Boysan Boya Yön. Kur. Baş. Baha Telli ile Keyifli Bir Sohbet Gerçekleştirdik

24 Ekim 2016

Boysan Boya San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Baha Telli ile firmanın gelişim süreci ve sektöre sunmuş oldukları ürünler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1969 yılında doğdum. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, 1987 yılında İngiltere’ye gittim. İngiltere’de 2 yıl İşletme eğitimi aldıktan sonra, Türkiye’ye dönüp Boysan Boya A.Ş.’nin kardeş kuruluşunda çalışmaya başladım. Daha sonra 1991 yılında Boysan Boya A.Ş.’nin ana şirketine geçtim ve yaklaşık 27 yıldır Boysan Boya A.Ş.’de çalışma hayatıma devam etmekteyim.

Okurlarımıza firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz?

Firmamız 1969 yılında adi komandit şirket olarak kurulmuş, 1977 yılında anonim şirket şeklini almış olup, o zaman için Türkiye’de üretim yapan büyük boya firmalarının bayiliğini yapmaya başlayarak, boya, polyester reçine ve cam elyaf ticareti ile yoluna devam etmiştir. 1980’lerin ortalarında, Türkiye’nin önde gelen en büyük boya üreticisinin 2. büyük bayisi iken, geleceğe dönük stratejik bir karar alarak boya satışını ve bayiliğini bırakıp, tamamen boya sektörüne hammadde tedariki işine başladık. Türk Henkel’in ana distribitörlüğünü alarak yolumuza başladık ve boya sektörünün ihtiyacı olan tüm hammaddelerin ithalatına ve satışına başladık. Bu anlamda Türkiye’de kurulmuş olan birçok boya fabrikasının kuruluşunun ilk günlerinden itibaren daima yanlarında olduk, teknik ve ticari servis verdik, vermeye de devam ediyoruz. Zaman içerisinde, alanında en iyi olan uluslararası hammadde üreticilerini de temsil ederek işimizi büyüttük.

Ürün gruplarınız ve hizmet verdiğiniz sektörler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bugün itibariyle, boya, yapı kimyasalları ve plastik sektörlerinde hizmet vermekteyiz. Bağlayıcılar, reçineler, pigment ve pastalar, waxlar, polimerizasyon katkıları, selüloz eterler, demir oksit pigmentler, matlaştırıcı ajan ve silikalar, köpük kesiciler, ıslatıcılar, dispersiyon ajanları, biyositler, antikorozif pigmentler, renklendirme sistemleri, alev geciktiriciler, özel plastifyanlar, kaydırıcılar, dolgu malzemeleri gibi toplam 2000’den fazla ürün tedariği yapmaktayız. Basf, Shinetsu, Lanxess, Grace, Troy, MicroPowders, Fast&Fluid, SNCZ gibi alanında lider olan global üretici firmaların temsilciliğini ve dağıtımcılığını yapıyoruz.

Ar-Ge faaliyetlerinizden ve yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz? Ar-Ge çalışmalarında öncelikli hedefleriniz nelerdir?

Ar-Ge faaliyetlerimizi müşterilerimiz ve tedarikçi firmalarımızın teknik ekipleriyle proje ortağı olarak yürütüyoruz. Gerektiğinde yurt dışındaki üretici firmaların teknik ekip ve laboratuvarlarından da faydalanmak suretiyle, formülasyon ve kalite kontrol desteği verebilmekteyiz.

İthalat ve ihracat hacminizden ve ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Türki Cumhuriyetler’de ve Kuzey Afrika’da çok ciddi ihracat çalışmalarımız ve gittikçe artan bir satış hacmimiz var. Özellikle Türki Cumhuriyetler’de geçmişten gelen iyi ilişkilerimiz, oradaki boya üreticilerine sağladığımız teknik destek ve ayrıca Basf ürünlerinin distribitörlüğünü yapıyor olmamız bize diğer ürün portföyümüz için de yeni fırsatlar sağlamaktadır.

Ürün skalanıza eklenecek yeni ürünleri nasıl belirliyorsunuz?

Dünyada gelişen trendleri ve teknolojileri çok yakından takip ediyoruz. Özellikle kimyasal hammadde pazarlarını ilgilendiren çevre düzenlemeleri ve değişen regülasyonlara göre geliştirilen yeni nesil ürünler, innovatif ürünleri dünya ile aynı anda biz de Türkiye’de müşterilerimize tanıtıyor ve daha bugünden onları yarına hazırlamaya gayret ediyoruz.

Boya katkılarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Boya üretiminde kullanılan hemen hemen tüm komponentleri tedarik etmekteyiz. Bunlar; bağlayıcılar, reçineler, pigment ve pastalar, waxlar, polimerizasyon katkıları, selüloz eterler, demir oksit pigmentler, matlaştırıcı ajan ve silikalar, köpük kesiciler, ıslatıcılar, dispersiyon ajanları, biyositler, antikorozif pigmentler, renklendirme sistemleri vb.

Şirketlerin firmanızı tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

47 yıldan beri, Türkiye’deki hemen hemen bütün boya üreticilerinin yanında vardık. En kaliteli ürünü orijinal ambalajından, alanındaki lider uluslararası üretici firmadan müşterimizin kapısına kadar teslim eden bir servis sunmaktayız. Çözüm odaklı ve müşteri odaklı çalışıyoruz. Teknik servis veriyoruz, hızlı servis veriyoruz. Günümüzün rekabet koşullarında, yalnızca ürün satmaya değil, en kaliteli ürünleri en ekonomik şekilde müşterimize tedarik edip, formülasyonlarında onlara en optimum faydayı sağlayacak şekilde de teknik danışmanlık yapabilmekteyiz.

Firmanızın çalışma prensiplerinden ve vizyonundan bahsedebilir misiniz?

Biz şu ana kadar Türkiye’de üretim yapan boya firmalarının %80-90’ının kuruluşundan itibaren yanındayız. Teknik ekibimizin verdiği destek çok önemli. Aynı hizmeti yurt dışında da veriyoruz. Her zaman kaliteye önem veren ve müşteriyi ön planda tutan bir servis anlayışımız vardır ve bunu her geçen gün daha da mükemmel hale getirme çabamız hiç durmayacaktır.

Ülkemizdeki boya tüketicilerinin profili sizce nasıl? Tüketicilerin boyalar hakkındaki bilgilerini yeterli buluyor musunuz?

Ülkemizdeki boya tüketicisi bugün Avrupa’da olduğu gibi direkt bir boya tüketicisi olmayıp arada bir firma veya usta vasıtasıyla boya tüketen bir profile sahiptir. Bu anlamda boya üreticilerinin ciddi eğitimler ve bilinçlendirme çalışmalarını biliyoruz. Türkiye’de kişi başı boya tüketimi 11 kg/yıl olup Avrupa’ya göre çok düşüktür, 2023 yılı itibariyle bunu 20 kg/yıla çıkarma hedefi mevcuttur. Bugün

Türkiye’de de tüketiciler, insan sağlığına ve çevre duyarlılığına sahip boya tercih etme konusunda her geçen gün daha da bilinçlenmektedirler.

Genel olarak, boya sektörünün dünü ve bugünü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Boya sektörü bugün, global teknolojileri yakından takip eden ve pazarın talepleri doğrultusunda ürün geliştiren ve uluslararası rekabet pazarında yer kazanmaya başlayan bir konuma gelmiştir.

Türkiye’deki boya sektörü hakkında değerlendirmelerinizi öğrenebilir miyiz?

Türkiye Avrupa’nın 4. büyük boya üreticisidir ve sektörün önü gerçekten çok açıktır. Türkiye, global boya pazarında %2’lik bir paya sahiptir. Potansiyeli büyümekte olup, ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağlamaktadır.

Çalışan profiliniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Müşterilerinize daha iyi hizmet verebilmek adına çalışmalarınız var mı?

Boysan Boya Sanayi olarak, sektörde çok uzun yıllar tecrübeye sahip, teknik kökenli hem ticari hem de teknik olarak sektörün gelişmelerini ve ihtiyaçlarını yakından takip eden, ekip çalışmasını ve ortak başarıyı önde tutan değerli bir ekibimiz var.

Piyasadaki ürünlerinizin uzun vadede varlığını sürdürebilmesi için ne gibi konulara önem veriyorsunuz?

En güncel teknoloji üretimi olan, çevreye ve insan sağlığına önem veren ürün ve üreticiler ile çalışmaktan asla taviz vermiyoruz. Yalnız bugünün değil, yarının da üretim ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri portföyümüze katmaya çalışıyoruz.

2016 yılı firmanız için nasıl geçiyor? 2017 yılı için beklentilerinizi, hedeflerinizi özetleyebilir misiniz?

2016 zor bir yıl olmakta ancak biz bütçemizin içindeyiz, hedeflerimizi sağlam tutup, ürün çeşitliliğimizi artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2016 yılı bizim için güzel başlangıçların da yılı oldu. Yine özellikli kimyasallar ve katkılar alanında mümessillik ve distribütörlük yapan kardeş firmamız Tarakim ile Boysan çatısı altında birleşerek, daha da güçlendik. 2017 yılının da biraz zor geçeceğine düşünüyoruz ancak Türkiye’ye ve Türkiye’nin potansiyeline çok inanıyoruz ve güveniyoruz. Hedeflerimizi, planlarımızı ve önceliklerimizi hep buna göre inşa ediyoruz. Yabancı firmaların yine ülkemize yatırım yapmaya devam edeceklerini ve bu yatırımların 2017 yılında artacağına inanıyoruz.