Perşembe, Mayıs 19, 2022

Bülent Konca ile Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik

MG International Fragrance Company Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Konca ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bülent Konca bizlere hitap ettikleri sektörlerden, Ar-Ge çalışmalarından ve firmanın sosyal sorumluluk projelerinden bahsetti. Keyifli okumalar.

Bülent Konca

Okurlarımıza kendinizden ve özgeçmişinizden bahseder misiniz?

1977 yılında İstanbul’da doğdum. Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. İş hayatıma da üniversite eğitimiyle eş zamanlı olarak 1998 yılında başladım. 2001 – 2002 yılları arasında Kobra Savunma Teknolojileri şirketinde Finans Müdür Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra Gülçiçek Ailesi ile yollarımız kesişti. MG International Fragrance Company’de Satış Temsilciliği, Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevlerinin ardından halen şirketin Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktayım. Geçmişte olduğu gibi bugün de, sektörümüzün gelişimi için sektörel sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler almaya devam ediyorum. Aerosol Sanayicileri Derneği (ASAD) Denetleme Kurulu Üyeliği, Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) Başkan Yardımcılığı, Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) ve Gebze Ticaret Odası Meslek Komitesi’nde üyeliğimi sürdürüyorum.

Firmanız hakkında neler söylemek istersiniz? Başarı politikanızı oluşturan kriterler nelerdir?

MG International olarak köklü tarihimizi sektörel deneyimimizle birleştirip yüksek kalitede üretim, güvenilir ve sürdürülebilir iş modelleri ile yeni teknolojilerini buluşturarak çalışma politikamızı belirliyoruz. İnsan ve çevre odaklı yaklaşımımız ise iş ortaklarımız dediğimiz müşterilerimize yansıyor. Geçmişten geleceğe süregelen büyük bir aile olarak çalışmalarımızı sürdürüyor ve tüm kurum politikamızı üretimdeki yüksek kabiliyetimizle
birleştirerek sunduğumuzda geleceğe emin adımlarla sosyal sorumlu kimliğimizle yürümemizi sağlıyor.

MG Gülçiçek

Hangi sektörlere hitap etmektesiniz? Ürün çeşitleriniz nelerdir?

MG International Fragrance Company, uluslararası esans üreticisi firması olarak kurulduğu 1961 yılından bu yana son teknolojik yenilikler, üretimdeki inovasyon kabiliyeti, çevreye ve insana duyarlı yaklaşımıyla sektöründe öncü kimlik üstlenmiş köklü bir kuruluş. Bugün 55’ten fazla ülkeye, yurt içinde ve yurt dışında 2000’i aşkın üreticiye esans ve esans hammaddesi tedarik etmekteyiz. Türkiye’nin en büyük ilk 650 sanayi şirketi arasında yer alan şirketimiz; 4 bin 500’den fazla hammadde kullanımıyla 200 binin üzerinde esans formülü ve 280 farklı hammaddenin üretimini gerçekleştirmektedir. Esans ve esans hammaddelerimiz ile kozmetik, kişisel bakım, hijyen, ev temizlik ve kağıt ürünleri grubunda üretici olarak faaliyet gösteren yurtiçi ve yurtdışındaki bilinen markalarla çalışmaktayız.

MG International Fragrance Company

Geçtiğimiz yıl pandemi etkilerinin yoğun hissedildiği bir yıl oldu ve bu etkiler hali hazırda devam ediyor. Firmanız bu durumdan nasıl etkilendi ve ne gibi önlemler aldı?

2020 yılında dünyayı olumsuz etkileyen pandemi sürecinin etkileri geçtiğimiz yıl da etkilerini sürdürdü. Buna rağmen geçtiğimiz yıl ülke ekonomisinin ve kimya sektörünün büyüdüğü bir yıl oldu. Kısıtlama ve kapanmaların sona ermesi, ekonominin normal seyrine dönmesine olanak sağladı. Hayatın yeni normal akışına geçmesi ile alışveriş alışkanlıkları da eski düzenine geri dönmeye başladı. Tüm dünyada sektörel fuar organizasyonlarının yeniden fiziki şartlarda gerçekleştirilmesiyle birlikte iş ortaklarımız ve yeni potansiyel pazar müşterilerimizle buluşma imkânımız doğdu. Bu dinamiklere bağlı olarak kimya ve kozmetik sektörü büyürken, bizler de MG International Fragrance Company olarak üretim arını artırarak hedeflerimiz doğrultusunda yılı sonlandırdık. Yaşanan tüm olumsuzluklar, üreticileri ihracat yapmaya motive ettiği gibi biz de yeni dönem planlamalarımızı bu veriler ışığında şekillendirdik.

MG International

Ar-Ge’nin MG International için önemi nedir? Son dönemlerde yürütmüş olduğunuz Ar-Ge projelerinizden bahseder misiniz?

Esans üretiminde büyük ölçekli bir firmanın olmazsa olmazı Ar-Ge departmanlarıdır. Üretim sürecimizin büyük bir bölümünü Ar-Ge çalışmaları oluşturmaktadır. Kaldı ki MG International olarak sektörün ilk Ar-Ge laboratuvarına, Ar-Ge Merkezi statüsü kazandırmanın onurunu taşıyoruz. 2017 yılında Ar-Ge Merkezi statüsü kazanarak yeni teknolojik çalışmalarımız ve inovasyon kabiliyetimizle sektörün geleceğine, esans teknolojilerine, insan kaynaklarına ve üretimdeki inovatif çözümlere yön vermenin onurunu taşıyoruz.

MG International olarak teknolojiye bakış açınız nedir? Hitap ettiğiniz sektörde teknolojinin yeri ve önemini nasıl tanımlıyorsunuz?

2015 yılından bu yana Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve dünyanın tek bir çatı altındaki en yüksek üretim kapasitesine sahip ilk entegre esans tesisinde üretimimize devam etmekteyiz. Esans sektörümüz ve oluşan talep doğrultusunda her geçen gün büyümeyi sürdürüyoruz ve bugün toplamda tesis büyüklüğümüz 50 bin m2’nin üzerine çıkardık. Robotik sistem 28 km’lik boru hatlı entegre tesisimizde yüksek teknoloji ve inovasyon kabiliyetimizle sektörde öncü kimliğimizi koruduk. Esans sektörü için müşterilerimizin beklentileri ve pazar yönelimleri doğrultusunda teknolojik yenilikleri
ön planda tutarak üretimimize yansıtıyor ve müşterilerimize inovatif projeler sunmaya gayret ediyoruz.

Firmanızın başlattığı ya da öncülük ettiği bir sosyal sorumluluk projesi varsa bunlar hakkında bize bilgi verir misiniz?

Türkiye sanayisinin büyümesi adına bütüncül yaklaşımla adımlar atması gerektiği bilincindeyiz. Bu doğrultuda gelecekten sorumlu olduğumuzun farkında olarak insan ve çevre dostu yaklaşımlarla hareket ediyor, stratejik kurumsal projelerimizi yürütüyoruz. Bu doğrultuda Birleşmiş Milletler’in evrensel eylem planları Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SDG) ile paralel kurumsal stratejilerimiz belirliyor ve SDG hedeflerine uyum sağlayan dernek, vakıf ve şirketlerle işbirliği yapıyoruz. Halen Etik ve İtibar Derneği (TEİD), Deniz Temiz Derneği TURMEPA üyeliklerinin yanı sıra Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve TEMA Vakfı vb. kamu yararına çalışan kuruluşlara da fonlar aracılığıyla destek sağlıyoruz. Örneğin TURMEPA ile birlikte yürüttüğümüz ve Mayıs 2022’de tamamlanması planlanan Mavi Dedektifler Projemiz sürüyor.

İlköğretim ve meslek lisesi öğrencilerine yönelik çevre bilinci kazandırılması ve etkilerinin sürdürülmesi adına yürüttüğümüz proje devam ediyor. Sektörün geleceğine yatırım yapabilmek adına gençlerin eğitimine destek sağlıyor ve fonlar, kurumsal işbirlikleri vb. çalışmalarla gelişmelere katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Daha sürdürülebilir bir dünya adına üretim yaparken almış olduğunuz önlemler nedir? Bu çerçevede MG International’ın sürdürülebilirliğe bakış açısını tanımlayabilir misiniz?

1961 yılından bu yana insan ve çevre dostu yaklaşımımızı koruyarak yarınlara yatırım yapıyor ve sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilir iş modellerimiz ile üretimde gezegenin hassasiyetlerini gözetiyor ve üretim proseslerimizi güncelliyoruz. Böylece yeni hammadde üretiminde yerel kaynakların sürdürülebilir imkanlarla verimli kullanılmasını sağlıyoruz ve katma değeri yüksek olan esansiyel yağların hammadde çeşitlendirilmesinde, üretimde inovasyon yoluyla daha yüksek ekonomik üretkenlik düzeyine ulaşıyoruz. Ayrıca yüksek teknoloji kabiliyetimiz ile sağladığımız CO2 salınımın azaltılması ve efektif hammadde kullanımı ile birlikte biyoçeşitliliğin korunmasını sağlayarak
ekosistem dengesini gözeten üretim gerçekleştiriyor, çevre dostu kimliğimizi perçinlemeye çalışıyoruz.

MG Gülçiçek genel foto

Gelecek yıllara dair hedeflerinizden bahseder misiniz? Önümüzdeki yıllarda MG International’i ne gibi yenilikler beklemekte?

Önümüzdeki dönemde planlanan yatırımlarımıza devam edeceğiz. Sektörde hammadde çeşitlendirme, teknolojik iyileştirme ve inovasyon yoluyla daha yüksek ekonomik üretkenlik düzeyleri yakalamayı hedefliyoruz. Ülke ihracatına katkı sağlamak adına etkin görevlerde
olmayı planlıyoruz.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler