Boya Sektöründe Yeni Oyuncu, Bi’Boya

12 Haziran 2019

Bi ’Boya Projesi Gelişim Süreci ve Bu Alandaki Çalışmalarımız
Kalekim çatısı altında sürdürdüğümüz uzun çalışmalar ve araştırmalarımız sonucunda, boya sektöründe yepyeni bir adım attık ve tüm boya ürünlerimizi, Bi’Boya markasıyla üretmeye başladık. Bi ’Boya ile aynı zamanda yeni dijital uygulamalarımızı da hayata geçirdik.

‘Türkiye’nin yeni boyası Bi ’Boya’ sloganıyla sunduğumuz Bi ’Boya, sadece bir boya markası olmanın ötesinde, ülkemizde online satış yapan bir boya platformu
oldu.

Bi’Boya

Günümüz trendlerini ve tüketici ihtiyaçlarını gözeterek geliştirdiğimiz boya ürünlerimizle, tüketiciler, ustalar, profesyoneller ve bayilerimizin beklentilerini, kusursuz bir şekilde karşılamayı hedefliyoruz. Bu inançla, “En güzel renkler, en yeni fiyat avantajları ve yenilikçi dekorasyon fikirleri her an elinizin altında” diyoruz.

Bu süreçte özellikle tüketicinin ne istediğine kulak verdik, uzun bir araştırma dönemi geçirdik. Elde ettiğimiz sonuçları şöyle özetleyebiliriz; boya ihtiyacının, karar verme ve satınalma sürecinde gerginlik ve mutsuzluğa yol açtığını belirledik. Buna, ürünün pahalı bulunması halinde maddi yetersizlik duygusu da ekleniyor.

Tüm bunlara aile bireylerinin fikir birliğine varamadığı durumlarda ortaya çıkan çatışma da dahil oluyor. Sürecin sonunda, ustalar sabırsızlık ve yorgunluk, tüketici ise pişmanlık ve mutsuzluk hissediyor. Boya serüveni sona erdiğinde ise tüketici, istediği sonuca ulaşamadığında büyük hayal kırıklığı yaşıyor.

Türkiye’de tüketicilerin evlerini boyama motivasyonları 5 ana başlıkta toplanıyor:

• Tüketicilerin yüzde 22’si yenilenmek istediğini söylüyor. Yani evini boyatarak kendini yeni bir yere taşınmış gibi hissetmek istiyor.
• Yüzde 26’sı kendi tarzını yaratmak istiyor. Bu grup, evine kendi tarzını yansıtarak, evin tadını çıkarmayı amaçlıyor.
• Evini boyama motivasyonu en yüksek kesimi ise yüzde 38 ile ‘desinler’ grubu oluşturuyor. Bu grup, eviyle gurur duyuyor ve eviyle gösteriş yapmak istiyor.
• Yüzde 18’i oluşturan titizler ve mükemmelliyetçiler, evlerinin sürekli derli toplu, temiz olmasını istiyor.
• Tüketicinin yüzde 17’si ise evde huzur istiyor. Bu grup, dış dünyayı geride bırakarak, evinde sevdikleriyle vakit geçirmeyi seviyor.

Bi’Boya, Sektöre Fark Getiriyor

Kalekim çatısı altında, boya alanında faaliyet gösteren uzman yöneticilerimiz ve personelimiz, tüm çalışmalarını bu verileri değerlendirerek sürdürdü. Kapsamlı bir çalışma sonucunda, boya sektöründe değişim başlatacak yepyeni bir boya markasını hayata geçirdik.

Duyguların dilini konuşabilen markamız Bi’Boya, pazardaki diğer markalardan önemli ölçüde ayrışıyor. Bi’Boya, enerjik ve yenilikçi bakış açımızı simgeliyor.

Markamızın taşıdığı değerleri, geleneksel ve dijital mecralara entegre ederek tüketiciye yansıtmayı amaçlıyoruz. Dijital kanallardan, perakendede yeni bir dönem başlatacak Bi’Boya; e-ticaret sistemiyle hayatı kolaylaştıran, enerjik ve güvenilir bir marka olarak pazarda fark yaratacak.

Bu Projeyle Müşterilerimize Sunduğunuz Hizmet ve Kolaylıklar

Biz yeni markamızla, boya sektöründe öncelikle hizmette farklılaşıyoruz çünkü Bi’Boya’nın odağında tüketici memnuniyeti var. Bi’Boya’yı hayata geçirdiğimiz andan itibaren, ustaların ve nihai tüketicinin memnuniyetine ve avantajlarına öncelik verdik.

Bi’Boya’nın sunduğu ‘iç cephe boyaları’, ‘dış cephe boya ve sıvaları’, ‘dekoratif ürünler’, ‘yüzey hazırlık ürünleri’ ve 1000+ Ürün Uygulamasını; bu yıl sadece Balıkesir ve İstanbul’da internet üzerinden tüketici ve ustalarla buluşturacağız.

Ustaların mesleki bilgi ve becerilerini de geliştiren bu sistem, aynı zamanda tüketicinin hayatını kolaylaştırıyor. Nihai tüketici, Bi’Boya ile hem kaliteli hem daha iyi boya uygulamalarına kavuşuyor.

Bi’Boya ile bu sistemi, daha fazla usta ile Türkiye genelinde yaymayı hedefliyor. Bi’Boya kadın tüketicilerin de çok ilgisini çekecek çünkü bu sistem sayesinde kadınlar, kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan rahatlıkla boyasını seçip, nitelikli ustalara ulaşabilecek.

Önerilen ustayı kendisinin seçmesinin verdiği güveni de hisseden kadınların, Bi’Boya’nın birbirinden güzel renk ve uygulamalarıyla hayatı kolaylaşacak.

Boya sektörünün gelişimini direkt olarak ilgilendiren bir faktör konut kullanıcılarının ev ve binalarını boyama sıklığıdır. Araştırmalar ülkemizde gelişmiş ülkelere kıyasla daha seyrek boya yapıldığını ve renovasyona gidildiğini gösteriyor. Boyama sıklığı alım gücü ile doğru orantılı olduğu kadar alışkanlık ve boyanın ulaşılabilir olması ile de ilgili. Bu konuda sektör temsilcileri olarak çalışmalarımız devam ediyor.

Altuğ Akbaş – Genel Müdür / Kalekim