Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Boya sektöründe yaşanan gelişmeler tüm yönleriyle değerlendirildi

paintistanbul&Turkcoat Fuarı’nın konferans programı kapsamında boya sektörünün önde gelen isimleri “Güncel Düzenlemeler Çerçevesinde Boya Sektöründeki Gelişmeler” panelinde buluştu. Panelde boya sektörünü etkileyen regülasyonlar konusunda bilgiler paylaşıldı.

Artkim Fuarcılık ve BOSAD iş birliğiyle düzenlenen paintistanbul&Turkcoat fuarı 8 Mayıs itibari ile kapılarını ziyaretçilere açtı. İstanbul Fuar Merkezi’nde üç gün boyunca boya sektörünü bir araya getirecek fuar, alanında uzman konuşmacılara da ev sahipliği yapacak. Fuarın ilk gününde Univar Solutions’ın EMEA Satış Müdürü Halil Kuzucu moderatörlüğünde “Güncel Düzenlemeler Çerçevesinde Boya Sektöründeki Gelişmeler” paneli gerçekleşti. Panelde TKSD Genel Sekreteri Dr. Derya Erçıkan, DYO Ar-Ge Müdürü Fidan Bal, Thor Specialities’in Türkiye Şube Müdürü Gül Öztoprak Parlak ve BASF Ürün Güvenliği ve Ticaret Kontrolleri Müdürü Zeynep Çakır konuşmacı olarak yer aldı.

Yeni düzenlemeler konuşuldu

Panelde boya sektörünü etkileyen regülasyonlara dair bilgiler paylaşıldı. TKSD Genel Sekreteri Derya Erçıkan, dünyada kimya sektörünü etkileyen yeni düzenlemeler ve yönetmelikler hakkında ayrıntılı bilgiler aktardı. Thor Specialities’in Türkiye Şube Müdürü Gül Öztoprak ise en tehlikeli hammaddeler arasında yer alan biyosidal ürünlerin etkilerini paylaştı ve biyosidal ürünlere dair yönetmelikle ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

BASF Ürün Güvenliği ve Ticaret Kontrolleri Müdürü Zeynep Çakır ise Kimyasalların Kaydı, Değerlendirmesi, İzni ve Kısıtlanması’na (KKDİK) dair ayrıntılı bilgiler vererek BOSAD bünyesinde oluşturdukları KKDİK çalışma grubunun yaptıkları çalışmaları dinleyicilere aktardı.

Tüketici daha sürdürülebilir ürünlere yöneliyor

DYO Ar-Ge Müdürü Fidan Bal ise, bu regülasyonların Ar-Ge çalışmalarına olan etkileri hakkında konuştu. Bal, pandemiden sonra tüketicinin de daha sürdürülebilir ürünlere yöneldiğini de belirterek Ar-Ge çalışmalarında sürdürülebilir kalkınma hedeflerine bağlı kaldıklarını belirtti. Bal, Ar-Ge ekiplerinin yaptığı inovatif çalışmalarla regülasyonlara uyumlu bir üretimin önünü açabileceklerini belirtti.

Boya sektörünü etkileyen regülasyonların alanında uzman kişilerce değerlendirildiği panel, fuar ziyaretçilerinden de yoğun ilgi gördü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler