Bostik, Ürün ve Teknolojilerine Dair Söyleşi

05 Nisan 2021

Köklü bir geçmişe sahip olan Bostik, geliştirdiği ürün ve teknolojilerle birçok farklı sektörde çözüm sunuyor. Gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Bostik Türkiye Pazarlama Müdürü Sayın Suna Ayvazoğlu ile yapıştırıcı ve sızdırmazlık sektörlerini konuştuk. Bostik’in çalışmaları hakkında bilgi veren Ayvazoğlu, ayrıca 2020 yılını değerlendirdi ve 2021 yılından beklentilerini bizlerle paylaştı.

Bostik

Suna Ayvazoğlu

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden 1996 yılında mezun oldum. İş hayatıma reklam ajansında önce grafik tasarımcı olarak başlayıp, daha sonra da sanat yönetmeni olarak devam ettim. Arada halkla ilişkiler konusunda London Scool of PR’dan bir eğitim aldım. Ardından yaklaşık 8 yıl Çuhadaroğlu Holding’de reklam ve halkla ilişkiler müdürü olarak görev yaptım ve 2006 yılından bu yana da Bostik’te Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Evli ve iki çocuk annesiyim.

Bostik’in kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Bostik’in günümüzdeki yapısı nedir, Türkiye’de ne zamandır faaliyet göstermektedir?

Köklü bir geçmişe sahip olan Bostik, yıllar içinde çok büyük satın almalar ve birleşmeler yaparak büyüdü. Teknolojisi ve imza attığı yeniliklerle varlığını 5 kıtada sürdüren Bostik bu yıl 132 yaşına giriyor. Beşikten mezara, evden ofise, Bostik akıllı yapıştırıcıları her yerde bulunabilir. 20. yüzyıl boyunca, 9000’den fazla patent alan Şirket, 2019 yılında 2.1 milyar Euro’luk cirosu ve 6.000 çalışanıyla 55’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

Türkiye’ye girişini de sektöre adını veren markamız Çekomastik’i satın alarak 2005 yılında yaptı ve Çekomastik Kimya San. ve Tic. A.Ş. olarak yapılandı. 2009 yılında Tekbau A.Ş.’yi de bünyesine katarak yapı sektörüne yön veren ürün gamını daha da zenginleştirdi. Günümüzde, Türkiye’de tek firma olarak, Bostik Kimya San. ve Tic. A.Ş. olarak devam etmekteyiz.

Bostik başlıca hangi sektörlere, ne tür ürün ve hizmetler sağlıyor? Bostik’in özellikle Yapıştırıcı ve Sızdırmazlık kategorilerinde sunduğu ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Bostik, dünya çapında üç alanda; son tüketici (hijyen), endüstri ve yapı alanlarında hizmet veriyor. Türkiye’de ise endüstri ve yapı alanlarında yapıştırıcı, yalıtım ve yapı kimyasalları alanında yer alıyoruz.

Tüm yapı / inşaat çözümleri ürün yelpazemiz dünyanın birçok tanınmış binalarını, simge yapılarını ve cazibe merkezlerini inşa etmek ve yenilemek için kullanılıyor. Zemin ve duvar hazırlığı, yapıştırıcı ve sızdırmazlıklar, su yalıtımı, dekorasyon ve duvar tamiratı alanlarındaki ürünlerimiz, bir yapıyı a’dan z’ye hazırlamak, sızdırmazlığını sağlamak, yapıştırmak ve yapıyı en zorlu koşullardan korumak üzere son teknolojiyle üretiliyor. Markamız, dünyanın dört bir yanında milyonlarca mimar, yüklenici ve bayi/distribütörün güvenini kazanmıştır.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün ve hizmet satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Satışlarımızı yurt içi ve proje ağırlıklı olmak üzere bayilerimiz kanalıyla gerçekleştiriyoruz. Sızdırmazlık ve yapıştırıcılar yoğunlukta olmak üzere su yalıtımı ve teknik harçlar ile zemin gruplarımızı değişik sektörlere bayilerimiz aracılığı ile ulaştırıyoruz. Pandemi sürecinde iç pazarın yanı sıra yakın coğrafyaya da ihracat yaparak potansiyelimizi koruyoruz.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Bostik firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Müşteri ve tedarikçilerimizle yaptığımız iş birlikleriyle pazarın ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz 3 ana amaçla desteklenen bir inovasyon stratejimiz var: İşlevsel değeri olan yapıştırıcılar tasarlamak, sağlık ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak ve ilave faydalar sağlayan yeni uygulamalar için yapıştırıcılar geliştirilmek.

Bunun için Fransa’da test etmek, doğrulamak ve inşaat alanında yeni çözümler geliştirmek üzere bir “Akıllı Ev (Smart House)” inşa edildi. Bu eşsiz ev konsepti ile Bostik, malzeme ve enerji verimliliği konularındaki knowhow’ı gerçek bir hayat gösterisine dönüştürmeyi hedef edindi. Akıllı Ev projesi 2030 yılında sürdürülebilir inşaatın nasıl görüneceğini yansıtan canlı bir pilot laboratuvar ve yaşam sergi salonu olarak tasarlandı.

Bu ev, grubun araştırma ekibi ve bilimsel ortaklarına, şirketlere ve üniversitelere, gelecekteki inşaatlarda dört ana temele dayalı (Çevre, Enerji Verimliliği, Konfor ve Sağlık) yenilikleri gerçek koşullarda test etmesine izin veriyor.

Akıllı Ev iki tamamlayıcı binadan oluşuyor: İlki ultra sofistike çözümler ve teknolojiler ile inşa edilen 160 metrekarelik fütüristtik ev. Tamamıyla araştırma ve geliştirmeye adanmış bu gerçek tam ölçekli ekosistem, gündelik hayat senaryoları içeren deneyleri barındırıyor. Bu deneyimler 2014 yılında Paris Venette’de yer alan Ar-Ge merkezimiz tarafından değerlendirilerek, gelecek nesiller ve sürdürülebilir bir dünya için daha verimli ürünlere imza atılıyor. Biri Amerika Milwaukee diğeri Çin Şangay’da olan diğer muadil iki büyük Ar-Ge merkezimiz de küresel araştırma ve geliştirme kapasitemizi güçlendiriyor.

Bostik’in çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Çevre politikamızı ve sürdürülebilirlik yaklaşımımız arasında tesislerimizdeki katı ve sıvı atıkları ekolojik dengeye zarar vermeden, ilgili mevzuatlar uyarınca yönetmek ve üretim alanları ve ofislerden çıkan atıkların öncelikle miktarlarının belirlenmesini ve ileriki yıllarda planlı bir şekilde azaltılmasını sağlamak yer almaktadır. Bunların yanı sıra kirletme etkisini sıfıra indirecek her türlü tedbiri almak, kontrol etmek ve düzenleyici faaliyetleri teşvik etmeye ve tesislerimizde çevreye en az zarar veren enerjiyi, en verimli şekilde kullanmak, enerji tasarruf sistemleri konusunda piyasada etkin rol oynamak, yeni teknolojiler geliştirerek çevreye ve doğal yaşama katkı sağlamak, kazaları analiz edip kök nedenlerini belirleyerek ve prosedürlerin sürekli geliştirilmesini sağlayarak, operasyonel gelişimin devamlılığı ile “Sıfır Çevre Kirliliği” hedefine ulaşmak konularına önem veriyoruz.

İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda bireysel bilinci ve katılımı teşvik edecek eğitim konseptlerimiz Paris merkezimizden geliyor. Bu doğrultuda oluşturuyor ve uyguluyoruz. Bostik’in global konseptini tüm üretim tesislerimize de adapte ediyoruz. Yasal gereklere uyum içerisinde çalışmak ve “Güvenlik” şirketimizin birincil önceliğidir.

Bostik’in yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Bostik’in yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Bostik, katma değeri yüksek, uzman teknoloji barındıran, büyüme stratejileriyle uyumlu projelere yatırım yapma hedefindedir. Bostik, fayans yapıştırıcıları, su yalıtım sistemleri ve zemin hazırlama çözümlerinde Danimarka lideri olan LIP Bygningsartikler A/S’yi alarak 2020’ye yeni bir satın alma ile girmişti. 2020’nin son çeyreğinde yüksek katma değerli dekoratif zemin teknolojilerinde uzmanlaşmış bir İtalyan şirketi olan Ideal Work’ün satın alınmasıyla da, zemin kaplama ürünleri yelpazesini güçlendirdi. Arkema’nın yapıştırıcılarda hedeflenen büyüme stratejisiyle uyumlu olan bu proje, Bostik’in inşaat sektöründeki mevcut ürün gamını en son teknolojilerle mükemmel şekilde tamamladı.

2020’nin son çeyreğinde tüm ürünlerimizin isim ve ambalajlarını global ile uyumlu hale getirme hazırlıklarını başlattık. Yapıştırıcı gurubumuzda geçiş sağlandı. Sızdırmazlık grubumuz da tamamlanıyor. Sızdırmazlık ve Yapıştırıcılarda köklü değişim ve yeniliklere nasıl gittiysek aynı şeyi global anlamda Zemin Teknolojilerinde de yapıyoruz. Zemin ürünleri yelpazemiz güçleniyor, yeni ürünler Türkiye pazarına 2. çeyrekte gelecek ve bunlar yeni görüntü ve yeni global isimleriyle Türkiye pazarında da tüm dünyada olduğu gibi yerini alacak.

Ocak ayında web sitemiz global ölçekte yeniden tasarlandı. Eklenen yeniliklerle ziyaretçilerimiz Bostik’in tüm hizmet ve çözümlerine kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Önümüzdeki aylarda, yeni görünüm ve tasarımın başka ülkelere de adaptasyonu yapıldıktan sonra, sitemiz optimize edilmeye devam edecek. “Akıllı yeni web sitemize” iletişim formları, teknik ve güvenlik bilgi formu sayfaları da dâhil olmak üzere bilgilere zahmetsizce erişilebilmesi için gelişmiş bir arama portalı eklenecek. Çevirim içi iletişimin olmazsa olmaz olduğu yenidünyada en iyi hizmeti verebilmek için sitemizi sürekli olarak geliştireceğiz.

Bostik için 2020 yılı ve Covid-19 pandemi süreci nasıl geçti, değerlendirebilir misiniz? 2021 yılı için öngörü ve beklentileriniz nelerdir?

Covid-19 salgını herkes gibi bizim için de beklenmedik bir durumdu. Hastalığın doğasını, etkilerini, yayılım sürecini kimse tam olarak bilemiyordu. Hiç zaman kaybetmeden bir acil eylem masası kurduk ve temel adımlarımızı belirledik. Bunlar; bütün çalışanlarımız ve aileleri için maksimum güvenlik, operasyonel devamlılık, ve minimum temas ile maksimum iletişimde kalma şeklinde oldu.

Önceliğimizi çalışanlarımızı ve ailelerini koruyacak bir iş ortamı yaratmaya verdik. Zira salgın olsun/olmasın, güvenlik, şirketimizin ana değerlerinin birincisidir. Bunu bütün proseslerimizde itina ile uygularız. Şirket içi eğitimlerimizi, toplantılarımızı çevirim içine adapte ettik. Operasyon birimlerimiz ise hijyen kurallarına sıkı sıkıya uyarak müşterilerimize hizmet vermeye devam etti.

Pandemiye rağmen çok başarılı çalışmalara imza attık ve Bostik’in faaliyette olduğu 55 ülkeyi geçerek birinci olduk. Geçen yıla göre 2020 yılında başarısını en çok arttıran ülke olarak Bostik Türkiye, en iyi performans ve başarı ödülüne layık görüldü. 2021 yılında da istikrarımızı koruyacağız. Pandeminin hayatımızdan hızlıca çıkmayacağı gerçeğini hepimiz biliyoruz. Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de bir ekonomik kriz yaşıyor. Aşılanmanın yaygınlaşmasıyla birlikte toplu bağışıklık kazanılacak ve salgın kontrol altına alınacak. Dünyada ve Türkiye‘de de yatırımlar devam edecek.