Cumartesi, Ekim 23, 2021

Bilim Kimya Genel Müdürü Ata Akbal ile Röportaj Gerçekleştirdik

Bilim Kimya Genel Müdürü Sayın Ata Akbal ile firmanın faaliyet alanlarına ve Ar-Ge çalışmalarına değindiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Akbal, firmanın tekstil sektöründe gerçekleştirdiği yenilikçi teknolojiler hakkında bilgi verdi.

Ata Akbal

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

Öncelikle Turkchem Dergisi’nin Editörü Çağla Köksal’a ve Chem Media ekibine bu röportaj için teşekkürlerimi sunuyorum. 1977 yılında İstanbul’da doğdum. 4 yıl eğitim aldığım İnönü Teknik Lisesi Kimya Bölümü benim için iş hayatımın şekillenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Kimya Lisesi sayesinde bu alanı sevdiğimi ve bu sektörde çalışırsam başarılı olabileceğimi hissettim.

Üniversite sınavında, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü’nü tercih edip, kazandım. 4 yıl okuyup Kimyager diplomamı aldım. Hacı Şakir/Colgate, İlaç sektörü, Mercedes Benz otomobil sektörü gibi farklı sektörlerde staj tecrübelerim oldu. Alman firması olan, Türk Hoechst İlaç Fabrikasında 2 yıl çalıştım. BASF ve Clariant’ın distribütörü olan bir firmada Teknik Satış Müdürü olarak, kimyasal hammadde satışı konusunda 8 yıl görev aldım. Mesleğimin ve iş deneyimlerimin bana kazandırdığı tecrübe ile 32 yaşında Bilim Kimya’yı kurma kararı aldım.

Bilim Kimya hakkında bilgi verebilir misiniz? Hizmet verdiğiniz sektörler ve ürün çeşitleriniz nedir?

Toplam 90 çalışanımız ile 15.000 m2 kapalı, 5.000 m2 açık alanda, deterjan, kozmetik, esans, tekstil, denim, tarım, çevre sağlığı, temizlik ve biyosidal ürünler, su kimyasalları gibi çok farklı sektörlerin hammadde ihtiyaçlarını tedarik edip, üreticilere satışını gerçekleştiriyoruz.

Distribütör veya bayisi olduğumuz başlıca firmalar Alman PCC Exol, İsviçreli Archroma, Amerikan ICM Products, İtalyan ACC Silicones, Hollandalı Si-Linq, Güney Koreli KCC Corporation, İngiliz Basildon Chemicals, Hindistanlı Esteem Industries, Çinli Pangs Chem Co.’dır.

Bilim Kimya olarak son 10 yıldır birçok üreticinin ihtiyaç duyduğı ve formülasyonlarında kullandığı hammaddelerin üretimini de 2 adet 15 m3, 1 adet 7 m3, 2 adet 6 m3 ve 1 adet 5 m3 Universal reaktörlerimizde esterleşme, kondenzasyon ve polimerizasyon reaksiyonları yaparak gerçekleştirmekteyiz.

Tesisimizde uzman kadromuz ile ürettiğimiz başlıca kimyasallarımız; Betain %30, Betain %35, Betain %45, Esterquart %90, Esterquart %40, Polyquartanyum 7, Benzalkonyum klorit %50, Perasetik asit %15, Sodyum poliakrilat %45, Poliakrilik asit %45, Maleik asit, Akrilik asit kopolimeri %45, Sodyum sülfosüksinat %75, Noniyonik ve Katyonik payet yumuşatıcı, Polidadmac %45, peg 400 Oleat, peg 400 Kokoat’dır.

Yurt içi ve yurt dışı satış hacminizden bahseder misiniz?

Bilim Kimya ailesi olarak her sene hem yeni personel istihdamı hem ciro hem de tonajımız gün be gün artmaktadır. Yurt içi ve Yurt dışı ortalama yıldan yıla büyümemiz %20-25 bandındadır. Pandemi kaynaklı temizlik maddeleri ve biyosidal ürünler alanındaki büyümemiz ise %40’a ulaşmış durumdadır. İhracatta özellikle Avrupa, Balkan Ülkeleri, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlerin payı artmaktadır. 2020 yılı ihracatta hedeflerimizi geçtiğimiz, birçok ülkede satışlarımızın arttığı bir yıl olmuştur.

Kimyasal hammadde tedariği yapan bir firma olarak; Covid-19’un yansımalarını değerlendirebilir misiniz?

Umarım en kısa sürede Covid-19 ile mücadele konusunda canla, başla çalışan bilim insanları, daha fazla aşı ve tedaviye yönelik ilaç geliştirirler. Bu sayede hem ülkemizin kıymetli vatandaşları hem de diğer dünya vatandaşları sağlıklarına en kısa sürede kavuşurlar ve alışık oldukları yaşam tarzına, normalleşmeye geçmiş olurlar.

Özellikle 2020 Şubat ayında başlayan Covid-19 ile mücadelede kullanılan biyosidal ürünlerin aktifleri ve yardımcı maddeleri; Etil alkol, İpa, Hidrojen peroksit, Klorhegzidin diglukonat, Benzalkonyum klorit, Carbomer vb. bazı kimyasalların tedariği konusunda büyük sıkıntılar yaşandı. Sonrasında mevcut tesislerin üretim kapasitelerinin artırılması ile tedarik sorunu yavaş yavaş giderildi.

Yasaklar, kapanmalar ve dünya pazarında birçok ülkenin pandemi mücadelesi vermesi; tekstil, otomotiv, petrokimya vb. alanlarda sektörel daralmalara sebep oldu. Son birkaç aydır özellikle birçok sektörde kullanılan temel kimyasalların tedariği, nakliyesi ve konteyner bulmada ciddi sorunlar ile karşı karşıya kaldık. Bu durum hammadde fiyatlarını artırdı. Beklentimiz önümüzdeki 6 ay içerisinde kimyasal tedarik ve navlun fiyatlarının eski piyasa seviyesine yaklaşmasıdır.

Firmanız için Ar-Ge neyi ifade ediyor? Ar-Ge laboratuvarlarınızda gerçekleştirdiğiniz faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Dünya sürekli değişiyor, insanların beklentileri, ihtiyaçları çeşitleniyor. Bizce Ar-Ge üretim yapan bir firmanın beynidir. Kendi bünyemizde farklı sektörlere hitap eden 5 tane Ar-Ge ve Kalite laboratuvarımız bulunmaktadır. Her sektörün kendi dinamiklerine göre uzman arkadaşlarımız sürekli çalışmalarını çeşitlendiriyorlar. Fabrikaların ihtiyaç duyduğu doğaya ve çevreye duyarlı, sürdürülebilir ürünler geliştiriyorlar. Belirli periyodlarda KOSGEB ve TÜBİTAK Ar-Ge Projeleri hazırlıyoruz. Müşterilerimizin taleplerine cevap verebilmek adına akademisyenler ile ekibimiz farklı platformlarda bir araya geliyor, ortak çalışmalar yürütüyorlar.

Tekstil-Denim kimyasalları alanında yenilikçi teknolojiler nelerdir? Ülkemizde ve firmanızda bu çerçevede gerçekleşen aksiyonlardan bahseder misiniz?

Tekstil, Türkiye’nin otomotivden sonra en çok ihracat yaptığı sektördür. Tekstilde özellikle Avrupa kalitesinde ürünler çıkartabilen yetişmiş insan gücü, bilgi birikimimiz ve makine parkurlarımız sayesinde dünyanın birçok ülkesinin üretimlerini yaptırmak için tercih ettiği bir ülke konumundayız. Fason üretim tecrübemizin fazla olması, üretim maliyetlerinin düşük olması, coğrafi konum avantajımız ve teslimat sürelerimizdeki hızdan dolayı tekstil ürünlerinde uzun bir süre daha öncü ülke konumunda kalacağımızı düşünüyorum.

Bilim Kimya olarak, tekstil kimyasallarında yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ile daha az su ve daha az enerji ile, tasarruf sağlayan, sürdürülebilir yenilikçi ürünlerimizin sayısını gün geçtikçe artırmaktayız. Yeni nesil çevreci ürünlerimiz ile tekstilde kumaş boyama ve apre proseslerini ve süresini kısaltıyoruz. Denim sektöründe pomza taşı ve hipoklorit kullanımını ortadan kaldıracak ürünler ve enzimler geliştirerek, tesislerin arıtma yükünü ve çevreye olan zararlarını ortadan kaldırıyoruz.

Bilim Kimya’da müşteri memnuniyeti, etkin hizmet, kaliteli hammadde ve ürünü makul fiyata bulacağınızı garanti ediyoruz.