddeler işlenmekte ve üretilmektedir.

Elektrik-elektronik aletlerin yapıldığı fabrikalar ve uçak, tren fabrikaları ve tarım ülkesi olmasından dolayı konserve fabrikaları sanayide geniş yer tutmaktadır.

Hollanda’nın başlıca ihracat kalemleri arasında; petrol yağları, telli telefon-telgraf için elektrikli cihazlar, bilgi işlem makineleri ve üniteleri, tedavi amaçlı dozlandırılmış ilaçlar, baskı makineleri, tıp, veterinerlik ve dişçilik alet-cihazları yer almaktadır.

Başlıca ithalat kalemleri arasında ise petrol yağları, steyşın vagonlar ve otomobil yer almaktadır.

 

Kimya Sektöründe Türkiye-Hollanda

İKMİB’in (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) verilerine göre kimya sektörünü baz aldığımızda 2019 yılının Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ülke Hollanda oldu.

110 milyon 663 bin Dolar olarak gerçekleşen ihracatta, Haziran ayında Hollanda’ya en çok “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “plastikler ve mamulleri”, “anorganik kimyasallar”, “uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun”, “muhtelif kimyasal maddeler”, “kauçuk, kauçuk eşya” ihraç edilmiştir.

Hollanda’ya bu yıl yapılan altı aylık kimya ihracatı ise 417 milyon 758 bin Dolar seviyelerine erişmiştir.

Türkiye-Hollanda Arasındaki Ticari İlişkiler

Merkez Bankası verilerine göre 2002-2018 döneminde Türkiye’den Hollanda’ya yapılan uluslararası doğrudan yatırımların toplamı yaklaşık 12 milyar 581 Dolar civarındadır. Ülkemizden yurt dışına yapılan doğrudan yabancı yatırım açısından ise Hollanda ilk sırada yer almaktadır.

Hollanda’da Türkler tarafından kurulan şirketler bir hayli fazladır. Bu rakam 23 bin civarında olup, toplam 6 milyar Avro civarındaki yatırımlar ile 80 bin kişiye iş kapısı oluşturmakta ve 8 milyar Avro civarında ciro meydana getirmektedir.

Hollanda’ya ihraç ettiğimiz başlıca ürünler arasında; eşya taşımak için kullanılan motorlu taşıtlar, otomobiller, steyşın vagonlar, yarış arabaları ve tekstil ürünleridir.

Hollanda’dan ülkemize ithal ettiğimiz ürünler arasında ise demir-çelik, döküntü hurdaları, traktörler, alkid reçineler, petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, poliaterler yer almaktadır.

Hazırlayan: Çağla Köksal

Kaynaklar 
http://www.cografya.gen.tr/siyasi/devletler/hollanda.htm
http://www.mfa.gov.tr/hollanda-ekonomisi.tr.mfa
http://www.ikmib.org.tr/tr/default.html
https://www.pixabay.com/tr